Korku endeksi (VIX) nedir?

Korku endeksi, piyasalarda volatilite ile birlikte arttı! Piyasaların, uzmanların daha doğrusu piyasa kurtlarının takip ettiği Korku Endeksi (VIX) nedir? Korku endeksi neden takip ediliyor? Korku endeksini kimler niçin takip ediyor? Korku endeksine dair bilinmeyenler...

Korku endeksi - VIX Endeksi, (Chicago Board Options Exchange Volatility IndeX) piyasalardaki korkunun derecesini ölçen bir endekstir. Endeks 1993 yılında CBOE(Chicago Board Of Trade) tarafından oluşturulmuş ve başta Amerika, dünyada takip edilen önemli göstergelerden biri olmuştur.

S&P hisse opsiyon fiyatlarını kullanan Korku Endeksi - VIX Endeksi, opsiyon fiyatlarının piyasa volatilitesi ile ilişkisinden yola çıkarak piyasanın beklenen volatilitesini belirler.

Yatırımcılar piyasanın ne olup ne biteceği hakkında ileriyi çok kestiremediği ve riskli bulduğu zamanlarda opsiyon işlemleri ile portföylerindeki hisseleri korumaya çalışır. Opsiyon işlemlerinin sıklaşması sonucunda piyasada opsiyon fiyatlarını etkileyecektir. Bu da Korku Endeksi - VIX Endeksinin azalıp çoğalmasına neden olacaktır.

Borsada ucuz hisseler nasıl bulunur? TIKLAYIN!

 Korku Endeksi - VIX Endeksi Nasıl Yorumlanır?

Araştırmalara göre Korku Endeksi - VIX Endeksi değerinin %30’un üzerinde olması yatırımcıların risk algısının arttığını, gelecek tahminlerinin kötümserleştiğini ve ekonominin gidişatından korktuklarını gösterirken endeksin değerinin %20’nin altına düşmesi risk algısının azaldığını, gelecek tahminlerinin iyimserleştiğini ve ekonominin gidişatından korkmadıklarını göstermektedir. 16.01.2014 tarihi itibariyle Korku Endeksi - VIX Endeksi, %12,53 seviyesindedir. Buna göre yorumu size bırakıyorum.. Hesaplanışı S&P 500 endeksi için düzenlenen opsiyonlardan; vadesine 1 hafta kalan ve vadesi en fazla 2 ay olan opsiyonların fiyatlarından volatilite beklentisi ölçülür. 

vıx index ile ilgili görsel sonucu

Temel analiz nedir ve temel analiz nasıl yapılır? TIKLAYIN!

Move Endeksi nedir?

MOVE Endeksi (Merrill Option Volatility Expectations Index) Merrill Lynch yatırım bankası tarafından geliştirilmiş bir oynaklık beklenti endeksi. Endeks, ABD Hazine tahvillerinin 30 günlük süre içindeki oynaklığına ilişkin piyasa tahminlerini yansıtıyor. Hisse senetlerine dayalı Korku Endeksi - VIX Endeksinin ABD Hazine tahvillerine dayalı hali olarak nitelenebilir. ki Korku Endeksi - VIX Endeksi yükseldikçe hisse senetleri piyasasında volatilite ve dolayısıyla risk beklentisi arterken, MOVE endeksi yükseldikçe tahvil piyasasında riskler ve volatilite artıyor.(Ntv)/Bireysel Yatırımcı


Benzer Yazılar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler