DOLAR 18,8471
EURO 20,3467
ALTIN 1128,93
BIST 4997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ruhun zayıf noktalarını keşfetme

16.03.2021
A+
A-

Sağlıklı bir yaşam sürdürülmesinde zihinsel, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olunması önemli. Ruhun zayıf noktalarını tanımak ve güçlendirmek ise bütünsel sağlık açısından kıymetlidir.

Fiziksel anlamda sağlıklı bir yaşam için;

 • Sağlıklı beslenme alışkanlığı
 • Fiziksel olarak aktif bir yaşam
 • Kaliteli bir uyku alışkanlığı
 • Genel hijyen kurallarına uyum
 • Düzenli aralıklarla tıbbi sağlık kontrolleri
 • Zararlı tüm maddelerden uzak durma
 • Stresle etkili başa çıkma
 • İdeal kilonun korunması
 • Yaşamla denge ve uyum içinde olunması gibi prensipler karşımıza çıkar.

Fiziksel sağlık kadar ruhsal sağlık da elbette önem taşır ki. Ruhsal anlamda sağlıklı bir yaşam için; ruhsal korunma yöntemlerini bilmek ve uygulamak ayrıca farkındalık gerektirir.

Ruhsal korunma kalkanımız olarak da nitelendirilen aurayı dışarıdan etkileyebilecek olumsuz etkiler kadar, içsel kaynaklı olumsuz etkiler de olasıdır. Bu etkilerin başında ise olumsuz düşüncelerimiz, isteklerimiz, kaygılarımız, korkularımız ve yarattığımız imajlar gelir.

Korku ya da istekler hayal gücünü biçimlendirerek, yaratılan imajların şuuraltına gitmesini sağlayan tuzaklar gibidir. Gözde imaj canlandırma yeteneği olumsuz imajlarla baş etmede etkili bir tekniktir. Odaklanarak güçlü konsantrasyon eşliğinde olumsuz imajları yok etmek ve yerine olumlu imajlar canlandırmak, ruh sağlığı açısından tercih edilebilir teknikler arasında yer alır.

İlgi uyandıran hobiler edinmek, hayal gücünü canlandıran sürükleyici roman ya da farklı kategorilerde kitap okumak, yazmak, film izlemek veya müzik dinlemek ayrıca hayal gücünü olumlu yönde etkiler.

Duygu, düşünce, eylem, niyet ve isteklerle erdemli olabilmenin değerleriyle; yaşamla ve tüm canlılarla uyum içinde olmak ruh sağlığı açısından önemli. Bu durum ayrıca tüm insanlar için ruhsal korunma sağlayan şifa niteliğindedir.

İstenmeyen ve rahatsız edici duyguları, düşünceleri, eylemleri ya da niyetleri olumlu yönde değiştirmek için kişi yüksek benliğinin gücünden faydalanabilir. Yeter ki insan kalbinin sesini dinlesin. Kalbin sezgisel gücü insanın bilgeliğine giden yoldur.

Kalabalık ve gürültülü ortamlar aurayı olumsuz etkileyerek yorgunluk, halsizlik ve başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun için gürültülü ortamlardan sakınmak, sessiz ortamlarda dinlenme, ruhu sakinleştiren müzik eşliğinde dinlenme ve dönemsel olarak inzivaya çekilerek yalnız kalma ve içe dönme ruhsal korunma sağlar.

 

Kalbin bilgeliğiyle yaşama uyum için TIKLAYINIZ!

 

Ruhsal Anlamda Sağlıklı Yaşam Önerileri

Ruhsal anlamda sağlıklı bir yaşam için, ruhen sahip olduğunuz güce sahip çıkmanız önemli. Olumsuz tüm duygu ve düşüncelerden arınmış olmak, ruhsal anlamda saflığı korumaktır. Fiziksel sağlık kadar ruhsal sağlığın korunması da gerekir. Ruhsal anlamda sağlıklı yaşam için her insan kendi yöntemlerini keşfedebilir.

Yazımın bu bölümünde sizinle kendi yöntemlerimi paylaşmayı arzu ettim. Şöyle ki:

 • Niyetlerin mucizevi gücüne inanmak ve en güçlü niyetleri yaşama şifa kaynağı olarak evrene göndermek.
 • Hastalıkları ve sağlığa yönelik olası tehditleri, yaşamda olumlu yönde değişim ve dönüşüm fırsatı olarak görerek mutlaka dikkate almak.
 • Ruhu besleyen ve kendine yeterliliği arttıran bilgileri öğrenmek ve yaşama olumlu yönde yansıtmak.
 • Düşüncelere hakimiyetle olumlu düşünceler üretmek ve özgürce paylaşmak.
 • Olumsuz duygu, düşünce ve niyetleri olumluya dönüştürme kararlılığında olmak.
 • Yaşam deneyimlerinden öğrenilenleri başkalarına katkı sağlayacak ölçüde yansıtmak.
 • Sinir sistemini, zihni, bedeni ve ruhu tazelemek için kaliteli uykuya özen göstermek.
 • Nefesin gücünden faydalanarak doğru nefes alma tekniklerini öğrenip kullanmak.
 • Bedenin, beynin, duyguların, kişiliğin, içgüdülerin ve rasyonel aklın asıl kaynağı olan yüksek benlik yani ruhla derin ilişki içinde olmak.
 • Doğal ve sağlıklı beslenmek.
 • Kararları özgür iradeyle olumlu yönde vermek.
 • Duyguların başkalarınca istismar edilmesine asla izin vermemek.
 • Gerektiğinde hayır demeyi bilmek.
 • Yarı değerli taşların manyetik etkisinden faydalanmak.
 • Başkalarının olumsuz düşünce ve duygularıyla, öz güven gücüyle baş etmeyi bilmek.
 • Nefret, kin ve dargınlık gibi olumsuz duygulardan ruhu arındırmak.

Geleceğe umutla bakmak, memnuniyetsizlik duygularını azaltmak, tüm canlılara neşe ve koşulsuz sevgi verebilmek yaşama şifadır. Bütünsel sağlık için ruhsal gücünüzü keşfetmek ve var olan potansiyelinizi hayata yansıtmak sizin arzunuzda saklı gücünüzdür.

Uzm. Hem. Şenay Zuhur

ACC, ICF Bütünsel Gelişim Koçu & Kariyer Koçu

Diyabetle Yaşam ve Sağlık Koçu

szuhur@outlook.com

www.senayzuhur.com

www.saglikasistani.net

https://yuvayayolculuk.com

https://www.idkocluk.com

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bilgiler tıbbi hizmet, tıbbi talimat veya tıbbi öneri olarak anlaşılmamalıdır. Bu bilgilerin hiçbiri, sağlık uzmanları ile yapılan görüşmelerin yerini almayı amaçlamamaktadır. Bu nedenle; sağlıkla ilgili her türlü gereksinimiz için mutlaka hekim, hemşire, diyetisyen, eczacı ya da ilgili diğer sağlık uzmanlarına danışmanız ve tavsiyelerine uymanız önemlidir.

Kaynaklar

 1. Tamam C., Evrensel M., Tamam Y. Elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerindeki etkileri. Bilimsel Tamamlayıcı Tıp Regülasyon ve Nöral Terapi Dergisi. 2016: 10 (3); 19-25.
 2. Nazlıkul H. Tamamlayıcı tıbbı keşfet. Nazlıkul H. (Editör): Hayatı keşfet anti aging yaşam kılavuzu. Alfa basım yayım dağıtım, İstanbul, 2013: 457- 536.

YORUMLAR

Solve : *
14 × 2 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.