Günümüzde masa başında çalışan ve bilgisayar kullanan herkeste sırt ağrısı, duruş bozukluğu, bel/boyun fıtığı veya omurga rahatsızlığı mevcut.

Yani aslında masa başında çalışan herkes hasta! Ama ne yazık ki ya bunun farkında değiller, ya farkındalar ama bunun için ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar ya da kendilerine ayıracak zamanı yaratamıyorlar. Bütün bu rahatsızlıklar yaşam kalitesini düşürürken çalışma saatlerindeki verimliliği de olumsuz yönde etkiliyor.


Son yıllarda popüler olan pilates sadece incelmek veya sıkılaşmak isteyenlerin yapacağı bir egzersiz biçimi değil. Bu egzersizlerin medikal yönden de olumlu etkileri olduğu aşikar. Günümüz çalışan insanının omurgayı ve sırt kaslarını kuvvetlendirmeye ve esnetmeye yönelik egzersiz yapması şart. Tabii doğru eğitmenle…

 

Pilates egzersizlerinin amacı nedir?


Pilates özellikle omurga çevresi adaleler ve denge üzerinde durur. Nefes egzersiz tekniklerini içerir. Hem kuvveti, hem esnekliği artırır. Bedenin farkındalığını ve zihinsel konsantrasyonu artırır, germe ve kuvvetlendirme egzersizlerini birleştirerek tüm vücudu çalıştırır. Sert hareketler içermez. Çok farklı formları ve bileşenleri vardır, egzersizlerin zorluk dereceleri farklılık gösterir.

 

Pilates hareketlerinin omurga sağlığına yararı var mı?


Bel ağrısının en önemli sebeplerinden biri adale imbalansı, bel ve karın adalelerinde kuvvetsizlik, pelvik instabilite, duruş bozuklukları, vücudun yanlış kullanımı gibi mekanik nedenlerdir. Bu nedenlerle oluşan bel ağrılarında omurga çevresi adalelerin kuvvetlendirilmesine olan katkıları ile pilates egzersizleri yararlı olmaktadır. Bel ve boyun ağrısı olanlar doktor kontrolünden geçtikten sonra, iyi bir eğitmen eşliğinde egzersiz yapmalıdır.

Erkekler de pilates yapabilir mi?


Bilhakis daha çok erkekler pilates yapmalı!


Çünkü özellikle erkekler ağır kiloların altına girerek kas hacimlerini büyütürken, kas boylarını kısaltıyorlar. Bu da omuzların öne doğru eğilmesi veya sırtın kamburlaşması gibi ciddi duruş bozukluklarına yol açıyor. Pilates’e ilave olarak yapılan ağırlık hareketleri ile bu duruş bozukluklarını ortadan kaldırarak çok daha fit bir görüntüye sahip olurlar.


Hiçbir egzersiz programında kadın/erkek ayrımı yapılmamalı. Türkiye’de bu konudaki yanlış algı artık tamamen ortadan kalkmalı.

 

Kilolu kişiler pilates yapabilir mi?


Bu kişinin boy ve kilo oranına göre değişebilir. Aşırı kilolu kişilerin öncelikle vücutlarının egzersizleri yapmaya elverişli hale getirilmesi sağlanmalıdır. Bunun için öncelikle kişiye uygun bir diyet programı hazırlayarak sağlıklı bir şekilde hedeflenen kiloya ulaşması sağlanır. Bu şekilde kişinin sakatlanma riskini azaltarak hareketleri düzgün yapabilme noktasına getirmiş oluruz.


Pilates egzersizlerini kimler yaptırmalı?


Pilates egzersizleri eğitimli, sertifikalı ve deneyimli spor eğitmenleri veya terapistler tarafından verilebilir. Eğitmenin bu konuda kapsamlı bir programa katılmış olması, insan anatomisi, egzersiz fizyolojisi ve oluşabilecek sakatlıklar konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Deneyimli bir eğitmen, hareketin doğru yapılıp yapılmadığı konusunda kişiyi uyarabilir ve hareketin daha iyi kavranmasını sağlayabilir. Hareketlerin doğru bir şekilde ve doğru açıyla yapılabilmesi için eğitmeninizle bire-bir çalışmanızı öneririm.


Benzer Yazılar

 • Sağlıklı omurga için neler yapılmalı?

  Sağlıklı omurga için neler yapılmalı?

  Vücudumuzun tüm yükünü çeken omurgamızın sağlığını korumak yaşam kalitemizin en önemli unsurlarındandır. Omurgamızın sağlığını korumak için öncelikle omurgamızın yapısnı ve işlevlerini bilmekte fayda var.
 • Uzun bir aradan sonra Ekstra Futbol ile karşınızdayız!

  Uzun bir aradan sonra Ekstra Futbol ile karşınızdayız!

  Futbol severlerle uzun bir aradan sonra her hafta Pazartesi günü saat 21'de TGRT Euro ekranlarında Extra Futbol ile birlikte olacağız. Spor camiasının değerli isimlerini ağırlayacak, gündemi tartışacak ve sorularınızı alacağız! 
 • Fonksiyonel antrenman nedir ve ne işe yarar?

  Fonksiyonel antrenman nedir ve ne işe yarar?

  Fonksiyonel antremanlar spor yapanların tüm vüdunu çalıştırılması açısından çok önemlidir. Fonksiyonel sporu yaparken sporcunun dikkat etmesi gereken detaylar vardır. peki fonksiyonel spor nedir nasıl yapılır? Sırasıyla fonksiyon nedir ile başlayarak…
 • Kışın kilo vermenin 10 yolu

  Kışın kilo vermenin 10 yolu

  Kışın kilo vermek çok zordur. Kışın hareketsizlikten, fiziksel aktivitelerin kısıtlanmasından ve sıklaşan ev ziyaretlerinden kilolar da artar. Kış aylarında aldığımız kilolar ortalama 0,5- 1 kg arasında değişiklik gösterir. Liv Hospital’dan…
 • Bir saat ayakta çalışın, sağlığınızı geri kazanın!

  Bir saat ayakta çalışın, sağlığınızı geri kazanın!

  Life Fitness, “Her gün 3 saat ayakta durmak yılda 10 maraton koşmaya eşit” diyor ve çalışanları “InMovement” hareketine katılarak daha aktif olmaya çağırıyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler