Piyasalarda son durum!

ABD ile Çin'in ticaret görüşmelerine başlamaları beklentisi piyasalara pozitif etki yarattı

 

Asya hisse senedi piyasaları ABD ve Çin'in yeni ticaret görüşmeleri başlatabileceği beklentileri ve Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini beklenmedik sert şekilde artırmasının TL ve küresel risk iştahını desteklemesiyle yükseldi.


Ancak Çin hisseleri ticaret görünümüne ilişkin devam eden belirsizlikle geriledi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.8, Avustralya borsası yüzde 0.6 ve Güney Kore'nin KOSPI endeksi yüzde 1.3 yükseldi.


Bu yükselişler Wall Street'deki kazanımları izledi. Dow Jones endeksi yüzde 0.57, S&P 500 endeksi yüzde 0.53 ve Nasdaq Composite yüzde 0.75 artıda kapandı.
Ancak, Çin hisseleri, beklentilerin üzerinde gelen Ağustos ayı sanayi üretimi ve perakende satış verilerinin kısa süreli destek vermesine rağmen geriledi. Çin'in Şangay Composite endeksi yüzde 0.3, lokomotif hisseleri yüzde 0.2 düştü. Her iki endeks de sabah seansında kazanımlar ve kayıplar arasında dalgalandı.

DÖVİZ

ABD ve Çin arasında ticaret geriliminin azalma işaretleriyle zaten değer kaybeden dolar ABD'de enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesiyle geriledi. Güney Afrika randı ve Meksika pesosu gibi gelişmekte olan ülke para birimleri, TCMB'nin fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizini 625 baz puan artırarak yüzde 24'e yükseltmesinin ardından gelişmekte olan piyasa yatırımcılarının rahatlamasıyla yükseldikten sonra kazanımlarını korudular.


Dolar dün ABD tüketici fiyatları enflasyonunun yüzde 0.3 olan beklentilerin altında kalarak yüzde 0.2 yükselmesinin ardından değer kaybetti. Dolar endeksi <.DDY> dün yüzde 0.3 düşüşle 94.428 ile 31 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 94.491'de bulunuyor.


Euro dün yüzde 0.5'ten fazla artışla iki haftanın zirvesi olan 1.1701 doları gördükten sonra bugün yüzde 0.05 artışla 1.1695 dolar seviyesinde. ECB beklendiği gibi para politikasını değiştirmeyerek tahvil alımlarını yıl sonunda sona erdirme ve faiz oranlarını gelecek sonbaharda artırma yolunda kaldı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Küresel piyasalarda negatiflik!

  Küresel piyasalarda negatiflik!

  Küresel piyasalar, ABD'de açıklanmaya başlayan şirket karlarına ilişkin zayıf beklentiler ve ticaret savaşı endişeleri ile negatif seyrederken, yurt içi piyasalar pozitif ayrıştı.
 • Dolar/TL TCMB Başkanı operasyonu sonrası sert yükseldi

  Dolar/TL TCMB Başkanı operasyonu sonrası sert yükseldi

  Dolar/TL Çetinkaya Dolar Türk Lirası karşısında Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın görevden alınması ile birlikte sert yükseldi 
 • Piyasalarda bu hafta beklenti ne yönde

  Piyasalarda bu hafta beklenti ne yönde

  Haziran ayında alımların etkili olduğu BIST-100 Endeksi ayı %6,55’lik bir yükselişle 96.485 seviyesinden kapattı. Hafta kapanışının önceki hafta ve bu hafta görülen zirve seviyeler ile 200 günlük ortalamanın üzerinde olması…
 • Dolar G-20 sonrası sert düştü

  Dolar G-20 sonrası sert düştü

  Dolar/TL yılın ikinci yarısına G-20'de Trump ve Erdoğan görüşmesinden gelen olumlu haberler ve ABD - Çin ticaret görüşmelerinin yeniden açılmasıyla aşağı yönlü başladı.
 • Finansal astroloji: Kazançlar artmaya başlıyor!

  Finansal astroloji: Kazançlar artmaya başlıyor!

  Bu hafta üç gökyüzü hareketi üzerimizde ve piyasalarda etkili olacak. Öncelikle 2 Temmuzda bir Güneş tutulması yaşayacağız. Bu tutulmayla birlikte biraz daha kendimize dönmemiz ve kendimizi görmemiz gerekiyor. Bu dönemde…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler