Önümüzdeki dönemde emekliye 6 zam!

Ocak'ta tüm emeklilerin geliri yükselecek. Bazı emekliler için de ekstra artışlar devreye girecek. İşte yeni zamlar ve tüm detaylar...

Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları Ocak'ta, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar artacak.


Programdaki enflasyon tahminine göre zam oranı yüzde 10.65 olacak. Beklenti anketindeki tahmine göre ise artış yüzde 13.78'i bulacak.

Memur emeklilerine Ocak'ta yüzde 4 zammın yanı sıra 2018'in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 3.5'i aşan kısmı kadar fark yansıtılacak.


Fark, programdaki tahmine göre yüzde 7.15, beklenti anketine göre yüzde 10.28 olacak. Böylece zam yüzde 11.15 ya da 14.28'e ulaşacak.


Ocak'ta, tüm emeklilerin maaşları artacağı için ek ödeme tutarları da yükselecek. Ayrıca yüzde 5 ek ödemeden yararlanma sınırı da yükselecek. Enflasyon tahminlerine göre bu sınır bin 264 liraya çıkabilecek.


Maaşı bin liranın altında olan 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisine seyyanen zam yapılacak. Maaşlar bin liraya tamamlanacak. Zammın yürürlük tarihi henüz açıklanmadı.
Öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi ve idareci memurların ek göstergeleri 3.600'e çıkarılacak. Bu, ikramiyeleri ve emekli maaşlarını ciddi oranda artacak.


Ek gösterge artışından memur emeklileri de yararlanacak. 1.5 milyon kişinin yüzü gülecek.


HER AY EK ÖDEME

Emekli Sandığı kapsamındaki emekli doktor ve diş hekimlerine ek ödeme düzenlemesi Ocak'ta yürürlüğe girecek.
Her ay verilecek ek ödemenin tutarı programdaki enflasyon tahminine göre uzman doktor ve diş hekimlerinde 2 bin 228, uzman olmayanlarda bin 704 lira olacak.
Beklenti anketindeki tahmine göre ise uzman olanlara 2 bin 291, uzman olmayanlara bin 752 lira ödenecek. Kaynak: Takvim


Benzer Yazılar

 • İsteğe Bağlı Sigortalılar Bağ-Kur'lulardan Fazla Maaş Alıyor!

  İsteğe Bağlı Sigortalılar Bağ-Kur'lulardan Fazla Maaş Alıyor!

  Emekli aylığı alabilmek için isteğe bağlı sigorta yaptıranlar SSK statüsünde daha az prim ödeyip daha erken emekli olabiliyor. Bağ-Kur'luların aldığı maaştan da yüzde 30 daha fazla maaş alabiliyor.
 • Emekliye 456 lira zam cepte!

  Emekliye 456 lira zam cepte!

  Milyonlarca emeklinin Ocak zammı belli olmaya başladı. 3 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 9.34 oldu.
 • Bağ-Kur yetimlerine Yargıtay'dan müjde

  Bağ-Kur yetimlerine Yargıtay'dan müjde

  Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Bağ-Kur'lu anne babası 2000 öncesi veya 8 Ağustos 2001-1 Ağustos 2003 tarihleri arasında ölen kadınları ilgilendiren bir karar aldı. Bağ-Kur'lu babası söz konusu tarihlerde ölen kadınlara…
 • Sosyal yardımlara yeni düzen getirildi

  Sosyal yardımlara yeni düzen getirildi

  Sosyal yardımlarda sessiz sedasız yeni bir döneme geçildi. Artık yaşlı aylıklarında hanedeki kişilerin gelirine bakılmayacak, sadece kişi ve eşinin gelirine göre yaşlı aylığı bağlanacak
 • Borcunu yapılandıran Bağ-Kur'luya prim avantajı!

  Borcunu yapılandıran Bağ-Kur'luya prim avantajı!

  Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) borcu nedeniyle yüksek prime tabi olan Bağ-Kur’lular, prim borçlarını yapılandırdıkları takdirde en az aylık 101.50 TL daha az prim ödeyecekler.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler