Sezen Turan

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Personel eğitimi neden önemli?

İçerisinde bulunduğumuz, ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduğumuz bu dönemde şirket masraflarından ilk kısılan, motivasyon etkinlikleri ve eğitimler olmakta. Motivasyon etkinliklerinin iptal edilmeden uygun fiyata neler yapılabileceği ile ilgili konuya ileriki haftalarda ayrıntılı olarak yer vereceğiz.


Personeller, şirkete kazanç sağlayan temel taşlardan biridir. Bir inşaatın kolonlarını düşünelim. Eksik kolon olması, tek bir kolona fazla yük binmesi veya gerekli malzemelerle desteklenmeden yapılması binayı en küçük sarsıntıda yerle bir edecektir. Şirketi olabildiğince ayakta tutabilmek için personellerinizi de besleyip geliştirmelisiniz. “Küçülmeye gidiyoruz, personel çıkarıyoruz nasıl bütçe ayıralım” diyenleri duyar gibiyim. Hiçbir şey imkansız değildir. Yeter ki siz personellerinizi sürekli bilgiye aç olmaları yönünde teşvik edin. Bu noktada ise stratejik planlamalar ve analizler yaparak mevcut görevlerin dağılımı ile harcanan zaman dengesini belirlemeniz, bu sistemi korumak adına risk analizleri ile destekleyerek geleceği iyi planlamanız gerekmekte. Bu konuda destek almanız en sağlıklı yollardan biridir. Evet yine bir giderden bahsediyorum. Ama unutmayın ki “işleriniz iyi gidiyorsa eğitim bütçenizi iki katına çıkarın, işleriniz kötü gidiyorsa dört katına.” Tom Peters


Personelinizi geliştirmediğiniz takdirde elinizde tutamayacaksınızdır. Kendine değer katmak, kendini geliştirmek isteyen biri kendi şirketinde kısıtlı kalıyorsa kariyer yolunu başka yönlere çevirecektir. Sizin ise boşalan pozisyonu doldurmanız demek işin aksamasından doğan verim kaybı, adaptasyon sürecindeki kayıp ve finansal olarak doğacak kayıplar şeklinde size geri dönecektir.


Sektör gözetmeksizin firmaların rekabet ortamındaki yarışta sıralamayı belirleyen en önemli ortak kriterlerden biri de insana verdiği değerdir. Personelin mutluluğu, ortaya çıkardıkları işin kalitesini arttırır. Bu da müşteri memnuniyeti ile taleplerin artması demektir. Eğitim de personellerin kendini değerli hissettiği, motivasyonunu arttırdığı bir olgudur.


Sürekli gelişen dünyada eğitimi sıkı tutmak yaratıcılığı arttıracaktır ve belki de sektörünüzde yeni bir soluk getirmenizi sağlayacaktır. Daha çok verim için yaratıcılığınızı eğitimle besleyin.


Benzer Yazılar

 • İş hayatında duygusal zeka!

  İş hayatında duygusal zeka!

  Duygusal zeka; stresi azaltmak amacıyla duyguları olumlu yönetmek, etkili iletişim kurmak, empati, çatışmayı etkili yönetim zorlukların üstesinden gelme yeteneğidir.
 • Yargıtay'dan işçileri sevindirecek emsal "ikramiye" kararı

  Yargıtay'dan işçileri sevindirecek emsal "ikramiye" kararı

  Kadroya alınan taşeron işçiler, “ilave tediye” olarak adlandırılan ikramiye konusunda iki farklı uygulama ile karşı karşıya kaldı. 52 günlük ücret tutarındaki ilave tediyeden kamu kurumlarına geçen işçiler yararlandı. Fakat, kadroya…
 • Askerlik borçlanması ile kıdem tazminatı artırma fırsatı!

  Askerlik borçlanması ile kıdem tazminatı artırma fırsatı!

  Kamuda çalışan işçiler, askerlik borçlanmasıyla birden fazla avantaj elde ediyor. Taşerona bağlı çalışırken kamu kurumlarında 4/D’li olarak kadroya geçirilen yüz binlerce kişi de askerlik borçlanmasının sağladığı avantajlardan yararlanabilecek.
 • Kariyer danışmanlığı nedir ?

  Kariyer danışmanlığı nedir ?

  Kariyer Danışmanlığı;  bireylerin mesleklere, kariyerlere, kariyer rollerine ve sorumluluklarına , kariyer kararları verme ve planlama, serbest zaman aktiviteleri planlama, kariyer yolları ve diğer kariyer gelişim aktiviteleri gibi onların kariyerleri ile…
 • Bu sektörde personel açığı endişe verici boyuta ulaştı

  Bu sektörde personel açığı endişe verici boyuta ulaştı

  Yeni teknolojilerle birlikte siber tehdit alanları da genişlerken, buna cevap verecek siber güvenlik becerilerine sahip kişilerin sayısında büyüme sancıları yaşanıyor. Yapılan araştırmalara göre küresel siber güvenlik personeli açığı 3 milyona…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN