Serra Eren Sarıoğlu

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Ludens Roboadvisory'den yatırımcılara fırsat eşitliği!

 Ludens Roboadvisory hakkında bilmek istediğiniz her şeyin bahsedildiği yine değerli bir röportaj;

Soru: Ludens Roboadvisory nedir? Yatırımcılara nasıl yol gösterecek? Kısaca anlatır mısınız?

Cevap: Ludens Roboadvisory, yatırımcılara risk profillerine uygun yatırım önerileri sunan bir hizmet. Ürünümüz yatırımcının öncelikle risk profilini tespit ediyor. Ardından getirilerin optimize edilmesini sağlayan algoritmamız, ona en uygun yatırım araçlarını tavsiye ediyor. Dinamik bir sistem olmasını istedik. Piyasalardaki değişikliklere göre yatırımcının portföyünü güncelliyoruz. Ayrıca, yatırımcının risk profilinde zaman içinde bir değişiklik olduğunda  öneri mekanizması yeniden çalıştırılıyor.

Soru: Neden böyle bir ürün geliştirme ihtiyacı doğdu?

Cevap: Ülkemizde ve dünyada da bu böyle, özel portföy yönetimi adı üstünde özel.. Yüksek meblağlı müşterilere belli bir yönetim ücreti karşılığında sunulan bir hizmet. Oysaki herkesin birikimlerinin yönetilmesine ihtiyacı var. Çünkü yatırım yapmak karmaşık bir iştir. Yatırım yapma kararı veren kişinin öncelikle finansal piyasalar hakkında bilgisi olması gerekir. Ayrıca bu finansal piyasalarda işlem görmekte olan yatırım araçlarını bilmesi, bunların getirilerini takip etmesi ve risklerini analiz edebilmesi şarttır. Tüm bu zorlukların üstesinden gelebilmenin çözümü, yatırım danışmanlığını profesyonel olarak icra eden kişilerden yararlanmaktır. Yatırım danışmanları, kişilere hedeflerine ulaşmak için birikimlerini nasıl değerlendirmeleri gerektiği konusunda yol gösterirler. Bu hizmet kişiye özeldir ve onun ihtiyaçları, hedefleri, geliri ve birikimi, risk toleransı ve vergiyle ilgili hususlar dikkate alınarak icra edilir. Dolayısıyla bir yatırım danışmanın bu hizmeti verebileceği kişi sayısı sınırlıdır. İşte, yatırım yönetiminde roboadvisory bu soruna bir çare olmuştur.

Soru: Ludens Roboadvisory hayatımızda hangi alanlarda bize yol gösterecek?

Cevap: Ludens Roboadvisory, yatırım ve birikimle ilgili birçok alanda size yardımcı olacak. Birikimlerini yatırım fonlarında değerlendirmek isteyenler kullanabilecekler. TEFAS’da yer alan fonların seçilmesinde yatırımcıya yol gösterecek. Emekliliğini planlayan kişiler için vazgeçilmez bir ürün olacak. Onların risk profiline uygun fon dağılımı yapmalarını ve bu planları dinamik olarak yönetip takip etmelerini sağlayacak. Fonlar dışındaki tekil yatırım araçları (örneğin hisse senedi) için de öneri verecek.

Soru: Günümüzde “yapay zeka”, “makine öğrenmesi” konuları yatırım dünyası için de sıklıkla konuşuluyor? Ludens Roboadvisory ürününüzde bu tür yeni nesil teknolojilerden faydalanıyor musunuz?

Cevap: Birçok sektörde yapay zekâ kullanımı son yıllarda nefes kesici düzeydedir. Yatırım dünyası da yapay zekânın uygulanmaya başlandığı alanlardan biridir. Dünyada roboadvisory yapılarına baktığımızda bu tür uygulamaların artık hayata geçtiğini görmekteyiz. Robo Advisory 4.0’da yer alan şirketler, yeni nesil teknolojileri kullanarak müşterilerine daha iyi hizmet vermek çabasındalar. Biz de ürünümüzde yatırımcılara öneri verirken kullandığımız optimizasyon modelimiz de dahil olmak üzere yapay zekayı kullanıyoruz.    


Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler