Konut kredisi yapılandırma nedir, nasıl hesaplanır?

Son dönemlerde konut kredisi yapılandırması ile ilgili merak edilen aramalar oldukça arttı.

Özellikle yüksek faizli konut kredisi kullananlar yapılandırmaya giderek ödemelerini düşürmeyi planlıyor. Ancak konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadıkları nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Peki, konut kredisi yapılandırma nedir, nasıl hesaplanır? İşte haberimizin detayları…

Daha önce yüksek faizli konut kredisi kullanan vatandaşlar faizler düştüğünde, elbette kendi ödemelerini ve kredi faizini düşürmek istemekte. Bu durumda tüketicinin ödemekte olduğu kredi borcu tamamen kapatılıp, düşük faizden yeniden bir kredi açılır. Bu işleme de yeniden yapılandırma denmektedir. Yeniden yapılandırma kişinin hem kendi bankasından hem de eğer isterse başka bankalardan yapılabiliyor.

Konut kredisi yapılandırmalarının yakın zamanda bu kadar gündeme gelmesindeki en büyük sebep ise kamu bankaları olan Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın konut kredisinde indirime gideceklerini açıklamasından dolayı oldu. Yapılan açıklamaya göre var olan kredi bakiyesi 500 bin TL'nin altında olan vatandaşlar, talep etmeleri halinde aylık 0.99 faiz oranı ile yeniden yapılandırma imkânı elde edecek.

Aynı zamanda 500 bin TL üzerinde kredi borcu olan vatandaşlar ise bankaların bu tutarları için uyguladıkları cari faiz oranlarında kredileri için yeniden yapılandırma kullanabilecekler.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler