Konutta yüksek faize müteahhit çözümü

Kamu bankalarının başlattığı konutta yüzde 0.98 faiz uygulamasının sona ermesinin ardından gayrimenkul sektörü temsilcileri yeni formül geliştirdi

Sektörün temsilci örgütleri KONUTDER, GYODER ve İNDER’in öncülüğünde başlatılan ve 100’ün üzerinde firmanın dahil olduğu 1.5 aylık kampanya sonucunda toplam 20 milyar liralık 40 bin konut satıldı. Aylık yüzde 1’in altına inen faizin yanı sıra yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülen KDV ve yüzde 2’den yüzde 1.5’a düşürülen tapu harcı da konut alıcısını destekledi. Öte yandan kampanya sonrası aylık faiz oranları yükselişe geçti. Özel bankalarda yüzde 2 aşıldı. Kamu bankalarında yüzde 1.25 seviyesinde.

FIRSAT SÜRÜYOR

Faiz oranlarının yeniden yükselmesiyle markalı konut üreticileri yeni bir formül geliştirdi. Firmalar bankalarla yaptıkları özel anlaşmalar ile faiz oranlarını yüzde 1.10-1.15 seviyesinde tutmaya çalışıyor. KONUTDER Başkanı Altan Elmas, bu süreçte aradaki Faiz oranını firmaların sübvanse edeceğine dikkat çekti. Elmas, “Biz fırsatı sürdürmek adına faiz oranlarını bankalarla anlaşarak, aradaki oranı sübvanse ederek düşük tutmaya çalışıyoruz. Bunu uygulayan firmalar var. Ayrıca firmaların 60 aya kadar çıkan 0 faizli vadeleri var. Maliyet artışı konut fiyatına yansımadı, fiyatlar dip seviyede ve alıcı için avantaj sürüyor. KDV ve tapu harcı indirimleri de ekim sonuna kadar devam edecek” dedi.

TOKİ'den nasıl ev sahibi olunur, başvuru şartları nedir? TIKLAYIN!


Bankalarla özel anlaşma yapan Teknik Yapı, projelerinde uyguladığı yüzde 0.98 faiz, yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat fırsatını, kendi imkanlarıyla Kurban Bayramı’na kadar devam ettirdiğini açıkladı. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım,“Bankalarla masaya oturduk. Özel anlaşmalarla, faiz oranını yüzde 0.98 seviyesinde sabitledik. Faizi psikolojik sınır olan yüzde 1 seviyesinin altında tutmak için katkı payının bir miktarını biz, bir miktarını da anlaştığımız bankalar üstlenecek” dedi. (Hürriyet / Gülistan Alagöz)


Benzer Yazılar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler