Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Sanayi üretiminde gelinen nokta!

Türkiye İstatistik Kurumu Ekim 2018 ayı sanayi üretim endeksini açıkladı.


Bültene göre sanayi üretim endeksinde düşüş eğilimi devam ediyor. 2018 yılı Ekim ayında imalat sanayi sektörü üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %6.5 azalmış. Bu sektöre enerji sağlayan elektrik,gaz,buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretim endeksi de %1.2 azalmış.

Bu durum sanayi üretiminin içerisinde olduğu durumu çok açık göstermektedir. Bu düşüşün içerisinde iş talep yetersizliğinden tutun, kredi imkanların daralmasına, kur belirsizliğinden tutun faizlerde anormal oynamalara kadar bir çok husus var. Sanayi sektörü istikrarı sever. Geleceğe güvenle bakmayı sever. Güven endekslerinin düşüklüğü bu konudaki zaafiyeti zaten göstermektedir. Burada bu korkunun üretimi nasıl etkilediğini görmekteyiz.

Sanayi üretimindeki bu düşüşün devamı hızla nüfusu artan ülkemiz için ciddi bir tehdit olarak karşımıza çıkıyor. İşsizliğin yükselmesi ve sosyal sıkıntıların yaşanmasına zemin hazırlayabilir. Bu konuda çok ciddi tedbirlerin alınması gerekiyor.

Saygılarımla,

Hikmet Baydar
www.3-goz.com


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Finans piyasalarında neler oluyor - Hikmet Baydar

  Finans piyasalarında neler oluyor - Hikmet Baydar

    2001’de 0.6674 TL’den 1.4525 Türk Lirası’na kadar sert bir yükseliş gösteren dolar, 2008’e kadar gevşeme eğilimine girmişti.
 • Ekonomide durgunluğun ayak sesleri!

  Ekonomide durgunluğun ayak sesleri!

  Türkiye İstatistik Kurumu 15/02/2019 günü, Aralık 2018 perakende satış endekslerini açıkladı. Söz konusu bültene göre 2017 yılı Aralık ayına göre perakende satış hacmi %9.2 azaldı.
 • 2019’da durgunluk olur mu?

  2019’da durgunluk olur mu?

  Bazı veriler piyasadaki gerçekleşmeleri açıklarken, bazıları gelecekle ilgili tahminlerimizi gözden geçirmemizi sağlar. Tüm dünyada piyasa kararlarında psikoloji inkar edilemeyecek kadar büyük öneme sahip.
 • İstihdam verileri üzerinden reel büyümeye bakış

  İstihdam verileri üzerinden reel büyümeye bakış

  Bir işyerinin gerçekten büyüyüp büyümediğini gösteren en önemli göstergelerden biri istihdamdaki değişimdir. Eğer istihdamda artış varsa, işletmenin büyüdüğünü, eğer istihdamda azalma varsa, işletmenin daralma yaşadığını düşünmek pek de yanlış olmaz.…
 • Döviz neden yükselir? Kur zararından nasıl korunur?

  Döviz neden yükselir? Kur zararından nasıl korunur?

  Son zamanlarda kurlarda çok ciddi hareketlenmeler görüyoruz. Bu hareketlenmeler bir yandan enflasyonu, bir yandan da faizleri yukarı itiyor. Bu hareketlilik ekonomik gereklerin de önüne geçince bu yazıyı yazma ihtiyacı duyduk.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler