Konut kredisini erken kapatma nedir, cezası ne kadar?

Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisinde ücretin erken ödenmesi halinde tüketiciye bankalar tarafından erken ödeme indirimi uygulanırken, konut kredisinde ise bunun tam tersi bir uygulama söz konusudur...

Tüketici, konut satın almak için bankadan konut kredisi aldığında banka, kullanılacak konut kredisi için tüketici ile bir sözleşme imzalar ve tüketiciye uygun bir ödeme planı hazırlar. Banka, tüketicinin bu sözleşmeye ve ödeme planına uymasını bekler. Konut kredisi ödemesinin tüketici tarafından erken bir şekilde yapılması durumunda ise banka tarafından, konut kredisini erken kapatma cezası uygulanır.

Konut Kredisi Erken Kapatma Nedir?

Tüketicinin bankaya borçlandığı konut kredisi ücretinin tamamını ya da bir taksit bedelinden daha az olmamak kaydıyla herhangi bir bedeli, vadesinden önce ödemesine konut kredisini erken kapatma/ödeme denir.

Bu Ceza Ücreti Bankalar Tarafından Nasıl Uygulanır?

Krediyi kullanan tüketicinin erken ödeme yapması durumunda, tüketicinin geriye kalan ana para borcu üzerinden; sabit faizli konut finansmanı sözleşmelerinde akdi faiz oranı, değişken faizli konut finansmanı sözleşmelerinde ise erken kapatmanın yapıldığı tarihte geçerli olan faiz oranı ile bir önceki taksit tarihinden itibaren işleyecek gün sayısı baz alınarak hesaplanacak faiz ve faiz üzerinden hesaplanacak vergi, borç ve benzeri yükümlülüklerin toplamı şeklinde tüketiciden tahsil edilir.

Tüketiciden tahsil edilmiş olan faiz, vergi, borç ve benzeri yükümlülükler dışındaki meblağ, tüketicinin anapara borcundan düşülür. Bu şekilde, kullanılan kredinin çeşidine göre değişen faiz oranı üzerinden kalan taksit sayısı ile ödeme tarihlerinde bir değişiklik olmadan yeni taksit bedeli ve yeni ödeme planı oluşturularak tüketicinin konut kredisi yapılandırılır.

Erken Kapatma/Ödeme Cezası Ne Kadardır?

Vadesi gelmeden tutarın ödenmesi durumunda, konut kredisi erken kapatma cezası uygulanır. Bu tutar, kullanılan krediye ve bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Bu cezai ücretin miktarı, özetle şu şekilde hesaplanır. Erken ödeme durumunda, bankalar tarafından uygulanabilecek olan cezai ücret; vadesi 36 aydan daha fazla olmayan krediler için söz konusu bedelin yüzde biri olur. Vadesi 36 aydan daha çok olan krediler için ise kredi tutarının yüzde ikisini geçmeyecek şekilde hesaplanır.

Banka ile yapılan kredi sözleşmesinde, erken ödeme tazminatı gibi bir ibare yer almıyorsa ve bu konuda herhangi bir şey belirtilmemişse banka, bu tutarı tüketiciden talep edemez. Yine tüketici tarafından konut kredisi alınırken kişiye göre ödeme planı oluşturulurken, konut kredisi kullanacak kişinin ara ödeme yapacağını bankaya ifade etmesi durumunda, kişiye konut kredisini erken kapatma cezası uygulanmaz.(Milliyetemlak.com)


Benzer Yazılar

 • Konut satışlarında canlanma sinyali var mı?

  Konut satışlarında canlanma sinyali var mı?

  Türkiye İstatistik Kurumu, 20 Ağustos 2019 günü Temmuz 2019 ayı konut satış istatistiklerini açıkladı.
 • Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Avantajları nelerdir?

  Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Avantajları nelerdir?

  Gayrimenkul sertifikası nedir, avantajları nelerdir? Konut alamayanlar için çok büyük bir gelişme olarak kabul edilen gayrimenkul sertifikası çalışmaları ile gayrimenkul sektöründe satışların artırılması planlanıyor. Peki gayrimenkul sertifikası nedir, avantajları nelerdir?
 • Konut sektörü darboğazda

  Konut sektörü darboğazda

  Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), makro ve mikro ekonomik verileri titiz bir çalışmayla bir araya getirdiği ve bu nedenle sektörün yanı sıra tüm ekonomi çevrelerinin ilgiyle takip ettiği İnşaat Sektörü Analizi’nin…
 • Düşük faizli konut kampanyasında izdiham yaşandı

  Düşük faizli konut kampanyasında izdiham yaşandı

  Konutta fırsat kampanyası başlamasıyla düşük faizli, indirimli projeleri kaçırmak istemeyen alıcı harekete geçti.
 • Haberiniz olmadan eşiniz evinizi satabilir mi

  Haberiniz olmadan eşiniz evinizi satabilir mi

  Yeni kanun ile birlikte gayrimenkul satışında eşlerin onayı konusunda değişiklikler oldu. Gayrimenkul sektörünün öne çıkan isimlerinden Hakan Erilkun sizler için yazıyor...

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler