Piyasaların göstergesi korku endeksindeki artış dehşet verici

Korona virüsün piyasalardaki en büyük etkilerinden birisi korku endeksindeki inanılmaz yükseliş oldu. Endeksteki yükseliş 2008 krizindeki volatiliteyi bile ikiye katlıyor.

Korku endeksi olarak da bilinen volatilite endeksi korona virüsün yayılması ve petrol fiyatlandırılmasındaki kriz nedeniyle inanılmaz bir yükseliş gösteriyor. Bu yıl içerisinde %280 artan korku endeksi 2008 mortgage kriziyle karşılaştırıldığında dahi korkutucu derecede yüksek. 2008’le karşılaştırıldığında volatilite %108 artmış gözüküyor.

Korku endeksi (VIX) nedir? TIKLAYIN!

Analiz firması The Options Insider’ın CEO’su Mark Longo volatilite endeksindeki bu yükselişle alakalı “Bu yükseliş piyasada neler olduğunu anlayabilmemiz için dikkat çekici bir gösterge” ifadelerini kullanıyor. Volatilite endeksindeki yükseliş genellikle hisse senetlerindeki düşüşle ilişkilidir, çünkü yatırımcılar ve borsacılar bunu hisse senetlerinin pozisyonlarını korumak için kullanırlar.

Korkunun artmasının hisse senetleri piyasalarında köklü değişiklere neden olabileceği konusunda uyaran Longo “ Yakın bir gelecekte yeni bir volatilite rejimine giriyor olabiliriz” uyarısında bulunuyor.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler