Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Reel sektör cirolarında neler oluyor?

Türkiye İstatistik Kurumu, 13 Haziran 2018 günü Nisan 2018 ayı ciro endekslerini açıkladı. Bu verilere göre; sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2018 yılı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25.2 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 3.5 artış gösterdi.

Söz konusu verilere göre sanayi sektöründe yüzde 25.6, inşaat sektöründe yüzde 35.6, ticaret sektöründe yüzde 23.8 ve hizmet sektöründe de yüzde 23.6 ciro artışı söz konusu.

Verilere bakınca cirolarda başarılı bir artış olduğunu sananların oranı ciddi derecede yüksek. Oysa bu artış, daha çok maliyet nedeniyle fiyatlardaki artıştır.

SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ MESAJ

Reel anlamda nereye gittiğimizin en güzel ipucunu sanayi üretim verilerinde görüyoruz.

Nisan 2018 sanayi üretim verilerine göre yıllık bazda üretim artışı yüzde 6.2. Tamamının satıldığını varsayarsak sanayide ciro reel artışı bu kadar. Stoğa üretilen miktar kadar ciro olumsuz etkilenecek.

Enflasyon verisine baktığımızda da yurtiçi ÜFE Nisan 2018’de yüzde 16.37 ve Mayıs 2018’de yüzde 20.16 olarak gerçekleşmiş olup, hızla yükseliyor. Bu artış nedeniyle yerine koyma maliyetini düşünenler fiyatlarda daha hızlı artış ayarlaması yapmış olabilirler.

FİNANSMAN MALİYETİNDE ARTIŞ

Şimdi bizi başka bir tehlike bekliyor. Aynı miktar ciroyu yapmak için yüzde 25’den daha fazla kredi kullanılması gerekiyor. Bunun yanında mevcut kredi faizleri de 5-6 puan civarında, yani yüzde 30 oranlarında arttığına göre, hem daha fazla kredi kullanım ihtiyacı hem de daha yüksek maliyet nedeniyle finansman maliyetlerinde bir zıplama olacak. Bu durum fiyatlara önümüzdeki dönemde girecek. İthal girdi ürün fiyatlarında ciddi düşüş olmadığı takdirde önümüzdeki dönemde enflasyon daha da artarsa şaşırmayacağız.

PİYASA GÜVEN İSTİYOR

Tek umudumuz, seçimden sonra belirsizliklerin kalkması ve taze bir kan ile piyasanın istediği motivasyonu kazanması. Piyasanın önünü görmeye ve yeni ekonomi yönetimine güvenmeye ihtiyacı var.

 

Kaynak: İTO Haber


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN