Peşin alımlarda yüzde 20 indirim için düğmeye basıldı!

Hükümetin geçen hafta, tapu harcı ve KDV indirimleri başta olmak üzere birbiri ardına açıkladığı konut teşviklerine emlak sektöründen de destek geldi. Ziraat Bankası öncülüğünde konut kredisi faizlerinin aylık yüzde 0.98’e çekilmesinin ardından, gayrimenkul sektörü de peşin alımlarda yüzde 20 indirim için düğmeye bastı.

Gazete Habertürk'ten Erdem Aktürk'ün haberine göre, konuyla ilgili olarak bir araya gelen sektörün 3 büyük çatı kuruluşunun, ‘Yüzde 0.98 faize ilave yüzde 20 indirim’ kampanyası yapacağı öğrenildi.

 

ÜÇ DERNEK BİR ARAYA GELDİ

Üyelerine söz konusu kampanyaya katılma çağrısı yapan derneklerin, konut sektöründe satışları canlandıracak indirim kampanyasının resmi duyurusunu 15 Mayıs Salı günü gerçekleştirmesi bekleniyor.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) destek vereceği kampanyaya ilk etapta en az 40 konut firmasının katılması bekleniyor. Böylece konut almak isteyenler için aylık 1.23’ten 0.98’e inen faiz desteğinin ardından inşaat firmaları da faiz indirimine ek olarak yüzde 20’lik fiyat avantajı sunacak.

 

HEDEF: ERTELENEN TALEPLER

Müteahhitler bu kampanyayla beklemeye geçen konut taleplerini satışa döndürmeyi amaçlıyor. İnşaat sektörünü canlandırmak için elini taşın altına koyan sektör, gerek hükümetin teşvikleri gerekse bankaların faiz indirimlerinin ardından başlatacakları bu kampanyayla birlikte 2018’de konut satışlarında yine bir rekor bekliyor. Türkiye genelinde geçtiğimiz yıl 1 milyon 450 bin konut satışı yapıldı.

 

KONUT SATIŞLARINI CANLANDIRMASI BEKLENİYOR

İnşaat sektörü, 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra ekonomide çarkların dönmesini ve konut satışlarını hızlandırmak için Emlak Konut GYO öncülüğünde güç birliği kampanyası düzenlemişti. Emlak Konut GYO, 15 Temmuz darbe girişimin ardından başlattığı 120 ay TÜFE’li kampanya da satışları yükselterek sektöre ivme katmıştı.

Emlak Konut’un başı çektiği ve geçtiğimiz yıl şubat ayında başlatılan 240 ay vadeli kampanyasından sonra 14 Eylül31 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve kredi taksitlerinin 2019’a ertelendiği 3’üncü kampanya ile 2017 yılında 1 milyon 450 bin konut satılarak rekor kırılmıştı.

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında azalarak 110 bin 905 oldu. Bu son kampanyayla birlikte daralan konut satışlarının yeniden canlanması bekleniyor.

Benzer Yazılar

 • Konutta bayram sonrasına yeni kampanya!

  Konutta bayram sonrasına yeni kampanya!

  Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konut sektöründeki stok sorunu için düğmeye bastığı öğrenildi.
 • Kampanya bitti, faizler 14 yılın zirvesine çıktı

  Kampanya bitti, faizler 14 yılın zirvesine çıktı

  Konut kredilerinde kampanyanın etkisiyle bir süredir yatay seyreden ortalama faizler kampanyanın sona ermesiyle hızlı bir yükseliş gösterdi. 13 Temmuz haftası itibariyle bankalar tarafından uygulanan ortalama konut kredisi faizlerinde bir önceki…
 • Yazlık konutlarda en çok kazandıran ilçeler

  Yazlık konutlarda en çok kazandıran ilçeler

  Yazlık konut piyasasının şampiyonuTapusor.com'un araştırmasına göre, yazlık fiyatlarında ortalama metrekare fiyatında 8 bin 641 lira ile Çeşme başı çekerken, son bir yılda en fazla değerlenen bölge ise yüzde 34,7'lik artışla…
 • Gayrimenkul yatırımlarınızda dikkat etmeniz gereken kriterler

  Gayrimenkul yatırımlarınızda dikkat etmeniz gereken kriterler

  Gayrimenkul yatırımı, özellikle küçük bütçeli yatırımcılar için en güvenilir ve kısa sürede kendini amorti edebilen yatırım olmasıyla her dönem en tercih edilen yatırımların başında gelir...
 • Konutta en az yüzde 10 zam bekleniyor, alım fırsatını kaçırmayın!

  Konutta en az yüzde 10 zam bekleniyor, alım fırsatını kaçırmayın!

  İnşaat maliyetleri bir yılda yüzde 19.91 arttı. Firmaların bu maliyetleri fiyatlara yansıtmadıklarını belirten KONUTDER Başkanı Elmas, “Maliyet yükü yavaş yavaş yansıyacaktır. Eylüle kadar zam yüzde 10’u bulur. Bu 2 ay…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler