Günümüzde “İşsizlik” geçmiş dönemlere göre daha fazla hissediliyor. İşi olan da iş arıyor, işi olmayan da iş arıyor. Hal böyle olunca CV’ler havada uçuşuyor.

 

CV’lerin en çok ortada dolaştığı sosyal ağ ise “Linkedİn” oldu. Kuruluş amacı iş hayatı ve iş sosyalleşmesi üzerine kurulu olan bu sosyal mecra ülkemizde son yıllarda artık “İşKur” olarak çalışmaktadır.

Linkedİn’de yer alan CV’ler aynı zamanda “dolandırıcı ve kötü niyetli kişilerin” en çok tercih ettiği mecra olmuştur. Son derece nitelikli ve iyi donanımlı kişiler bile ne yazık ki CV bilgilerini bu mecrada açık olarak paylaşmaktadır.

TC Kimlik Numarası, Doğum Tarihi, Açık Adres, Eposta ve daha birçok bilgi ortalıkta sergilenmektedir.

Sizlere bu yazımda asıl bahsetmek istediğim konu : “Linkedİn’de nasıl hızlı ve kolayca iş buluruz?”

Öncelikle CV’nizi bu mecrada paylaşarak iş bulmanız neredeyse imkansız. Zaten 4 milyon işsizin olduğu bir ülkede CV paylaşsan ne olur ki…

Eğitiminiz ne kadar iyi olursa olsun önemli olan fark yaratmanızdır. Bunun için verilen en önemli öneriler ;

 • Profil sloganınızı yazın
 • Becerilerinizi Linkedİn’de sergileyin
 • Tavsiye verin ve alın (paylaşım yapın)
 • Gruplara katılın
 • Yetenek ve özelliklerinizi öne çıkarttın

Paylaşım ve gönderileriniz lütfen ama lütfen şu içerikleri barındırmasın;

 • Acil İş Arıyorum
 • Yandım, Bittim
 • Ne İş Olsa Yaparım

Bu tarz gönderilerin okunması çok düşük ve artık üyeler bunlardan tat almıyor.

Geçenlerde bu tarz gönderi paylaşmış bir üyenin profili inceledim. Son derece başarılı bir CV ,eğitim güzel ama işsiz ve dert yanıyor. Beğeni ve yorum yapanları incelediğim de ise tablo daha vahimdi. Beğeni ve yorum sahipleri de işsiz. Kısır bir döngüde iş arama şansı nerdeyse sıfır noktasında.

Bende “işsiz” kaldığım sürede bu hataya düştüm ama beni buradan kurtaran ise Linkedİn’de ücretsiz tavsiye ve eğitici içerik üreten uzmanlar oldu.

Sinan Ergin, Hülya Mutlu ve Bora Özkent paylaşımları ile bir anda farklı bir  düşünce yapısı içine girdim.

Neyi daha kolay ve zorlanmadan yapıyorsam o konuda iş arayışlarım oluştu. Youtube kanalımı kurdum. Özellikle biraz önce saydığım profesyonellerin internet üzerinden yaptığı “ücretsiz” sunumları izledim.

Değerli dostlar, en kısa zamanda değişim yaşamak istiyorsanız önce kendinizden başlayın. Mevcut durumda yenilenmek için diğer rakiplerin önüne geçmek için “fark” yaratın.

İstediğiniz ve hak ettiğiniz işi bulmanızı dilerim.

Makalenin video linki: https://youtu.be/hFIn9fWmSnc

Saygılarımla,

Uğur Durak

Eski Bankacı, Genç Müteşebbis


Benzer Yazılar

 • İş dünyasının profesyonelleri için doğum çeşitleri...

  İş dünyasının profesyonelleri için doğum çeşitleri...

  Bundan tam 418 gün önce doğdum. Ciyaklayarak, ağlayarak ve bolca kötü sözler söyleyerek doğdum. 12 Kasım 2018 benim tekrardan doğduğum gün olarak tarihe geçti.
 • Ben bir mobbing kurbanı oldum..!

  Ben bir mobbing kurbanı oldum..!

  Bir arkadaşım için…Bir arkadaşıma alıyorum…Bir arkadaşımın başına gelmiş…Merhaba dostlar, arkadaşlar…! Bu yazımı “Bir Arkadaşım” için yazmıyorum. Çünkü yazdıklarım ve anlatacaklarım doğrudan başıma gelmiştir.
 • Dijital kovulma olur mu?

  Dijital kovulma olur mu?

  Müşterilerine reklamlarında: ” Ücretsiz e-Dönüşüm Paketiyle KOBİ’leri geleceğe taşıyoruz! “ diyen bankadan Zaytung haberi gibi olay.
 • Natuk Baytan ve Günümüz CEO’ları – GMY’leri!

  Natuk Baytan ve Günümüz CEO’ları – GMY’leri!

  Kız İsmet, Marmara Kazım, Vagon Necmi, Komodin Bahattin, Gardrop Fuat, Gerzek Hamdi, Şişçi Coşkun, Sansar Selim, Bombacı Mülayim, Manyak Rıfat gibi birbirinden komik lakapları hayatımıza sokan…
 • 7 büyük günah ve sosyal medya uygulamaları!

  7 büyük günah ve sosyal medya uygulamaları!

  Günümüzün en sert ve görünmeyen kelepçesi sosyal medya uygulamaları olarak hayatımızda yerini aldı. Evet, kullandığımız akıl telefonlar aslında her an bizi kontrol eden ve yaşamımızı etki altında tutan birer kelepçedir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler