Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Sanayi üretiminde gelinen nokta!

Türkiye İstatistik Kurumu Ekim 2018 ayı sanayi üretim endeksini açıkladı.


Bültene göre sanayi üretim endeksinde düşüş eğilimi devam ediyor. 2018 yılı Ekim ayında imalat sanayi sektörü üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %6.5 azalmış. Bu sektöre enerji sağlayan elektrik,gaz,buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretim endeksi de %1.2 azalmış.

Bu durum sanayi üretiminin içerisinde olduğu durumu çok açık göstermektedir. Bu düşüşün içerisinde iş talep yetersizliğinden tutun, kredi imkanların daralmasına, kur belirsizliğinden tutun faizlerde anormal oynamalara kadar bir çok husus var. Sanayi sektörü istikrarı sever. Geleceğe güvenle bakmayı sever. Güven endekslerinin düşüklüğü bu konudaki zaafiyeti zaten göstermektedir. Burada bu korkunun üretimi nasıl etkilediğini görmekteyiz.

Sanayi üretimindeki bu düşüşün devamı hızla nüfusu artan ülkemiz için ciddi bir tehdit olarak karşımıza çıkıyor. İşsizliğin yükselmesi ve sosyal sıkıntıların yaşanmasına zemin hazırlayabilir. Bu konuda çok ciddi tedbirlerin alınması gerekiyor.

Saygılarımla,

Hikmet Baydar
www.3-goz.com


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • İstihdam verileri üzerinden reel büyümeye bakış

  İstihdam verileri üzerinden reel büyümeye bakış

  Bir işyerinin gerçekten büyüyüp büyümediğini gösteren en önemli göstergelerden biri istihdamdaki değişimdir. Eğer istihdamda artış varsa, işletmenin büyüdüğünü, eğer istihdamda azalma varsa, işletmenin daralma yaşadığını düşünmek pek de yanlış olmaz.…
 • Döviz neden yükselir? Kur zararından nasıl korunur?

  Döviz neden yükselir? Kur zararından nasıl korunur?

  Son zamanlarda kurlarda çok ciddi hareketlenmeler görüyoruz. Bu hareketlenmeler bir yandan enflasyonu, bir yandan da faizleri yukarı itiyor. Bu hareketlilik ekonomik gereklerin de önüne geçince bu yazıyı yazma ihtiyacı duyduk.
 • Reel sektör cirolarında neler oluyor?

  Reel sektör cirolarında neler oluyor?

  Türkiye İstatistik Kurumu, 13 Haziran 2018 günü Nisan 2018 ayı ciro endekslerini açıkladı. Bu verilere göre; sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2018 yılı…
 • Kurlardaki gelişmeler ve alınması gereken tedbirler

  Kurlardaki gelişmeler ve alınması gereken tedbirler

  Erken seçim kararı alındıktan sonra, gelen not indirimi ve akabinde dövizde alım eğiliminin artması son derece koordineli bir hareketin gerçekleşmekte olduğunu bize gösteriyor.
 • Şirketler kur riskini nasıl ölçmeliler?

  Şirketler kur riskini nasıl ölçmeliler?

  Döviz dalgalandıkça şirketler bazen işlem yaparken bazen de işlem yapmadan kurlardaki hareketliliğe bağlı olarak kur farkı kar veya zararları yazarlar. Kimi zaman bunun farkına bile varamazlar ve yıl sonunda bir anda önlerine gelebilir.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN