Daha önce LinkedIn’ de ileti olarak yayınladığım ve oldukça ilgi gören bu konuyu toparlayıp detaylandırmak istedim. İş başvurularınıza neden yanıt alamadığınızın sebepleri aşağıdaki maddelerin herhangi biri veya bir kaçı birden olabilir.

 

Mülakatlaraçağırılmamanıza neler sebep olabilir?

1- Cv’niz genel olarak pozisyonun yanından bile geçmiyordur. Kendinize hiç uygun olmayan bir ilana başvurmuş olabilirsiniz.
2- Beklenen deneyime sahip olmayabilirsiniz veya beklenenden fazlasına sahip olabilirsiniz.
3- Pozisyonun bulunduğulokasyona tam tersi istikamette oturuyor olabilirsiniz.
4- Ön yazılarınızda taşınma engelinizin olmadığını belirttiğiniz halde cv’ nizde görünen şehirden farklı bir şehirde ki ilana başvurmuş olabilirsiniz.
5- Askerliğiniz tecilli veya yakın tarihli tecillidir.
6- Ücret beklentiniz az veya fazla gelmiş olabilir. Fazla gelmeyi anladık da bu az gelme de neyin nesi diyeceksiniz. Az geldiğinde ik/işveren yeteneklerinizin ve deneyimlerinizin gerçekçiliğinden/yeterliliğinden   şüphe edebilir.
7- İşe uygun olmanızarağmen binlerce başvuruarasında kaynamış olabilirsiniz.
8- Cv’nizdeistikrarsız bir izlenim olabilir. Sık is değiştirme vb.
9- Şirket ilanı çıkmıştır ancak daha görüşmelerebaşlanmadan pozisyon iptal olmuştur. İlana para ödeyen şirket pozisyon tekrar açılır diye ilanı yayındankaldırmaz.
10- Cv’ de kendinizi iyi ifade edememiş olabilirsiniz.
11- Yeterli sayıdabaşvurualınıp yeterli sayıdagörüşmeyapılmıştır. Pozisyonun kapanmasında son aşamaya gelinmiştir. Ancak ilan suresi bitene kadar ilan yayındakalır.
12- CV’niz oldukça iyi ise, bağlı olacağınız kişi tarafından rakip olarak görülmüş olabilirsiniz.
13- Aslında böyle bir pozisyon/personel ihtiyacı yoktur. Reklam için ilan veriliyor olabilir. (Bu duruma her ne kadar katılmasam ve etik bulmasam da bu yola başvuran şirketler olduğu sıkça söylenmekte)
14- Kurumsal/Büyük ölçekte firmalar da çalışmış iseniz ilanı veren firma, (küçük/orta ölçekli kurumsal olmayan şirketler) sizin kendi şirketine uyum sağlayamayacağınızı düşünerek sizi davet etmeyebilir.

 

Lütfen başvurularınızı yaparken bu ihtimalleri değerlendirin.

 

Sevgiler, saygılar…

Benzer Yazılar

 • İş dünyasının profesyonelleri için doğum çeşitleri...

  İş dünyasının profesyonelleri için doğum çeşitleri...

  Bundan tam 418 gün önce doğdum. Ciyaklayarak, ağlayarak ve bolca kötü sözler söyleyerek doğdum. 12 Kasım 2018 benim tekrardan doğduğum gün olarak tarihe geçti.
 • Erken kıdem tazminatı almak zorlaştı!

  Erken kıdem tazminatı almak zorlaştı!

  8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan bir kişi 15 yıl, 3600 günle istifa ederek, kıdem tazminatını alabilir.
 • Canan Duman’ın yeni kitabı “İşin Geleceği Şimdi” çıktı!

  Canan Duman’ın yeni kitabı “İşin Geleceği Şimdi” çıktı!

  Gelişen internet bağlantısı olanakları, dijital teknolojiler, yapay zekâ uygulamaları, aşırı verimli üretim teknikleri, gelişen lojistik olanaklar ve yeni finansal araçlarla artık herhangi bir ülkenin alelade bir kasabasından tüm dünyaya ürün…
 • 3600 ek göstergede son durum nedir?

  3600 ek göstergede son durum nedir?

  Memurların, aylık ücretleri, emekli olduktan sonra alacakları aylıklar ve emekli ikramiyesi belirlenmesi için en önemli unsurlardan biri olan 3600 ek gösterge konusu iki seçimdir gündemden düşmüyor.
 • Değişim sürecinde Liderin rolü!

  Değişim sürecinde Liderin rolü!

  Bugün dünya çapında üç tehdit ile karşı karşıyayız: nükleer bir kaza ya da savaş sonucunda yok olma tehlikesi, dünya çapında bir bela ya da ekolojik bir felaket tehlikesi ve giderek…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler