Nezaket Tomur

Nezaket Tomur

Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Dijital Hizmet Vergisi Başlığı okuduğunuzda ilk aklınıza gelen internet üzerinden yapılan harcamalara getirilen yeni bir vergi düzenlemesi olabilir. Fakat durum tam olarak öyle değil.
Girişimcilik alanında giderek artan bir hareketlilik söz konusu. Bu ilgi genç girişimcilere de cesaret veriyor. Eğitim, networking geliştirme, mentorluk ve ofis gibi olanakları sağlamak üzere birçok banka da kuluçka merkezi oluşturdu.
Ar-Ge faaliyetleri, inovasyonel çözümler ve yazılım yapanlar reel olarak imalat yapanlar kadar destek görmek istiyor. Devlet destekleri sistemiz de son yıllarda bir çok değişiklik yapıldı. Henüz tam olarak dijital dönüşüm alanlarındaki girişimciler destekleniyor diyemesek de iyi gelişmelerde oluyor.
Uzun yılardır süre gelen ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı durulacağa benzemiyor. Küresel ekonomi bu sürtüşmeden 2020 yılında 700 milyar dolar zarar görebilir.
KOSGEB, bu yıl içerisinde girişimcilik desteğini yenilemişti. Girişimci ekosistemi hala tam anlamı ile geleneksel ve ileri girişimci olarak yapılan bu ayrıma adapte olamamıştı.
KOSGEB 1990 yılında kurulmuş ve yıllardır hem işini geliştirmek isteyen hem de kendi işini kurmak isteyen girişimlere destek vermektedir. 2015 yılından bu yana içerisinde fiilen yer aldığım girişimcilik ve devlet destekleri ekosistemleri ile ilgili ciddi yanılgılar mevcuttur.

Kategorilerden Seçmeler