İçerisinde bulunduğumuz, ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduğumuz bu dönemde şirket masraflarından ilk kısılan, motivasyon etkinlikleri ve eğitimler olmakta. Motivasyon etkinliklerinin iptal edilmeden uygun fiyata neler yapılabileceği ile ilgili konuya ileriki haftalarda ayrıntılı olarak yer vereceğiz.


Personeller, şirkete kazanç sağlayan temel taşlardan biridir. Bir inşaatın kolonlarını düşünelim. Eksik kolon olması, tek bir kolona fazla yük binmesi veya gerekli malzemelerle desteklenmeden yapılması binayı en küçük sarsıntıda yerle bir edecektir. Şirketi olabildiğince ayakta tutabilmek için personellerinizi de besleyip geliştirmelisiniz. “Küçülmeye gidiyoruz, personel çıkarıyoruz nasıl bütçe ayıralım” diyenleri duyar gibiyim. Hiçbir şey imkansız değildir. Yeter ki siz personellerinizi sürekli bilgiye aç olmaları yönünde teşvik edin. Bu noktada ise stratejik planlamalar ve analizler yaparak mevcut görevlerin dağılımı ile harcanan zaman dengesini belirlemeniz, bu sistemi korumak adına risk analizleri ile destekleyerek geleceği iyi planlamanız gerekmekte. Bu konuda destek almanız en sağlıklı yollardan biridir. Evet yine bir giderden bahsediyorum. Ama unutmayın ki “işleriniz iyi gidiyorsa eğitim bütçenizi iki katına çıkarın, işleriniz kötü gidiyorsa dört katına.” Tom Peters


Personelinizi geliştirmediğiniz takdirde elinizde tutamayacaksınızdır. Kendine değer katmak, kendini geliştirmek isteyen biri kendi şirketinde kısıtlı kalıyorsa kariyer yolunu başka yönlere çevirecektir. Sizin ise boşalan pozisyonu doldurmanız demek işin aksamasından doğan verim kaybı, adaptasyon sürecindeki kayıp ve finansal olarak doğacak kayıplar şeklinde size geri dönecektir.


Sektör gözetmeksizin firmaların rekabet ortamındaki yarışta sıralamayı belirleyen en önemli ortak kriterlerden biri de insana verdiği değerdir. Personelin mutluluğu, ortaya çıkardıkları işin kalitesini arttırır. Bu da müşteri memnuniyeti ile taleplerin artması demektir. Eğitim de personellerin kendini değerli hissettiği, motivasyonunu arttırdığı bir olgudur.


Sürekli gelişen dünyada eğitimi sıkı tutmak yaratıcılığı arttıracaktır ve belki de sektörünüzde yeni bir soluk getirmenizi sağlayacaktır. Daha çok verim için yaratıcılığınızı eğitimle besleyin.


Benzer Yazılar

 • Değişim sürecinde Liderin rolü!

  Değişim sürecinde Liderin rolü!

  Bugün dünya çapında üç tehdit ile karşı karşıyayız: nükleer bir kaza ya da savaş sonucunda yok olma tehlikesi, dünya çapında bir bela ya da ekolojik bir felaket tehlikesi ve giderek…
 • Çalışan anneye en az 6 bin 848 TL

  Çalışan anneye en az 6 bin 848 TL

  Çocuğu olan kadınlara süt parası, doğum yardımı ödenirken, çalışıyorsa izindeyken maaşını da devlet karşılıyor. Asgari ücretli bir anneye en az 6 bin 848 lira ödeniyor.
 • CEO olma sırası İK’cılarda!

  CEO olma sırası İK’cılarda!

  Yetenek Ekonomisi’nin yükselmesiyle artık yeteneği elinde tutan şirketler, öne çıkacak. Hal böyleyken CEO’luk koltuğuna ise İK yöneticileri oturacak!
 • Kıdem tazminatıma hangi ücretler eklenecek?

  Kıdem tazminatıma hangi ücretler eklenecek?

  Kıdem tazminatı, belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılan işçiye, çalıştığı süreye göre işvereni tarafından topluca ödenen paradır. Bu, SSK'lı çalışan tüm işçilere…
 • Devletten patronlara müjde! Her çalışanına maaş desteği

  Devletten patronlara müjde! Her çalışanına maaş desteği

  Ekonomik kriz firmaları işçi maaşlarını dahi ödeyemeyecek duruma düşürdü. Patronların ödeyemediği maaşların 3 ay süreyle fondan ödenmesi için çıkarılan düzenleme yetersiz kalınca süre 3 ay uzatıldı.İşte detaylar...

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler