Piyasalarda son durum!

ABD ile Çin'in ticaret görüşmelerine başlamaları beklentisi piyasalara pozitif etki yarattı

 

Asya hisse senedi piyasaları ABD ve Çin'in yeni ticaret görüşmeleri başlatabileceği beklentileri ve Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini beklenmedik sert şekilde artırmasının TL ve küresel risk iştahını desteklemesiyle yükseldi.


Ancak Çin hisseleri ticaret görünümüne ilişkin devam eden belirsizlikle geriledi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.8, Avustralya borsası yüzde 0.6 ve Güney Kore'nin KOSPI endeksi yüzde 1.3 yükseldi.


Bu yükselişler Wall Street'deki kazanımları izledi. Dow Jones endeksi yüzde 0.57, S&P 500 endeksi yüzde 0.53 ve Nasdaq Composite yüzde 0.75 artıda kapandı.
Ancak, Çin hisseleri, beklentilerin üzerinde gelen Ağustos ayı sanayi üretimi ve perakende satış verilerinin kısa süreli destek vermesine rağmen geriledi. Çin'in Şangay Composite endeksi yüzde 0.3, lokomotif hisseleri yüzde 0.2 düştü. Her iki endeks de sabah seansında kazanımlar ve kayıplar arasında dalgalandı.

DÖVİZ

ABD ve Çin arasında ticaret geriliminin azalma işaretleriyle zaten değer kaybeden dolar ABD'de enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesiyle geriledi. Güney Afrika randı ve Meksika pesosu gibi gelişmekte olan ülke para birimleri, TCMB'nin fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizini 625 baz puan artırarak yüzde 24'e yükseltmesinin ardından gelişmekte olan piyasa yatırımcılarının rahatlamasıyla yükseldikten sonra kazanımlarını korudular.


Dolar dün ABD tüketici fiyatları enflasyonunun yüzde 0.3 olan beklentilerin altında kalarak yüzde 0.2 yükselmesinin ardından değer kaybetti. Dolar endeksi <.DDY> dün yüzde 0.3 düşüşle 94.428 ile 31 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 94.491'de bulunuyor.


Euro dün yüzde 0.5'ten fazla artışla iki haftanın zirvesi olan 1.1701 doları gördükten sonra bugün yüzde 0.05 artışla 1.1695 dolar seviyesinde. ECB beklendiği gibi para politikasını değiştirmeyerek tahvil alımlarını yıl sonunda sona erdirme ve faiz oranlarını gelecek sonbaharda artırma yolunda kaldı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Küresel piyasalarda yükselme sinyali!

  Küresel piyasalarda yükselme sinyali!

  Asya borsaları, yatırımcıların ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yeni turunun anlaşmazlığı çözüme kavuşturmaya yardımcı olacağını umutlarıyla hafif yükseldi.
 • Yabancı girişi ile hisseler yükselişe geçti!

  Yabancı girişi ile hisseler yükselişe geçti!

  Piyasalarda kâr satışları etkisini gösterirken borsaya yabancı para girişi hisse senetlerinde güçlü seyrin sürmesini sağladı.
 • Bu haftanın kazandıranları ve kaybettirenleri...

  Bu haftanın kazandıranları ve kaybettirenleri...

    Bu hafta borsa kaybettirdi, altın ve dolar kazandırdı Bu hafta, yatırım araçlarından borsa kaybettirirken, altın ve dolar kazandırdı 
 • Trump'tan piyasalara darbe!

  Trump'tan piyasalara darbe!

  Asya borsaları, yatırımcıların küresel ekonomik yavaşlamanın artması ve ABD-Çin ticaret geriliminde yatışmaya ilişkin herhangi olumlu bir işaret olmaması nedeniyle endişelenmeleri sonucunda geriledi.
 • Dolar/TL kuru ne oldu? (06.02.2019)

  Dolar/TL kuru ne oldu? (06.02.2019)

  TCMB'nin sıkı duruş söylemi ve ABD Merkez Bankası'nın faiz artışında acele etmeyeceği açıklamasının desteğiyle gerileyen dolar/TL, bu sabah güne 5.20 TL seviyesinin hemen altında başladı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN