Dolar uçtu, Plazalar vadisi’nde kiralar tutuştu

Döviz kurlarında yaşanan artış, bir çok şirketin ofislerinin bulunduğu Levent ve Maslak gibi plazaların yoğun olduğu yerlerde kiraları etkiledi. Ofis kiraları geçen yılın aynı dönemine göre Levent'te yüzde 22, Esentepe-Gayrettepe bölgesinde yüzde 16, Maslak'ta ise yüzde 17.9 geriledi. Ancak kurlarda yaşanan artıştan dolayı fiyatlar yine ateş pahası.


Başkanlık seçimleri ve döviz kurundaki dalgalanmanın etkisiyle ikinci çeyrekte ticari gayrimenkul kiralama faaliyetleri sınırlı kalırken; mağaza ve ofis kiralarındaki düşüş de devam etti. Ticari gayrimenkulde kiracı lehine koşulların bir süre daha sürmesi beklenirken; geciktirilen talebin ise önümüzdeki çeyreklerde hızlanması öngörülüyor.

Gayrimenkul yatırımlarınızda dikkat etmeniz gereken kriterler. TIKLAYIN!

Ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield tarafından hazırlanan “Türkiye Pazar Analizleri 2018 İkinci Çeyrek Ofis, Perakende ve Sanayi ve Lojistik” raporuna göre, ilk çeyrekte yüzde 22’ye varan oranlarda gerileyen cadde mağazaları ve ofis kiralarındaki düşüş ikinci çeyrekte de devam etti.

ÜÇ BÖLGEDE DE GERİLEDİ


İstanbul’da yılın ikinci çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine göre metrekare bazında ofis kiraları Levent’te yüzde 22 düşüşle 32 dolara, Esentepe-Gayrettepe bölgesinde yüzde 16 düşüşle 21 dolara, Maslak’ta ise yüzde 17.9 düşüşle 23 dolara geriledi.

Hazır ofisleri tercih etmek için 10 neden. TIKLAYIN!

Söz konusu rakam İstanbul Anadolu Yakası ve İzmir’de sabitken, Ankara’da yüzde 11.8 azalarak 15 dolara düştü.

Rapora göre, kiralama faaliyetlerinin sınırlı kalmasına neden olan iki temel etken başkanlık seçimleri ve döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar oldu.

'Ticari alımlarda da konut alımı gibi kolaylık sağlanmalı' TIKLAYIN!

Raporda, geciktirilen talebin önümüzdeki çeyreklerde hızlanmasının beklendiği ifade edildi.

İstanbul’da ilk çeyrekte toplam nitelikli ofis arzı 5.79 milyon metrekare iken, ikinci çeyrekte 5.99 milyon metrekareye ulaştı. İkinci çeyrekte 198,000 metrekare yeni ofis alanının pazara girmesiyle rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14.74 artmış olsa da bir önceki çeyreğe göre yüzde 25.89 düştü.

CADDELERDE KİRALAR DÜŞTÜ


Perakende pazarının değerlendirildiği rapora göre ikinci çeyrekte metrekare bazında birincil aylık cadde mağazaları kiraları İstanbul’da yüzde 23.8 düşüşle 170 dolara, İzmir’de yüzde 16.7 düşüşle 75 dolara, Ankara’da yüzde 22.2 düşüşle 105 dolara geriledi.

Düşüşün ve talepteki yavaşlamanın temel nedenleri yükselen kur oranlarının perakendeciler üzerindeki baskısı, Ramazan dönemi ve erken seçimler olarak kaydedildi.

Rapora göre ikinci çeyrekte sanayi ve lojistik pazarında ise yatırım işlemleri ağırlıklı olarak arazi ile sınırlı kaldı.


Benzer Yazılar

 • TOKİ 100 bin konut projesi için başvurularında son durum!

  TOKİ 100 bin konut projesi için başvurularında son durum!

  Uygun ödeme koşulları ve fiyata sahip konut sahibi olmak isteyenler TOKİ'nin 100 bin konut projesine başvuru yapmak istiyor. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin 81 ilinde inşa edilecek. Vatandaşlar başvurularını e-Devlet…
 • Hisseli gayrimenkul nedir?

  Hisseli gayrimenkul nedir?

  En basit tanımıyla hisseli gayrimenkul tapusunda birden çok kişinin payı olan gayrimenkul demektir. Bu tapuda tüm hisse sahiplerinin isimleri yazılıdır.
 • TOKİ hangi illerde kurasız ev satacak?

  TOKİ hangi illerde kurasız ev satacak?

  Dar gelirli yüz binlerce aileyi ev sahibi yapan TOKİ, sosyal konut çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda 22 ilde kura ve çekiliş olmadan ev satışı başlıyor.
 • Tapuda rayiç bedel üzerinden masraf ödeyenler yandı

  Tapuda rayiç bedel üzerinden masraf ödeyenler yandı

  2020 yılı itibari ile uygulamaya geçirilecek olan emlakta yüzde 35 gelir vergisi en çok tapuda düşük beyan ile konut alış satışı yapanları etkileyecek!
 • Emlak Konut'un karında büyük düşüş, uzman yorumu...

  Emlak Konut'un karında büyük düşüş, uzman yorumu...

  Gayrimenkul piyasasındaki kötü gidiş Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut’u olumsuz etkiledi. Faiz kampanyalarına rağmen şirketin kârı yüzde 81 azaldı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler