Merkez Bankasının faiz kararı belli oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu eylül ayı toplantısının ardından Merkez Bankası faizi 6.25 puan arttırdı ve yüzde 17.75'ten yüzde 24'e taşıdı.

Türkiye böylelikle Arjantin ve Surinam'ın ardından en yüksek faiz uygulayan ülke oldu. Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından dolar ve euro'da sert düşüş gerçekleşti. Dolar/TL 6.02 altını görürken, euro 7 TL'ye dek indi. Merkez Bankası fiyat istikrarı için elindeki tüm araçlarını kullanacağını sinyalini verdi ve yarından itibaren haftalık fonlama yapılacağını duyurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu eylül ayı toplantısının ardından Merkez Bankası faizi 6.25 puan arttırdı ve yüzde 17.75'ten yüzde 24'e taşıdı. Türkiye böylelikle Arjantin ve Surinam'ın ardından en yüksek faiz uygulayan ülke oldu. Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından dolar ve euro'da sert düşüş gerçekleşti. Dolar/TL 6.02 altını görürken, euro 7 TL'ye dek indi. Merkez Bankası fiyat istikrarı için elindeki tüm araçlarını kullanacağını sinyalini verdi ve yarından itibaren haftalık fonlama yapılacağını duyurdu

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir.

 

İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

DOLAR VE EURO SERT DÜŞTÜ

Merkez Bankası'nın 625 baz puanlık faiz arttırma kararının ardından döviz kurları sert düşerek TL karşısında yüzde 3 geriledi.

Dolar/TL faiz kararı sonrası 6.41'den 6.02 TL'nin, euro ise 7.00 TL'ye dek çekildi. Ardından tepki alımlarıyla hafif yukarı yönlü hareket başladı. Dolar saat 14:10'da 6.15 TL, euro ise 7.15 seviyelerinden işlem görüyor.

Bloomberg HT tarafından 16 kurumla yapılan ankette ise medyan beklenti haftalık repo faizinde 400 baz puan artırım olması yönündeydi.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Bu haftanın kazandıranları ve kaybettirenleri...

  Bu haftanın kazandıranları ve kaybettirenleri...

    Bu hafta borsa kaybettirdi, altın ve dolar kazandırdı Bu hafta, yatırım araçlarından borsa kaybettirirken, altın ve dolar kazandırdı 
 • Dolar/TL kuru ne oldu? (06.02.2019)

  Dolar/TL kuru ne oldu? (06.02.2019)

  TCMB'nin sıkı duruş söylemi ve ABD Merkez Bankası'nın faiz artışında acele etmeyeceği açıklamasının desteğiyle gerileyen dolar/TL, bu sabah güne 5.20 TL seviyesinin hemen altında başladı.
 • Bu ay dolar ve BİST 100 nasıl tetiklenecek

  Bu ay dolar ve BİST 100 nasıl tetiklenecek

  Yeni yılın ilk ayını geride bıraktık. İşlem haftasının son gününü Borsa İstanbul 102 bin 937 puanla kapadı. Ralliler yaşandı, endeks 106 bin seviyesine dayandı, 22 yılın en iyi Ocak ayı…
 • Borsa neden uçuşa geçti, dolar neden çakıldı?

  Borsa neden uçuşa geçti, dolar neden çakıldı?

  FED'in faiz artırımından neredeyse vazgeçen oldukça 'güvercin' politikası Türkiye Merkez Bankası'nın enflasyonda ikna edici düşüş görülene kadar sıkı para politikasını sürdüreceği mesajı ile birleşince Türk Lirası ve borsayı uçuruyor.
 • Bu haftanın kazandıranları ve kaybettirenleri...

  Bu haftanın kazandıranları ve kaybettirenleri...

  Bu hafta borsa ve altın kazandırdı, döviz kaybettirdi Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri, haftalık bazda ortalama yüzde 1,12 artış kaydetti.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN