Duygusal Detoks Uzmanı / Reyhan Elmasri

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Kurumsaldan sonra hayat var mı?

Kurumsal insanlar doğar, büyür, okur, okur ve çalışır, çalışır çalışır... Ebeveynlerin çocuklarının en iyi okullara gönderme çabalarının altında temelde iyi bir iş edinmeleri yatar.

Kantarın topuzu burada kaçmaya başlar. Aslında işin amacında eğitim olsa da, ilerideki harika işlerine kavuşmak için kafalarına doldurmak zorunda kaldıkları gerekli gereksiz bir sürü şeyleri öğrenmekle aşırı meşgul çocuklar ve gençler!


Tabii bu olanaklara sahip olabilmek de ayrı bir lüks, bunu bulamayanlar da var. Bulanlar onlarca zorlu sınavlar, uykusuz vize-final günleri derken öğretim hayatlarını tamamlayıp iş hayatında yerlerini almaya çalışırlar. Gözde şirketlere girmek için benzer zorlu mücadelelerden geçtikten sonra nihayet SAĞLAM bir işe kapak atmakla gelen mutlu son.


Kurumsal piramidin en üstlerine çıkmak için ilk yıllarda neredeyse karın tokluğuna uzun saatler, çılgınca çalışarak geçen yıllar meyvesini vermeye başlar ve terfilerle gelen statü, iyi bir gelir, başarıyla hayat taçlanmaktadır. Gözlemlediğim kadarıyla çok genel olarak “kurumsaldan nasıl kurtulurum” düşüncesi ya da rüyası bu dönemlerde baş gösterir. Y kuşağında sanırım bu çok daha erken zamanlarda ortaya çıkıyor.


Peki neden? Çocukluk ve gençlik yıllarının en değerli zamanlarının çoğunu uğruna harcadıkları şeylere ulaşmışken bırakma isteği neden gelir? Özeller dahil bunun pek çok sebebi olsa da iki ana neden; kişinin sevdiği işte ya da meslekte olmaması ve günümüz kurumsal yaşamın insansın doğasına, tasarımına aykırı düşen noktaları.
Bu aşamada kurumsal hayatı bırakıp da kendi işlerini deneyimleyen pek çok kişi tanıyorum. Bunlardan bazıları da geri dönüyorlar, ya koşullar öyle gerektiriyor ya da kurumsalın dışında aradıklarını bulamıyorlar.


Elbette ki kurumsaldan sonra da hayat var, kendine göre onun da zorlukları olsa da özellikle kendi işinde başarılı olmanın keyfi çok şeye değer, tabii ki başarı ve para da kazanılır. Kendi deneyimlerimden bunu düşünenlere naçizane önerilerim:


- Henüz kurumsaldan çıkmadan öncelikle hayat misyonunuzu ya da en çok yapmak istediğiniz şeyleri belirleyin.

- Bunlar üzerinde araştırmalar yapın, koşulları değerlendirin, risk analizleri yapın.

- Bu konuda kendinizi yetiştirin; sertifika programları, eğitimler…

- Kendi yaşam koşullarınız içinde bunu gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinize bakın. Ben çocuklar küçükken denemiş ve kurumsala geri dönmüştüm.

- Geri adım atıp kurumsala dönme olasılığını da göz önünde bulundurun ve kapıları açık bırakın.

- Ekonomik koşullarınız çok önemli, para kazanmadan geçirebileceğiniz süreyi iyi hesaplayın.

- Benzer durumdaki kişilerden mentörlük ya da yardım alın.

- Çevrenizden, hatta en yakınlarınızdan gelecek itiraz ve baskılara hazır olun.

- Sizi her anlamda destekleyecek kişilerin listesini çıkartın ve yardım almaktan kaçınmayın.

- Mümkünse kurumsaldayken işinizi hayata geçirin. Bu çok sağlam ve yumuşak bir geçiş oluyor.

 

En önemlisi de kendinize ve yapabileceklerinize inanın!

 Sevgilerimle 

Reyhan Elmasri

 

Benzer Yazılar

 • Erkekler neden aldatır?

  Erkekler neden aldatır?

  “ANGELINA JOLIE BİLE ALDATILIRSA.... BRAD PITT BİLE ALDATIRSA....” diye başlayan düşünce ve konuşmalara başlamadan önce bunu okuyun...
 • Şükür ve takdir için 7 neden

  Şükür ve takdir için 7 neden

  Google’ın yöneticilerinden Chade-Mang Tan’ın “Kendini İçinde Ara” kitabında Stresle Başa Çıkabilmek İçin Genel Prensipler bölümünde stres yaratan duygularla ilgili dört ana prensip yazmış. En başında da “Ne Zaman Acı Çekmediğini…
 • Stres gidermede nefes mucizesi

  Stres gidermede nefes mucizesi

  Bizi rahatsız eden küçük stresler birikerek daha büyük çöküntülere yol açar. Onun için içselleştirmeden çözüme ulaştırmak gerekir. Bununla zihinsel olarak başetmek oldukça zordur, çünkü strese neden olan etkenler daha baskındır.…
 • Zihinsel ve duygusal detoks

  Zihinsel ve duygusal detoks

  Detoks kelimesi çok eski olmamakla birlikte artık her birimizin yaşamında bir yere sahip. Beslenme uzmanlarının detoks programlarıyla birçoğumuz vücudumuzu (maddi bedenimizi) toksinlerden, zararlı maddelerden arındırmışızdır. Peki ya duygularımız, manevi bedenimiz?
 • İşinize hangi açıdan bakarsanız, o açıdan görürsünüz

  İşinize hangi açıdan bakarsanız, o açıdan görürsünüz

  “Ya sevdiğin işi yap, ya yaptığın işi sev” diye bir söz var. Sevdiğin işi yapıyorsan zaten sorun yok, ama yaptığın işi sevmek her meslekte herkesin harcı değil. Çok daha zorları…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler