Tülin Kahvecioğlu

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Onboarding görevdeki ilk 100 gün

Yeni bir koltuğa oturmak pek çok soru işaretini ve duyguyu beraberinde getirir. O koltuğa oturan kişi için belli beklentileri karşılamak üzere bir performans ve sonuç baskısı çoğu zaman beklenenin üzerinde stresli ve hatta kafa karıştırıcı olabilir.


Yapılan araştırmalar dışardan gelen üst düzey yöneticilerin %50’den fazlasının 18 ay içinde işten ayrıldığını gösteriyor. Pek çok açıdan maliyeti yüksek olan geçişlerin özellikle ilk üç ayının başarılı geçmesi sürecin başarısını büyük ölçüde etkiliyor. Yönetici şirketi, ekibi, iş kolunu, sektörü, paydaşları kısa süre anlamak zorunda. Ancak bundan sonra kendi bilgi, birikim ve deneyimlerini ortaya koyabiliyor. Bu süreç yöneticiden ya da kurumdan kaynaklanan sebeplerle iyi yürümediğinde pek çok hayal kırıklığı, motivasyon bozukluğu, yanlış karar ve uygulamalar, kaybedilen zaman, personel, emek ve umutlar olarak ağır bir fatura ödeniyor.


İçerden yükselen yöneticilerin karşılaştıkları sorunlar daha farklı. Kendi takım arkadaşları tarafından yeni pozisyonunda onaylanması, tanınması, üst düzeyle ilişkilerin yeniden düzenlenmesi, mevcut roldeki beklentilerin bir önceki rolden ayrışması, yeni roldeki beklentileri iyi kavrayıp oraya doğru yönelmesi gibi sorunları biran önce aşıp performans kısmına gelmesi bekleniyor. Bu süreçte 3 ila 6 ayda beklentilerin karşılanmaya başlanması gerekiyor. Olmadığında kişinin motivasyon, özgüven ve performansı ile birlikte kariyeri de zedelenmeye başlıyor.


Bu geçişi yaşayan yöneticilerde en çok rastladığım 10 hatayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Kültürel uyum ya da uyumlanma sıkıntısı, doku ya da kan uyuşması diyelim.
2. Çok hızlı bir şekilde yeni bir vizyon getirmeye çalışma.
3. Yeterince hazır olmadan ya da zayıf strateji geliştirmek.
4. Çok hızlı çok büyük kararlar almak.
5. Benim eski işimde, eski rolümde biz tavırları.
6. Tek adam tek oyuncu olmak, delege etmemek, takım ruhunu harekete geçirememek.
7. Dinlemekten çok konuşmak.
8. Geri bildirime kapalılık, zayıf iletişim.
9. Ego, keskin davranışlar.
10.Ofisinden dışarı çıkmamak.


Görevdeki ilk 3 ay ve takip eden 6 ay tüm yatırımın ne getireceğinin ortaya çıktığı zamandır. Yöneticilerin bu dönemde görecekleri iç ve dış destek sonuç için kritik önem taşır.


Başarılı geçiş asla bir tesadüf değildir. İyi bir onboarding ekip işidir.

 

Sevgiyle Kalın.


Tülin Kahvecioğlu

BAHÇEBİZ Gelişim Akademisi Kurucu Ortak
Lider, yönetici, takım koçu, çalıştırıcı, eğitmen


Benzer Yazılar

 • Eğitim ve çalışan bağlılığının Yin ve Yang ilişkisi!

  Eğitim ve çalışan bağlılığının Yin ve Yang ilişkisi!

  Çalışan Bağlılığı Nedir? Çalışan bağlılığı, bir şirketin çalışanlarına yaptığı yatırımın karşılığında, çalışanda oluşan aidiyet duygusunun ölçüsüdür. Bağlı çalışanlar bir şirketin geleceğini önemser, çünkü ona katkıda bulunduğunu düşünürler.
 • Kirpi mesafesi!

  Kirpi mesafesi!

  Geçenlerde çok sevdiğim bir dostum okuduğu bir kitapta kirpi mesafesi denilen bir yaklaşımdan bahsetti. Onu dinlerken insan ilişkilerindeki birçok sorunun aslında bu kirpi mesafesi denilen yaklaşımın uygulanmamasından kaynaklandığını ve hayvanlar…
 • Artık her şey küresel!

  Artık her şey küresel!

  İletişim teknolojileri başta olmak üzere dijital çağın sağladığı olanaklar, insanların kendi coğrafyalarının sınırları içine hapsolmadan çalışmasına ve toplumsal yapılara dahil olmasına olanak tanıyor.
 • Eğitime 2 ara tatil dönemi daha geliyor

  Eğitime 2 ara tatil dönemi daha geliyor

  Yaklaşık 18 milyon öğrenciyi ve 1 milyon öğretmeni ilgilendiren Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli hazır. Çalışma takvimini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yarın açıklayacak.
 • Yeni bir dil öğrenmenize yardımcı olacak 5 oyun

  Yeni bir dil öğrenmenize yardımcı olacak 5 oyun

  Catan Settlers'da takas yapmak ya da Yaşamda bir aileyi nasıl yetiştirmek gibi oyunlardan bir şeyler öğrenmek için zaman harcamış olsanız da, yeni bir dil öğrenmek için tahta oyunları kullanmayı düşünmemiş…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler