Moodys'ten çarpıcı Türkiye analizi

Moody’s'e göre Türkiye, dolarda güçlenme karşısında en kırılgan gelişen ülkeler arasında. Moody'si Türkiye'yi Arjantin, Gana, Moğolistan, Pakistan, Sri Lanka ve Zambia ile birlikte en kırılgan ülkeler arasında sıraladı

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye'yi dolarda güçlenme karşısında en kırılgan gelişen ülkeler arasına gösterdi.

Moody's, Nisan ortasından bu yana dolarda devam eden yükselişin gelişen ülkelerde (EM) büyük kur düşüşüne ve rezerv erimesine neden olduğunu belirterek dış finansman ihtiyacı yüksek ülkelerin not riskinin yükseldiğini bildirdi.

Moody's'in 40 gelişen ülkeyi değerlendirdiği raporunda Türkiye, Arjantin, Gana, Moğolistan, Pakistan, Sri Lanka ve Zambia ile birlikte en kırılgan ülkeler arasında sıralandı.

Kurum, geçmişte dış finansmana bağlı olarak büyük şoklara eğilimli ülkelerin dış finansman bağımlılığını gidermeyenlerinin yeniden büyük şok yaşayabileceklerini belirtti

Raporda Şili, Kolombiya, Endonezya ve Malezya’nın da risk taşıdığı ancak kısa dönem kırılganlıklara karşı kurumsal ve finansal tamponların bulunduğu bildirildi.(Business HT)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN