Psikolojik Gelişim & Aile Danışmanı / Nur Meriç

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Psikolojik gelişiminiz için en doğru sporu seçin

Sevgili okurlarım;


‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ Mustafa Kemal Atatürk.

Atatürk, yıllar önce sporun ruh ve zihin sağlığı üzerindeki etkilerini farketmişti. Günümüzde İngiliz bilim adamları da bu konuda araştırmalar yapmışlar ve ‘Let Set to Go’ adında bir kampanya başlatmışlar. Bu şekilde toplumun ruh ve zihin sağlığına çok önemli katkılarda bulunmuşlar. Onların da belirttiği gibi bedeniniz ne kadar sağlıklı ve zinde olursa ruhunuz da o derece sağlıklı olur.
Sporun bedeniniz üzerindeki olumlu etkisini birçoğunuz biliyorsunuz. Vücudunuzu doğru ve bilinçli bir şekilde hareket ettirdiğinizde kan dolaşımınız düzene giriyor, beyniniz ihtiyacı olan oksijeni daha fazla alıyor. Aynı zamanda hormonlarınızı da düzene sokup, size zarar veren, düşünme gücünüzü zorlaştıran pek çok etkeni ortadan kaldırıyor.


Peki, hangi sporu yapmanın kendinizi iyi hissetmenize neden olacağını, hangi sporun psikolojik gelişiminize daha iyi katkılar sağlayacağını biliyor musunuz?

 

Eğer yoğun stres altındaysanız;

Günümüzde her 4 kişiden 3’ü yoğun stres altında yaşıyor. Eğer siz de stresle baş etme konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız, stresin hayatınızın her alanında olumsuz bir etki yarattığını hissediyorsanız o zaman boks sizin için ideal bir spor dalı.


Mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin; vücudun acı, ağrı gibi durumlarla baş edebilmesi için salgılanan bir hormondur, acı iletimini yavaşlatır ya da tamamen durdurabilir. Bir kum torbasına yumruk atmak bu hormonu etkinleştirecektir.


Kum torbasının sizi üzen ve acı veren her şeyi temsil ettiğini hayal edin. Her yumruğunuzda bu olumsuz duyguları biraz daha uzağa itin. Gerçekten işe yarıyor, ben denedim. ☺ Böylece stresi ortadan kaldırıp kızgınlığınızı ve yaşadığınız hayal kırıklığını dışa vurup rahatlayabilirsiniz.


‘Depresyonla baş edemiyorum’ diyorsanız;

Enerji azlığı, halsizlik, huzursuzluk hissediyorsanız, uykunuz dengesizse, hayatınızda her şey normal yönde ilerlerken hiçbir şeyden zevk alamıyorsanız, derin bir boşluk duygusu içindeyseniz muhtemelen depresyondasınız. Bu ruh halinden kurtulmak istiyorsanız derhal evden çıkın, spor ayakkabılarını ayağınıza takın ve hafif tempolu bir yürüyüş yapın. Yürüyüşün aerobik doğası beyninize kan gitmesine yardımcı olacak, kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır.


Hayata dair endişelerinizle daha iyi baş etmek istiyorsanız;

Böbreküstü bezleri tarafından salgılanan adrenalin hormonu; tehlike, korku, heyecan vb. durumlarda vücuda sinyal gönderir.

Çok fazla endişelendiğinizde sizi tehlikelere hazırlayan, o anlarda hayatta kalmanızı sağlayan adrenalin hormonu sizi huzursuz bir ruh haline sokar, sağlıklı düşünmenizi engeller. Böyle durumlarda iç huzurunuzu yakalayabileceğiniz, kendi iç sesinizi dinleyebileceğiniz Yoga’yı öneriyorum. Yoga, adrenalin seviyenizi düşürüp, mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren seratonin hormonunuzu yükseltecektir. Böylece hayatınızda kontrolünüz dışında gerçekleşen olayları daha farklı bir bakış açısıyla görebilme gücüne sahip olabileceksiniz.
Özgüven sahibi olmak istiyorsanız;


Kişinin özgüven sahibi olması; değerliliğiyle yeterliliğinin eşit olması anlamına gelir. Kendinizi yeterince değerli görmüyorsanız yetersiz özgüvene sahipsiniz demektir. Eğer özgüven konusunda sorunlar yaşıyorsanız vücudunuzu daha güçlü ve dayanıklı hale getiren fitness yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü; bu yol özgüveninizi yeniden inşa etmek için harika bir yoldur. Belirli aralıklarla yaptığınız çalışmalar sayesinde forma girecek, vücudunuzdaki gözle görülür değişimi siz de farkedecek ve kendinizi daha çok seveceksiniz.


Kendinizi yalnız hissediyorsanız;

Bilimsel araştırmalar takım oyunlarına yönelen bireylerin daha özgüvenli, daha gelişmiş bir sosyal yaşantı sürdüğünü söylüyor. Aynı zamanda bu kişiler depresyon, nevroz gibi psikolojik bozukluklarla da daha kolay başa çıkabiliyor. Bu yüzden eğer siz de kendinizi yalnız hissediyorsanız basketbol, voleybol ya da futbol gibi grup sporlarını deneminizi tavsiye ederim.


Benzer Yazılar

 • GAPS Diyeti nedir?

  GAPS Diyeti nedir?

  GAPS Diyeti, günümüzde giderek daha çok sayıda çocuk ve yetişkinin maruz kaldığı psikolojik ve psikiyatrik hastalıkların tedavisinde adeta mucizeler yaratıyor. Diyetisyen Emre Uzun, GAPS Diyeti’ni ve bu diyetin püf noktaları…
 • Kadına yönelik şiddetin psikolojik nedenleri!

  Kadına yönelik şiddetin psikolojik nedenleri!

  Sevgili dostlar, Ülkemizde görmezden gelemeyeceğimiz en büyük sorunlardan bir tanesi erkeklerin kadınlara yönelik uyguladıkları şiddettir.
 • Uzun bir aradan sonra Ekstra Futbol ile karşınızdayız!

  Uzun bir aradan sonra Ekstra Futbol ile karşınızdayız!

  Futbol severlerle uzun bir aradan sonra her hafta Pazartesi günü saat 21'de TGRT Euro ekranlarında Extra Futbol ile birlikte olacağız. Spor camiasının değerli isimlerini ağırlayacak, gündemi tartışacak ve sorularınızı alacağız! 
 • Cesur bir aydın olmak - Aydın Serdar Kuru

  Cesur bir aydın olmak - Aydın Serdar Kuru

  Sevgili Dostlar, Aşağıdaki resimde gördüğünüz kişi çok sevdiğim hocalardan Dr.Jordan Peterson. Kendisi Kanada Toronto Üniversitesinde Klinik Psikoloji Profesörüdür. Çalıştığı alanlar kişilik ve sosyal psikoloji olmakla beraber uzmanlık alanı Dini ve…
 • Tatilin önemi ve faydalarının farkında mıyız?

  Tatilin önemi ve faydalarının farkında mıyız?

  Bilimsel çalışmalar bize tatilin lüks değil bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

  DEYADER 

 

 

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler