Dolar uçtu, Plazalar vadisi’nde kiralar tutuştu

Döviz kurlarında yaşanan artış, bir çok şirketin ofislerinin bulunduğu Levent ve Maslak gibi plazaların yoğun olduğu yerlerde kiraları etkiledi. Ofis kiraları geçen yılın aynı dönemine göre Levent'te yüzde 22, Esentepe-Gayrettepe bölgesinde yüzde 16, Maslak'ta ise yüzde 17.9 geriledi. Ancak kurlarda yaşanan artıştan dolayı fiyatlar yine ateş pahası.


Başkanlık seçimleri ve döviz kurundaki dalgalanmanın etkisiyle ikinci çeyrekte ticari gayrimenkul kiralama faaliyetleri sınırlı kalırken; mağaza ve ofis kiralarındaki düşüş de devam etti. Ticari gayrimenkulde kiracı lehine koşulların bir süre daha sürmesi beklenirken; geciktirilen talebin ise önümüzdeki çeyreklerde hızlanması öngörülüyor.

Gayrimenkul yatırımlarınızda dikkat etmeniz gereken kriterler. TIKLAYIN!

Ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield tarafından hazırlanan “Türkiye Pazar Analizleri 2018 İkinci Çeyrek Ofis, Perakende ve Sanayi ve Lojistik” raporuna göre, ilk çeyrekte yüzde 22’ye varan oranlarda gerileyen cadde mağazaları ve ofis kiralarındaki düşüş ikinci çeyrekte de devam etti.

ÜÇ BÖLGEDE DE GERİLEDİ


İstanbul’da yılın ikinci çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine göre metrekare bazında ofis kiraları Levent’te yüzde 22 düşüşle 32 dolara, Esentepe-Gayrettepe bölgesinde yüzde 16 düşüşle 21 dolara, Maslak’ta ise yüzde 17.9 düşüşle 23 dolara geriledi.

Hazır ofisleri tercih etmek için 10 neden. TIKLAYIN!

Söz konusu rakam İstanbul Anadolu Yakası ve İzmir’de sabitken, Ankara’da yüzde 11.8 azalarak 15 dolara düştü.

Rapora göre, kiralama faaliyetlerinin sınırlı kalmasına neden olan iki temel etken başkanlık seçimleri ve döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar oldu.

'Ticari alımlarda da konut alımı gibi kolaylık sağlanmalı' TIKLAYIN!

Raporda, geciktirilen talebin önümüzdeki çeyreklerde hızlanmasının beklendiği ifade edildi.

İstanbul’da ilk çeyrekte toplam nitelikli ofis arzı 5.79 milyon metrekare iken, ikinci çeyrekte 5.99 milyon metrekareye ulaştı. İkinci çeyrekte 198,000 metrekare yeni ofis alanının pazara girmesiyle rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14.74 artmış olsa da bir önceki çeyreğe göre yüzde 25.89 düştü.

CADDELERDE KİRALAR DÜŞTÜ


Perakende pazarının değerlendirildiği rapora göre ikinci çeyrekte metrekare bazında birincil aylık cadde mağazaları kiraları İstanbul’da yüzde 23.8 düşüşle 170 dolara, İzmir’de yüzde 16.7 düşüşle 75 dolara, Ankara’da yüzde 22.2 düşüşle 105 dolara geriledi.

Düşüşün ve talepteki yavaşlamanın temel nedenleri yükselen kur oranlarının perakendeciler üzerindeki baskısı, Ramazan dönemi ve erken seçimler olarak kaydedildi.

Rapora göre ikinci çeyrekte sanayi ve lojistik pazarında ise yatırım işlemleri ağırlıklı olarak arazi ile sınırlı kaldı.

Benzer Yazılar

 • İstanbul'da bölge bölge kira ortalaması

  İstanbul'da bölge bölge kira ortalaması

  İstanbul'da ortalama kiraÜniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte İstanbul'da kira fiyatları yeniden gündeme geldi. İstanbul genelinde kiralık evler ortalama 110 metrekare büyüklüğe sahip ve ortalama kira bedeli 1.710 TL
 • Yeni ev alanlar dikkat: Tapu harcını geri alabilirsiniz

  Yeni ev alanlar dikkat: Tapu harcını geri alabilirsiniz

  Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan binalardan daire ya da dükkan alan vatandaşlar ödedikleri tapu harçlarını geri alabilecek. Para iadesi için ev sahiplerinin yapacağı ilk iş ise vergi daireleri ya da Gelir…
 • Kampanya bitti, faizler 14 yılın zirvesine çıktı

  Kampanya bitti, faizler 14 yılın zirvesine çıktı

  Konut kredilerinde kampanyanın etkisiyle bir süredir yatay seyreden ortalama faizler kampanyanın sona ermesiyle hızlı bir yükseliş gösterdi. 13 Temmuz haftası itibariyle bankalar tarafından uygulanan ortalama konut kredisi faizlerinde bir önceki…
 • Yayla işgalcileri de imar barışı kuyruğunda

  Yayla işgalcileri de imar barışı kuyruğunda

  Yaylada kaçak yapı kuranlar imar barışına başvurduklarını dile getirirken yaylalarda artık rahat olacaklarını belirttiler
 • Gayrimenkul yatırımlarınızda dikkat etmeniz gereken kriterler

  Gayrimenkul yatırımlarınızda dikkat etmeniz gereken kriterler

  Gayrimenkul yatırımı, özellikle küçük bütçeli yatırımcılar için en güvenilir ve kısa sürede kendini amorti edebilen yatırım olmasıyla her dönem en tercih edilen yatırımların başında gelir...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler