Küresel piyasalarda endeksler güç topluyor!

ABD'de hisse senetleri global büyümeye dair endişelerin güçlü kalmasına rağmen güçlü bir seans geçirerek kazanımlarını artırdı 


S&P 500 bilgi teknolojileri sektörü öncülüğünde son iki ayın en iyi performansını gösterdi. Endeks içindeki dokuz sektörün tamamı yükseliş gösterdi. Dow jones Endeksi’de seans içinde 350 puandan daha fazla yukarı çıkarak S&P 500 endeksine katıldı ve 4 Haziran'daki yüzde 2.06'lık yükselişinden bu yana en güçlü gününü geçirdi. Endeks içindeki 30 hissenin tamamı yükseldi.

Nasdaq Teknıoloji Endeksi içindeki 8 sektörün tamamı yükselirken, endeks 4 Haziran'dan beri en sert yükselişini gerçekleştirdi.

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 1,43 artışla 26.378,19 puan, S&P 500 endeksi yüzde 1,88 yükselişle 2.938,09 puan, Nasdaq endeksi yüzde 2,24 artışla 8.039,16 puan seviyelerinde seyretti.

Yuan, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) günlük referans kuru beklenenden güçlü bir seviyede belirlemesinin ardından yükseldi.

PBOC dolar karşısında günlük referans yuan kurunu Perşembe günü 7.0039 seviyesinde belirledi. Banka, yuan fiksingini 2008 yılından beri ilk kez 7 seviyesinin üzerinde belirlemiş oldu.

PBOC bu hafta başında günlük fiksingi zayıf belirleyerek yuanda sert kayıpları tetiklemiş, aynı zamanda küresel bir kur savaşı endişelerini de artırmıştı. Piyasa, bankanın ilan ettiği referans kuru bu hafta yakından takip ediyor.

Ticaret savaşı cephesinde, Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin kamu kurumlarının Çin'in önemli teknoloji şirketlerinden ürün alımını askıya alma kararına, "Güçlü şekilde hoşnutsuzluk duyduğumuzu ve kararlılıkla karşı çıktığımızı ifade ediyoruz." sözleriyle tepki gösterdi

ABD'de Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları 3 Ağustos'ta sona eren haftada 209 bine geriledi. Beklenti 215 bindi. Gerileme istihdam piyasasının ekonomideki yumuşamaya rağmen güçlü kaldığına işaret etti.

Veriler, küresel büyümedeki yavaşlama ve Çin'le artan ticaret gerilimine rağmen istihdam piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğine işaret etti.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dolarda son durum ve uzman beklentileri - 06.09.2019

  Dolarda son durum ve uzman beklentileri - 06.09.2019

  Olumlu makro verilerin etkisiyle gerileyen dolar/TL'de bu sabah güne 5.69 seviyesinde başladı. Yurtiçinde açıklanan olumlu makro verilerin ardından haftabaşından bu yana TL’de gözlenen değer kazancı eğilimi sınırlı kaldı.Dolar/TL dün 5.63…
 • Küresel piyasalarda son gelişmeler ve borsada beklentiler...

  Küresel piyasalarda son gelişmeler ve borsada beklentiler...

  Küresel piyasalarda, ABD ile Çin'in ticaret müzakereleri kapsamında yeniden masaya oturabileceğine dair haberlerin ardından yatırımcı güvenindeki artışla pozitif bir seyir izleniyor.
 • Küresel piyasalarda negatiflik!

  Küresel piyasalarda negatiflik!

  Küresel piyasalar, ABD'de açıklanmaya başlayan şirket karlarına ilişkin zayıf beklentiler ve ticaret savaşı endişeleri ile negatif seyrederken, yurt içi piyasalar pozitif ayrıştı.
 • Bilançolar hisseleri yükseltti!

  Bilançolar hisseleri yükseltti!

  Uluslararası piyasalarda hisse senetleri, ABD'li şirketlerin kar açıklamalarıyla yükseldi, Çin verileri büyüme endişelerini azalttı 
 • Küresel piyasaların sınırlı yükselişi!

  Küresel piyasaların sınırlı yükselişi!

  Dar aralıkta seyreden Asya borsaları yön bulmak için ABD-Çin ticaret müzakerelerinin seyri hakkında yeni açıklamalar beklerken, Wall Street'in dün ekside kapanması Asya'daki kazanımları sınırladı. 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler