Yeni bir koltuğa oturmak pek çok soru işaretini ve duyguyu beraberinde getirir. O koltuğa oturan kişi için belli beklentileri karşılamak üzere bir performans ve sonuç baskısı çoğu zaman beklenenin üzerinde stresli ve hatta kafa karıştırıcı olabilir.


Yapılan araştırmalar dışardan gelen üst düzey yöneticilerin %50’den fazlasının 18 ay içinde işten ayrıldığını gösteriyor. Pek çok açıdan maliyeti yüksek olan geçişlerin özellikle ilk üç ayının başarılı geçmesi sürecin başarısını büyük ölçüde etkiliyor. Yönetici şirketi, ekibi, iş kolunu, sektörü, paydaşları kısa süre anlamak zorunda. Ancak bundan sonra kendi bilgi, birikim ve deneyimlerini ortaya koyabiliyor. Bu süreç yöneticiden ya da kurumdan kaynaklanan sebeplerle iyi yürümediğinde pek çok hayal kırıklığı, motivasyon bozukluğu, yanlış karar ve uygulamalar, kaybedilen zaman, personel, emek ve umutlar olarak ağır bir fatura ödeniyor.


İçerden yükselen yöneticilerin karşılaştıkları sorunlar daha farklı. Kendi takım arkadaşları tarafından yeni pozisyonunda onaylanması, tanınması, üst düzeyle ilişkilerin yeniden düzenlenmesi, mevcut roldeki beklentilerin bir önceki rolden ayrışması, yeni roldeki beklentileri iyi kavrayıp oraya doğru yönelmesi gibi sorunları biran önce aşıp performans kısmına gelmesi bekleniyor. Bu süreçte 3 ila 6 ayda beklentilerin karşılanmaya başlanması gerekiyor. Olmadığında kişinin motivasyon, özgüven ve performansı ile birlikte kariyeri de zedelenmeye başlıyor.


Bu geçişi yaşayan yöneticilerde en çok rastladığım 10 hatayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Kültürel uyum ya da uyumlanma sıkıntısı, doku ya da kan uyuşması diyelim.
2. Çok hızlı bir şekilde yeni bir vizyon getirmeye çalışma.
3. Yeterince hazır olmadan ya da zayıf strateji geliştirmek.
4. Çok hızlı çok büyük kararlar almak.
5. Benim eski işimde, eski rolümde biz tavırları.
6. Tek adam tek oyuncu olmak, delege etmemek, takım ruhunu harekete geçirememek.
7. Dinlemekten çok konuşmak.
8. Geri bildirime kapalılık, zayıf iletişim.
9. Ego, keskin davranışlar.
10.Ofisinden dışarı çıkmamak.


Görevdeki ilk 3 ay ve takip eden 6 ay tüm yatırımın ne getireceğinin ortaya çıktığı zamandır. Yöneticilerin bu dönemde görecekleri iç ve dış destek sonuç için kritik önem taşır.


Başarılı geçiş asla bir tesadüf değildir. İyi bir onboarding ekip işidir.

 

Sevgiyle Kalın.


Tülin Kahvecioğlu

BAHÇEBİZ Gelişim Akademisi Kurucu Ortak
Lider, yönetici, takım koçu, çalıştırıcı, eğitmen


Benzer Yazılar

 • Özgüveni güçlendirmede kişisel gelişim

  Özgüveni güçlendirmede kişisel gelişim

  Mutsuz bireyler olarak yaşamımızı geçirmek istemiyorsak önce özgürleşmemiz, kalıpları kırmamız gerekir. Sınırlarını aşmak hayaller ve özgüvenle olur. Çocuklarımızı formüllerle boğup, ezberlerle zihinlerini örümcekleştirdik. Zekalarını kullanmalarına hayallerinin peşlerinden gitmelerine izin vermedik…
 • İngilizce öğrenebilmenin püf noktaları

  İngilizce öğrenebilmenin püf noktaları

  Uğur Koleji Yabancı Diller Bölüm Başkanı Zafer Çağlar’dan İngilizce öğrenmenin püf noktaları...
 • Beynimizin büyümesi hiç durmaz!

  Beynimizin büyümesi hiç durmaz!

  Beyimizde sinir hücreleri arasında bağlantı yolları var ve bu yollar sayesinde tüm hücreler birbiri ile haberleşerek sohbet ederler. Komşu sinir hücreleri, beyne yeni bir bilgi girdiğinde veya beyin çevresel bir…
 • Yapay zeka ve eğitim - Zeynep Dereli

  Yapay zeka ve eğitim - Zeynep Dereli

  Eğitim Devrimi Yapay Zeka (AI) kavramı günümüzde çok sıklıkla karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla 4. Endüstri devrimi kapsamnda taşımacılık, ilaç ve fabrika üretim hatları gibi şeylere uygulanmasında bahsediliyor.
 • Çoğunuzun okula uyumu için nasıl davranmalısınız?

  Çoğunuzun okula uyumu için nasıl davranmalısınız?

  Okullar 9 Eylül Pazartesi günü açılıyor. Anaokulu ve birinci sınıfa yeni başlayan öğrencilerin uyum eğitimleri de yarın ve cuma günü gerçekleşecek

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler