Otomatik bireysel emeklilik sistemi nedir - 2019

 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir? 2019 BES sorgulama ve iptali nasıl yapılır?


Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), düzenli birikimler yaparak emekliliğinizi hayallerinizdeki gibi mutlu ve güvenli geçirmeniz için tasarlanan özel bir emeklilik sistemidir.

Emeklilik Sistemi (BES),bireyin isteğiyle yapılabildiği gibi yeni işe başlayanlar için otomatik olarak da yapılabiliyor. Otomatik bireysel emekliliğe geçiş yapanlar 2 ay içinde sistemden çıkış yapıp kesilen ödemeleri iade alabiliyor. Bireysel Emeklilik Sistemi tam olarak nedir? e-Devlet'te sorgulama nasıl yapılır? Bireysel emeklilik iptal işlemleri nasıl yapılır?

Bir kişinin aylık olarak elde ettiği gelirin bir kısmını bankaya düzenli olarak yatırarak belirlenen sürede emekli olmasını sağlayan sisteme Bireysel Emeklilik denir. Sistemde belirlenen sürede kalanlar devlet katkısından faydalanır.

BİREYSEL EMEKLİLİĞE NASIL HAK KAZANILIR?

Bireysel Emeklilik Sisteminde en az 10 yıl kalarak ve 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanabilirsiniz. Bireysel emekliliğe kendi arzunuzla ya da otomatik olarak katıldıysanız sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapabileceğinizi unutmayın. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcıları, devlet katkısı kullanım ve limit bilgilerini e-Devlet Kapısı'ndan sorgulayabilir.

 

OTOMATİK BES NEDİR?

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi (BES); düzenli birikim yapma imkanı sağlayan, devlet katkısıyla desteklenmiş bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Otomatik BES, 45 yaşın altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarının tamamını kapsamaktadır. Ayrıca devam eden otomatik BES katılımında son iki şirket tipi kalmıştır. Bunlar;

- Çalışan sayısı 10-49 arasında olan şirketler

- Çalışan sayısı 5-9 arasında olan şirketler

 

e-DEVLET'TE BES SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet'e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama" yazarak sorgulama yapabilirsiniz. (Hemen sorgulamak için: https://www.turkiye.gov.tr/emeklilik-gozetim-merkezi-bireysel-emeklilik-sistemi-devlet-katkisi-kullanim-ve-limit-bilgileri-sorgulama)

Açılan sayfada temel sözleşme bilgileri, hesaplanan devlet katkısı tutarı ve ilgili yıl için kalan devlet katkısı limiti görüntülenebilir.

BİREYSEL EMEKLİLİK İPTALİ

Bireysel emeklilik için ödeme yaptığınız banka ile görüşüp iptal sözleşmesini imzalamanız gerekiyor. Banka şubesinin bireysel emeklilik birimi ile görüştükten sonra iptal sözleşmesini e-posta yolu ile de alabilirsiniz. İmzaladıktan sonra yine e-posta yolu ile bankaya postalayabilirsiniz.

İptal talebinizi yazılı yaptıktan sonra kalan süre taahhütlerinize göre sistemde kalan paranız hesabınıza yatırılır. Eğer hatırlamıyorsanız iptal için aradığınızda bankadan gerekli ödeme bilgilerini de öğrenebilirsiniz.

 

 


Benzer Yazılar

 • GSS primi ödeyenlere fırsat!

  GSS primi ödeyenlere fırsat!

  Asgari ücretteki yüzde 26’lık artış, genel sağlık sigortası (GSS) primini ödeyen gençler için gelir testinde yeni fırsat yarattı. Gençler yeniden test yaptırdıkları takdirde prim ödemekten kurtulabilirler
 • BES'e asgari ücret piyangosu

  BES'e asgari ücret piyangosu

  Asgari ücretin yüzde 26 artması Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yatırımcılarına da adeta piyango oldu.
 • BES'te cayanlara son bir şans tanındı

  BES'te cayanlara son bir şans tanındı

  BES Bireysel Emeklilik Sistemi'nde otomatik katılım yönetmeliği değişti. Buna göre, cayma hakkını kullananlar 3 yıl içinde yeniden sisteme otomatik girecek.
 • İşsizlik ödeneğinde kapsam genişliyor!

  İşsizlik ödeneğinde kapsam genişliyor!

  Meclis gündeminde bulunan kanun teklifinde yer alan düzenleme ile işsizlik ödeneğinden yararlanmak için aranan şartlar bir tık esnetiliyor. Böylece 12 bin 500 kişinin daha işsizlik ödeneğinden yararlanmasının sağlanması amaçlanıyor.
 • 15 yıl dolduranlar kıdem tazminatı alıp çalışabilecek fakat...

  15 yıl dolduranlar kıdem tazminatı alıp çalışabilecek fakat...

  Çalışanların 15 yıl 3600 günle kıdem tazminatı almalarının ve tekrar çalışmalarının püf noktaları bulunuyor. Daha önce tazminat alıp başka işyerinde çalışanlar için davalar açılırken, Yargıtay bu alanda da son noktayı…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN