Dr. M. Raci Hoşgör

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Özgüveni beslemek, büyütmek

Özgüven birçok insanda ortamına , konusuna ( Ruhsal beslenme şekline bağlı) bağlı olarak kendimize,yeteneklerimize inandığımızda yukarı çıkar ve kendimize güvenimizi yitirdiğimizde aşağıya iner.

Durumumuzu kötü algıladığımızda moralimiz yerde sürünür,iyi algıladığımızda ise moralimiz yükselir. Kişi kendini kötü hissetmeye yöneltmemesi gerekir. Yoksa insan kendi için gerçek bir karmaşa oluşturur. İnsanın kendini besleyen ,güçlendiren şeylerin neler olduğunu bilmesi önemlidir. Her şeyden önemlisi, akıllı bir eylem içinde olmaktır. Eyleme geçildiğinde endişeler yok olur.

Özgüveni olmayanlar eleştirilmekten hoşlanmazlar ancak, başkalarının yanlışlarını bulmayı severler..Kendi hatalarına fazlaca anlam yüklediklerinden suçluluk duygusu içinde yalnızlık çekerler arkadaş çevresi yok denilecek kadar azdır. Rekabetten , belirsizlikten, yeni girişimlerden kaçınırlar.İkna edilmeye yatkındırlar.

Özgüveni , büyütmek onu beslemekle bakıma almakla olanaklıdır. Zorlukların üstesinden gelmek akıllıca çalışmak ,çaba göstermekle deneyim kazanmakla olur. Kendimize en çok güvendiğimiz zaman bir konuda etraflıca bilgi ve deneyime ,ifade etme becerisine sahip olduğumuz andır. Kimlerin karşısında özgüvenimiz yüksek neden? Özgüvenimi artıran kişiler belirgin davranış ve sözleri neler? nerede ve ne zaman özgüvenimiz yerlerde sürünüyor? Özgüvenimizi düşüren insanlar bize ne söylüyor ve ne yapıyorlar ?

Hiç kimse mükemmel değildir. Diğer kişilere baktığınızda hangi yetenekleriniz onlardan üstün? Her zaman yapabileceklerinize odaklanıp yapamayacaklarınıza takılıp kendinizi bloke etmemeniz kilitlememeniz ruhsal sağlığınız açısından önemlidir.. Konuşurken hız yapmamakta,. anlaşılır sade bir dil kullanmak ta , yetenek geliştirmeyi zamana yaymakta faydalar vardır. Yaşamdaki başarılarınızı zihninize kazıyın zor durumlardan nasıl kurtulmuştunuz hatırlayın ? Şu andaki yeteneklerinizi önemseyin kalıplarınızı kırın.Kullanmadığınız potansiyelinizi bir koçla değerlendirin. Girişken ve kararlı olun.kararlığın önünde duracak güç yoktur. Fikirlerinizi her açıdan süzgeçten geçirip en zengin örneklerle ifade edin. Sevimli güler yüzlü olun. İşe biraz duygu, nükte, mizah katın. . İyi hazırlık yaptıktan sonra fırsatların olabileceği alanlarda görünür olun.

Yaşamda başarılı olmanın sırrı ,ne yaptığını bilmek ve sürekli hedefe doğru yürümektir. Yüksek özgüvenli kişi yüksek motivasyonlu,umutlu girişimcidir.bir kişinin özgüveni eksikse fırsatları kaçırır,umutsuzdur,kaygılıdır hep gergindir. risk almada zorlanır hani bir laf vardır hiç risk almazsan daha fazla riske girersin diye..kendine güvenmeyen başkalarına hiç güvenmez.rh çocukluğunda aşagılanan, sevgi görmeyen, ya da baskı gören bir insan kendini iyi bir şekilde ifade edemeyebilir. Peki özgüven nasıl geliştirilir? kendinizi tanımakla, kendimizle barışık olmakla, güçlü yönlerimizi bilmemizle,bizi tetikleyen, güdüleyen açık net hedeflerimizin olmasıyla,, bize destek olacak kişileri bulup, kendimize imkanlar yaratmakla , deneyimlerden ders almak, ve deneyimlerimizi iyileştirmeyle, kendimize yatırımla ,kendi değerini bilmekle ve çeşitli etkinliklerde yer alarak özgüveni geliştirebiliriz. Her bir başlık için bir seminer verilebilir, bir kitap yazılabilir.

Benzer Yazılar

 • Dinlemek sekse benzer! Ortada niyet varsa zamanla beceri de gelişebilir

  Dinlemek sekse benzer! Ortada niyet varsa zamanla beceri de gelişebilir

  Kadınların daha duygusal olduğu hemen hepimizin inandığı bir klişedir. Beyin üzerinde çalışan bilim adamları cinsiyetler arasında duyguyu işleme şeklinin gerçekten de farklı olduğunu keşfetmişlerdir.
 • Yardımcı doçentlik kalktı, 36 bine yakın kişi etkilenecek!

  Yardımcı doçentlik kalktı, 36 bine yakın kişi etkilenecek!

  35 bin 995 yardımcı doçenti yakından ilgilendiren ünvan değişikliğine ilişkin düzenleme yasalaştı. Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren yasa teklifinin, “yardımcı doçentlik” yerine “doktor öğretim üyesi” kadrosunu getiren birinci maddesi kabul…
 • Yurtdışı eğitimde bulunduğunuz yere uyumda 10 yol

  Yurtdışı eğitimde bulunduğunuz yere uyumda 10 yol

  Eğitim için yurtdışındasınız, ancak yeni kültüre adapte olma konusunda endişeleriniz var.ABD’li nasıl-yapılır platformu Wikihow yeni kültüre nasıl uyum sağlayabileceğinizle ilgili 10 yöntem paylaşıyor.
 • Dijital çağ için yeniden tanımlanan liderlik

  Dijital çağ için yeniden tanımlanan liderlik

  Önümüzdeki yıllar teknolojinin iş yapış şekillerimizi tamamen değiştirdiği zamanlar olacak. Mevcut işlerin bir kısmı 10 yıl içinde tamamen tedavülden kalkacak.
 • Kalp zekası ile sorunları çözme ve başarı

  Kalp zekası ile sorunları çözme ve başarı

  Mantıklı ol, duygularınla hareket etme… Hayal kurma, ayakların yere bassın biraz… Aklını kullan, duygular gelip geçer… Aman sonuçlarını iyi hesapla, sonradan pişman olacağın şeyler yapma… Tanıdık mı? Seçimlerinde kalbinin sesini…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN