Piyasalarda gün sonu ve yarın neler bekleniyor?

Haftanın dördüncü işlem gününün sonlarına yaklaşırken piyasalar ekonomik veriler ve gelen haber akışları ile birlikte şekillenmeye devam ediyor. Gün içerisinde ekonomik takvimi incelediğimizde İngiltere kanadından TSİ 15.00’da gelen İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararları dikkat çeken verilerin başında geldi.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında bilindiği gibi BoE toplantı gerçekleştirmiş ve toplantı sonrası 25 baz puanlık bir faiz artışına gidilmişti. Bu faiz artışı ise İngiltere’de son 10 yıldan sonra ilk faiz artışı olarak kayıtlara geçmişti. Bugün ki toplantıda ise piyasalar faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklemiyorlardı ve İngiltere Merkez Bankası bu beklentilere paralel olarak faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. BoE mevcut faiz oranını %0.5 oranında tutarken, varlık alım programında da değişikliğe gitmeyerek 435 milyar sterlinde sabit tuttu. Kararın ayrıntılarını incelediğimizde ise Boe’nin İngiltere’nin 2018 tahmini büyüme oranını yükselterek %1.8’e çıkardığı görüldü. Revize öncesi tahmin %1.6 oranıydı. Aynı şekilde 2019 yılı içerisinde ki tahmini büyümede %1.7 oranından yükseltilerek %1.8 oranına çıkarıldı. Enflasyon konusunda ise banka mevcut getiri eğrisi altında %2 olan hedefin üzerinde kalınmasını bekliyor. Diğer dikkat çeken konu ise bu kararların 9’a karşı 0 oy ile alınmış olmasıydı. Böylelikle yetkililerin hemfikir oldukları gözlemlendi. Ek olarak parasal sıkılaşmaya daha erken gidilmesi gerekilebileceğiyle birlikte, kasım ayındaki beklentilerden bir miktar daha fazla olabileceği vurgulandı. Karar ardından gözler basın toplantısı düzenleyecek olan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’e çevrildi. Basın açıklamasında Carney karar tutanaklarına paralel olarak; küresel ekonominin daha güçlü olduğunu, bununla beraber İngiltere’de talep büyümesinin arz büyümesinden daha büyük olacağını ve enflasyonun kısa vadede tekrar %3 oranının üzerine çıkabileceğini belirtti. Ek olarak Carney; faizlerin planlanandan daha sert bir şekilde hızda artmasının gerekebileceğini, daha fazla değil ama daha erken faiz artışı olabileceğini sözlerine ekledi. Bu açıklamalar ardından sterlinde değer kazanımları yaşandı ve GBP/USD paritesi yukarı yönlü sert hareketler gerçekleştirdi. Karar öncesi 1.38 seviyelerinde fiyatlanan parite, karar ve açıklamalar ile birlikte 1.40 seviyelerini gördü. Tüm bunlar ışığında GBP/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.40530 – 1.41986 – 1.42739 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.39074 – 1.38212 – 1.37618 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Son günlerde hareketli anlar yaşanan Amerika bölgesine döndüğümüzde ise gün içerisinde doların toparlanma hareketleri sergilediği söylenilebilir. Sabah saatlerinde Çin’in sermaye çıkışları üzerinde yaptığı kontrolleri hafiflettiği haber akışı bu değer artışlarını destekleyen bir unsur olarak öne çıktı. Reuters kaynaklı habere göre; Çin’in para birimi yuandaki değer kazanımları ile birlikte, Çin hükümetinde sermaye çıkışları konusunda endişelerin azaldığı belirtildi. Bu haber ile birlikte yabancı fon yöneticileri 2015 yılından sonra ilk kez Çin sınırları içerisinde para kazanabilecek. Ek olarak ekonomik takvimde haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edildi. Amerika’dan gelen veriye göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları düşüş yaşadı ve 221K olarak gerçekleşti. Bu seviye ise bize 9K’lık bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Piyasalarda ki beklentiler ise 232K idi. Genel olarak son günlerde gelen veriler istikrarlı bir istihdam piyasasının devam ettiği ipucunu veriyor. Yaklaşık olarak 45 yılın en düşük seviyelerinde seyreden işsizlik maaşı başvuruları böylelikle bu seviyelerin yakınlarında olmaya devam etti. Fed kanadına baktığımızda ise gün içerisinde Dallas Fed Bankası Başkanı Robert Kaplan’ın açıklamalarını takip ettik. Son dönemlerde şahinvari açıklamalar yapan başkanlara bugünde Kaplan eklendi. Faiz konusuna değinen Kaplan; yıl içerisinde baz senaryosunun 3 faiz artırımı yönünde sürdüğünü belirtti. Ek olarak Kaplan; sıkı olan işgücü piyasasında dahada sıkılaşma beklediğini, bununda bir miktar ücret baskısı oluşturabileceğini sözlerine ekledi. Dolarda ki toparlanma hareketleri ile birlikte gün içerisinde yukarı yönlü hareketler ile 3.82 seviyelerini gören USD/TRY paritesini teknik olarak incelemeden önce yurtiçine dönelim. Hafta başında beklenilenin altında gelen enflasyon verisi ile açılış yaptığımız TL kanadında geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz konusunda açıklamalarını takip etmiştik. Erdoğan; faizleri aşağı doğru çekeceklerini, bununda enflasyonu düşüreceğini belirtmişti. Gün içerisinde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıkladığı brüt döviz rezervlerini takip ettik. Açıklamaya göre toplam rezervler geçtiğimiz hafta bir miktar azalarak 116 milyar 105 milyon dolara geriledi. Bu da 628 milyon dolarlık bir azalış olduğunu gösteriyor. Tüm bunlar ışığında an itibari ile 3.80 seviyelerinde fiyatlanan USD/TRY paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 3.8361 – 3.8808 – 3.9003 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.7749 – 3.7467 – 3.7020 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesinde Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Peter Praet, Twitter üzerinden sorulara yanıtlar verdi. Avrupa Merkez Bankası politikasının sözlü yönlendirmeye uyumlu olacağını, koşulların AMB’nın planının doğrultusunda değiştiği görüşünde olduğunu belirten Praet; AMB’nın ihtiyaç halinde kullanabileceği araçları olduğunu, fakat asıl senaryonun güçlü büyüme olduğunu sözlerine eklerken; faizlere ilişkin sözlü yönlendirmenin öneminin artacağının altını bir kez daha çizdi. Bununla birlikte Almanya’dan gelen Ticaret Dengesi beklentilerin üzerinde gerçekleşerek 21.4B oldu. Piyasalarda ki beklentiler 20.4B idi. An itibari ile 1.22 seviyelerinde fiyatlanan EUR/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.23688 – 1.24677 – 1.26281 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.22084 – 1.21469 – 1.19865 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN