Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Reel sektör cirolarında neler oluyor?

Türkiye İstatistik Kurumu, 13 Haziran 2018 günü Nisan 2018 ayı ciro endekslerini açıkladı. Bu verilere göre; sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2018 yılı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25.2 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 3.5 artış gösterdi.

Söz konusu verilere göre sanayi sektöründe yüzde 25.6, inşaat sektöründe yüzde 35.6, ticaret sektöründe yüzde 23.8 ve hizmet sektöründe de yüzde 23.6 ciro artışı söz konusu.

Verilere bakınca cirolarda başarılı bir artış olduğunu sananların oranı ciddi derecede yüksek. Oysa bu artış, daha çok maliyet nedeniyle fiyatlardaki artıştır.

SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ MESAJ

Reel anlamda nereye gittiğimizin en güzel ipucunu sanayi üretim verilerinde görüyoruz.

Nisan 2018 sanayi üretim verilerine göre yıllık bazda üretim artışı yüzde 6.2. Tamamının satıldığını varsayarsak sanayide ciro reel artışı bu kadar. Stoğa üretilen miktar kadar ciro olumsuz etkilenecek.

Enflasyon verisine baktığımızda da yurtiçi ÜFE Nisan 2018’de yüzde 16.37 ve Mayıs 2018’de yüzde 20.16 olarak gerçekleşmiş olup, hızla yükseliyor. Bu artış nedeniyle yerine koyma maliyetini düşünenler fiyatlarda daha hızlı artış ayarlaması yapmış olabilirler.

FİNANSMAN MALİYETİNDE ARTIŞ

Şimdi bizi başka bir tehlike bekliyor. Aynı miktar ciroyu yapmak için yüzde 25’den daha fazla kredi kullanılması gerekiyor. Bunun yanında mevcut kredi faizleri de 5-6 puan civarında, yani yüzde 30 oranlarında arttığına göre, hem daha fazla kredi kullanım ihtiyacı hem de daha yüksek maliyet nedeniyle finansman maliyetlerinde bir zıplama olacak. Bu durum fiyatlara önümüzdeki dönemde girecek. İthal girdi ürün fiyatlarında ciddi düşüş olmadığı takdirde önümüzdeki dönemde enflasyon daha da artarsa şaşırmayacağız.

PİYASA GÜVEN İSTİYOR

Tek umudumuz, seçimden sonra belirsizliklerin kalkması ve taze bir kan ile piyasanın istediği motivasyonu kazanması. Piyasanın önünü görmeye ve yeni ekonomi yönetimine güvenmeye ihtiyacı var.

 

Kaynak: İTO Haber


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Finans uzmanı nasıl olunur?

  Finans uzmanı nasıl olunur?

  Finans uzmanı olmak için sadece işletme ya da iktisat okumak yeterli değildir. Üstelik bir finansçının çalışabileceği alanlar da sanıldığını aksine çok sınırlı değil, pek çok alanda finans kariyeri yapılabilir. Sen…
 • Ekonomide durgunluğun ayak sesleri!

  Ekonomide durgunluğun ayak sesleri!

  Türkiye İstatistik Kurumu 15/02/2019 günü, Aralık 2018 perakende satış endekslerini açıkladı. Söz konusu bültene göre 2017 yılı Aralık ayına göre perakende satış hacmi %9.2 azaldı.
 • 2019’da durgunluk olur mu?

  2019’da durgunluk olur mu?

  Bazı veriler piyasadaki gerçekleşmeleri açıklarken, bazıları gelecekle ilgili tahminlerimizi gözden geçirmemizi sağlar. Tüm dünyada piyasa kararlarında psikoloji inkar edilemeyecek kadar büyük öneme sahip.
 • Sanayi üretiminde gelinen nokta!

  Sanayi üretiminde gelinen nokta!

  Türkiye İstatistik Kurumu Ekim 2018 ayı sanayi üretim endeksini açıkladı.
 • İstihdam verileri üzerinden reel büyümeye bakış

  İstihdam verileri üzerinden reel büyümeye bakış

  Bir işyerinin gerçekten büyüyüp büyümediğini gösteren en önemli göstergelerden biri istihdamdaki değişimdir. Eğer istihdamda artış varsa, işletmenin büyüdüğünü, eğer istihdamda azalma varsa, işletmenin daralma yaşadığını düşünmek pek de yanlış olmaz.…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler