Moody's'ten Türk bankalarına risk uyarısı

Moody's, 800 milyon dolarlık artış gösteren sorunlu kredilere dikkat çekerek, bu durumun Türk bankaların kredi notu açısından negatif olduğunu bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk bankalarında sorunlu kredi miktarının haziranın son haftasında sert artış kaydettiğine dikkat çekerek, sorunlu kredilerde ani artışın bankaların kredi notu açısından olumsuz olduğunu belirtti.

Moody's tarafından yayımlanan ve not derecelendirmesi anlamına gelmeyen notta, BDDK'nın 29 Haziran'da sona eren hafta itibariyle yayımladığı sorunlu kredi verilerine dikkat çekilerek, "Veriler önceki haftaya göre, yüzde 7 (yani 800 milyon dolar) artışa, 10 yıldan uzun bir sürenin en yüksek haftalık artışının yaşandığını gösterdi. Sorunlu kredilerde ani yükseliş Türk bankalarının kredi notu açısından negatif" denildi.

Sorunlu kredilerdeki artışın güçlü ve sürekli hale gelmesi halinde bankaların kredi zarar provizyonlarının artırmak zorunda kalacağına dikkat çekilen raporda, "Bu durum kârlılığı düşürür" denildi.

Moody's sorunlu kredi oranının gelecek 12-18 aylık dönemde yüzde 4'ün "oldukça üzerinde" bir seviyeye yükselmesini öngörüyor. BDDK verilerine göre sektörün takipteki alacaklarının toplam kredilere oranı Mayıs itibariyle yüzde 2.8 düzeyinde bulunuyor.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Finans uzmanı nasıl olunur?

  Finans uzmanı nasıl olunur?

  Finans uzmanı olmak için sadece işletme ya da iktisat okumak yeterli değildir. Üstelik bir finansçının çalışabileceği alanlar da sanıldığını aksine çok sınırlı değil, pek çok alanda finans kariyeri yapılabilir. Sen…
 • Borsa nedir?

  Borsa nedir?

  Borsa nedir, borsada yatırım nasıl yapılır konusu daha çok yeni yatırım adresleri arayan yatırmcıların ilgisini çekmektedir. 
 • S&P'den Türk bankaları için çarpıcı analiz

  S&P'den Türk bankaları için çarpıcı analiz

  S&P, Türk bankalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede "Türk bankalarının 12-18 aydaki kontrollü performansı sektör istikrarını etkileyecek" ifadelerini kullandı
 • Üzerine şube kapısı kilitlenen bankacılar

  Üzerine şube kapısı kilitlenen bankacılar

  Tüm sektörlerde artan mobbing ve beraberinde satış baskısı bankacılık sektörü çalışanlarını isyan etiriyor. Sektör çalışanlarının paylaştığı bilgileri paramedya.com köşesine taşıdı. Özellikle finans sektöründe strese bağlı yaşanan beyin kanaması ölümlerinin arttığı…
 • Moody's 18 Türk bankasının notunu indirdi

  Moody's 18 Türk bankasının notunu indirdi

  Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in 18 türk bankasının notunu indirdiği bildirildi

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN