Piyasalarda bugün neler bekleniyor

Haftanın üçüncü işlem gününe başladığımızda özellikle yurt içerisinde volatilitesi oldukça yüksek bir gün bizleri bekliyor...

Gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Faiz Kararında olacak. Faizde herhangi bir değişiklik beklenmezken, karar ile birlikte açıklanacak metinde ne gibi ifadeler yer alacak takip ediyor olacağız. Özellikle çekirdek enflasyonda hedeflenen seviyelere doğru ilerlemenin olmaması, metindeki enflasyon vurgularının önemini biraz daha arttırıyor.


Geride bıraktığımız güne dönecek olursak Asya tarafından gelen Kuzey Kore haberleri ile birlikte Dolarda ki geri çekilmeleri takip ettik. Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye karşı nükleer silah kullanmama konusunda tahattüt vermesi ve ABD Başkanı Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatı konusunda ek vergiler planı Dolarda küresel anlamda güç kaybına neden oldu diyebiliriz. Ayrıca Trump’ ın Baş Ekonomi Danışmanının da istifa etmesi ABD vadelilerinde satışları beraberinde getirdi. Tüm bu haberler ile birlikte pariteye baktığımızda USDTRY yeni günde tekrardan 3.80 seviyelerinin üzerine çıkmaya çalışıyor. Bu seviye önemli, bu seviyenin kırılamaması ve Merkez Bankasından gelebilecek olumlu mesajlar paritede aşağı yönlü hareketlenmelere neden olabilir. Bu gevşemelerde 3.7870 ve 3.7812 paritede destek olarak takip edebileceğimiz seviyeler. Yukarı yönlü ataklarda ise 3.8077 ve 3.8236 noktaları takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleri.

Avrupa kanadına baktığımızda ise gelen haberler ile birlikte tekrardan dolar karşısında atağa kalkan bir Euro izliyoruz. Paritenin 1.2320’ li seviyelerden sırasıyla 1.24 eşiğini kırarak 1.2420 noktasına doğru ataklar oldukça önemli. Tüm bu haber akışlarının dışında pariteyi majör anlamda etkileyebilecek ekonomik datalarda bugün bizleri bekliyor. Bugün Avrupa bölgesi büyüme rakamları var. Beklendi yıllık bazda %2.7, Aylık bazda ise %0.6 yönünde. Büyümede bu beklentileri karşılayabilecek rakamlar veya beklentilerin üzerindeki haberle Euro’nun yukarı yönlü seyrini devam ettirebilir. Bunun dışında Cuma günü açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi öncesi, bir öncü gösterge olan ADP rakamları da bugün piyasada volatiliteyi arttırabilecek datalardan biri. Teknik olarak baktığımızda ise EURUSD paritesi yeni günde 1.2424 seviyelerinde fiyatlanmakta. Yukarı trendin devamında 1.2441, 1.2470 ve 1.2569 seviyeleri paritede ki önemli direnç noktaları. Geri çekilmelerde ise 1.2348, 1.2292 seviyeleri güçlü destekler olarak karşımıza çıkıyor.

Haber akışlarının bu kadar yoğun olmasına rağmen Değerli Metal Altında beklentinin aksine çokta sert hareketler takip etmedik. Fakat piyasada genellikle bir risk unsuru olan ve risk iştihanın artması ile birlikte yatırımcının yöneldiği altında ilerleyen günlerde sert hareketler görebiliriz. Trump’ın ticari savaşları başlatma isteği yatırımcıların riskli enstrümanlardan çok güvenli limanlara yönelmesine neden olabilir. Bu yönelmeler ile Ons’da 1338.02, 1341.84 ve 1349.31 dirençleri yukarda bizleri karşılıyor olabilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1323.56, 1312.75 ve 1300 seviyeleri destek noktaları olarak takip edebileceğimiz fiyatlar.

Bugün Emtia tarafında gözler Petrol’de olacak gibi görünüyor. Bugün açıklanacak olan stok verileri ile birlikte hızlı fiyatlamalar görebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Libya tarafından gelen Arz kısma haberleri Petrolde fiyatlamaların yönünü yukarı doğru çevirmesine neden olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • BİST son durum!(10.12.2018)

  BİST son durum!(10.12.2018)

  Kanada'da tutuklanan Huawei yetkilisi nedeniyle ABD ve Çin arasında soğuk rüzgarlar esmeye başladı
 • 94.500 puan kritik seviye, satış baskısı oluşabilir

  94.500 puan kritik seviye, satış baskısı oluşabilir

  Yükselişlerde önemli gözüken 94.500 civarındaki direnç seviyesinde satıcılar güçlenebilir
 • Borsada orta vadede görünüm pozitif

  Borsada orta vadede görünüm pozitif

  Borsa İstanbul'da orta vadeli göstergelerdeki pozitif eğilim ve dünkü düşüşe rağmen momentumda oluşan pozitif eğilim endekste kar satışları devam etse de yükselişin devam edeceğine işaret ediyor
 • Borsa yükselişe geçti!

  Borsa yükselişe geçti!

  Borsa İstanbul güne yüzde 0.95 oranında yükselişle 94 bin 963 puandan başladı Borsa İstanbul yükseliş çabalarını her geçen gün artırıyor. Dar bantta seyreden Borsa İstanbul yavaş yavaş yükseliş için aşılması…
 • Borsa İstanbul dar bantta!

  Borsa İstanbul dar bantta!

  Borsa İstanbul dar banttan çıkma isteğini sürdürüyor. 93 bin puan bandına sıkışan Borsa İstanbul banka hisseleri öncülüğünde ivme yakalamaya çalışıyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN