Otomotiv şirketleri 'zor yıl'dan nasıl etkilenecek?

Halk Yatırım analistleri, otomotiv pazarındaki son dinamikleri değerlendirdi. Aralık ayı rakamlarının 2017'nin zor bir yıl olacağına işaret ettiğini belirten analistler şirket bazlı etkileri mercek altına aldı.

 

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) Aralık ayı verileriyle otomotiv pazarında 2016 görünümü şekillendi. ODD açıklamasına göre 2016’da Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı bir önceki rekoru olan 968 bin 17’nin üzerine yüzde 1,62 büyüyerek 983 bin 720 seviyesine yükseldi. Satış grafiğinde dikkat çeken ise Kasım’daki güçlü büyüme ardından Aralık’taki daralma oldu.


Pazardaki son dinamikleri değerlendiren Halk Yatırım analistleri, ODD verilerine göre bir önceki yılın ayı dönemine göre otomobil satışlarında yüzde 5,51 ve hafif ticari araç satışlarında yüzde 19,04 düşüş yaşandığına değinerek, “Aralık ayında yaşanan yıllık daralmada, ÖTV düzenlemesi ve artan kur volatilitesi nedeniyle Kasım’da öne çekilen talebin yanı sıra Aralık ayında uygulanan satış kampanyalarına rağmen kur kaynaklı yapıldığını düşündüğümüz yüzde 3-3,5 civarında fiyat artışlarının da etkili olduğunu düşünüyoruz.” diyor.


'2017 ZOR BİR YIL OLACAK'


Analistlere göre otomotiv satışlarında Aralık ayı sonuçları 2017’nin zor bir yıl olacağına işaret ediyor ve daralma riskinin arttığını gösteriyor. HY, Aralık ayı gerçekleşmeleri beklentilerimizi teyit ederken, gerek ÖTV gerekse de kur kaynaklı fiyat artışlarının gerçek anlamda devreye girmesini beklediğimiz Ocak ayını da göz önünde bulundurduğumuzda 2017 yılının yurt içinde otomotiv sektörü açısından zor bir yıl olacağını ve daralma riskinin arttığını düşünüyoruz.” Değerlendirmesinde bulunuyor.

 

TOFAŞ VE FORD OTOSAN
Hisse tarafında ise satışları içerisinde ihracatın ağırlığı yüksek olan BIST şirketlerinden Tofaş Otomotiv ve Ford Otosan’ın Euro bölgesindeki talep iyileşmesinin de devamı ile yurt içindeki zayıflığı bir miktar dengeleyebileceği belirtiliyor.


DOĞUŞ OTOMOTİV


Doğuş Otomotiv için görüş ise daha olumsuz:


“Doğuş Otomotiv’in Aralık’ta otomobil segmenti pazar payı Kasım ayındaki yüzde 21,5’ten yüzde 21,1’e gerilerken, hafif ticaride pazar payı yüzde 14,2’den yüzde 10,5’e geriledi ve böylece otomobil ve hafif ticari toplam pazar payı yüzde 20’den yüzde 18,5’e geriledi. Maliyet unsuru nedeniyle euro/TL’deki yükselişler şirket faaliyetleri açısından risk oluştururken, kurdaki yükselişin sektöre yönelik talep kaynaklı olumsuzluklarla birleşerek rakabet gücünü zayıflatma riskinin olduğunu düşünüyoruz”

Benzer Yazılar

 • 2017'de otomotiv satışları düştü

  2017'de otomotiv satışları düştü

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2017 yılı otomobil ve hafif ticari araç satış rakamlarını açıkladı.
 • Egzoz gazı emisyon pulu ve ruhsatı kullanımı yeni yılda kaldırılıyor!

  Egzoz gazı emisyon pulu ve ruhsatı kullanımı yeni yılda kaldırılıyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan yönetmelik ile 1 Ocak 2018 itibarıyla egzoz gazı emisyon pulu ve ruhsatı kullanımı sona erecek, egzoz gazı emisyon ölçümlerinin takibi online sistem üzerinden yapılacak
 • Araç ve lastik bakımı için neler yapmalısınız?

  Araç ve lastik bakımı için neler yapmalısınız?

  LASİD (Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği) tarafından yapılan açıklamada kış aylarında lastiklerin düzenli bakımının önemine dikkat çekildi; ‘’Lastikler de özen ister. Özellikle de kış aylarında. Güvenli bir ortak trafik için…
 • ÖTV desteği kesilince otomobil satışları düşüşe geçti

  ÖTV desteği kesilince otomobil satışları düşüşe geçti

  Hürriyet otomotiv yazarı Emre Özpeynirci, Maliye'nin ÖTV desteğini 2016 sonunda kaldırmasının ardından otomotiv sektöründe satışların düşüşünü değerlendirdi. İşte Özpeynirci'nin o yazısı:
 • 2. el otomobile talep yağıyor

  2. el otomobile talep yağıyor

  Sıfır araçlarda ÖTV artışı ve dövizdeki yükseliş otomobil fiyatlarına olan talebin azalmasına neden olurnca ikinci el piyasasına nur yağdı. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç, “Fiyat artışları ikinci el…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN