Merkez Bankası verilerine göre, konut fiyatları haziranda yüzde 10.5 oranında artış gösterdi. Konut fiyat artışında İstanbul yüzde 3.8 ile olumsuz performansını sürdürürken, Ankara'da yüzde 8.4'lük artış yaşandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haziran ayına ilişkin 'konut fiyat endeksi' raporunu açıkladı.


İstanbul'da on binlerce konut satılamadı

TCMB raporuna göre, konut fiyatları aylık bazda yüzde 0.9, yıllık bazda yüzde 10.53 oranında artış gösterdi. Aynı ay enflasyon rakamı ise 15.4 oranında açıklanmıştı. Konut fiyatları enflasyonun yaklaşık 5 puan altında kaldı. Yatırımcılar için bu rakam 'yüzde 5'lik reel kayıp anlamına geliyor.

Dünya gazetesinin aktardığına göre, konut fiyat artışında İstanbul yüzde 3.8 ile olumsuz performansını sürdürürken, Ankara'da yüzde 8.4'lük artış yaşandı. İzmir ise yüzde 16.9'luk fiyat artışı ile dikkat çekti.

Merkez'in Türkiye'deki konutların gözlemlenebilen özelliklerinin zaman içinde kontrol edilerek, kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesapladığı Hedonik Konut Fiyat Endeksi (HKFE) aynı ay bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında artarak 226.73 seviyesine çıktı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.36 oranında artan HKFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 5.23 oranında azalış gösterdi.


Etiketler:

Benzer Yazılar

 • Konut alış ve satış yapacakların dikkatine!

  Konut alış ve satış yapacakların dikkatine!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde 1 ay önce başlatılan konutta indirim kampanyası alıcıya ciddi avantajlar sağladı.
 • Londra'da ev almak için iki sebep!

  Londra'da ev almak için iki sebep!

  AB'den ayrılma yönünde çıkan referandum kararının ardından Londra'daki ev fiyatları yine düşüş yaşadı.  Birleşik Krallık'ta seçmenin Avrupa Birliği'nden çıkma yönünde karar vermesinin ardından başlayan ekonominin nasıl etkileneceği tartışmalarının en önemli…
 • Konut fiyatlarında artış hız kesmiyor

  Konut fiyatlarında artış hız kesmiyor

  Konut fiyatları aralık ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.22 arttı.
 • Emlak Konut 10 milyar TL değerinde ev satacak!

  Emlak Konut 10 milyar TL değerinde ev satacak!

  Emlak Konut'tan dev kampanya. Tarihi fırsat olarak adlandırılan dev kampanya ile 1.6 milyon metrekarelik ev satılması ve buradan 10 milyar TL gelir sağlanması bekleniyor.  Kampanyada enflasyona endeksli yapılacak olan satışlarda…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler