Kentsel dönüşüm sorgulaması ve gerekli evraklar…

Depreme dayanıksız, yıpranmış eski ve modern yaşam standartlarına uymayan evlerin yıkılarak yeniden belirli kural ve çerçevelerde yapılmasına kentsel dönüşüm denir. Kentsel dönüşüm sorgulama nasıl yapılır?


Planlama veya altyapı hizmetleri bakımından yetersiz, ‘Deprem Risk Raporu' sonucuna göre deprem riskli, hasarlı, ekonomik ömrünü tamamlamış binalar için hak sahiplerinin ortak kararı ile kentsel dönüşüme başvurulabilir. Bir binanın kentsel dönüşüme girebilmesi için binadaki kat malikleri, yapılacak olan oylama ile 2/3 çoğunluğu sahip olmalıdır. 2/3 çoğunlukla binanın nasıl yapılacağına karar verir ve ‘bina ortak karar protokolü' hazırlanır. Kentsel dönüşüme karar verildiyse devreye müteahhitler girer.

Sahip olduğunuz konutun Kentsel Dönüşüme uygun olup olmadığını Büyükşehir Belediyesi'nin ‘kentsel dönüşüm sorgulama' uygulamasından öğrenebilirsiniz. Riskli alanlar Bakanlar Kurulu ile belirlenir ve riskli alan sayılabilmesi için en az 15 bin metrekare olması gerekmektedir. İşte kentsel dönüşüm sorgulama ve kentsel dönüşüm için gerekli evrak listesi…

Kentsel dönüşüm kira yardımı alanlar dikkat! TIKLAYIN!

 

YASA İLE KENTSEL DÖNÜŞÜM

6306 sayılı yasaya göre kentsel dönüşümün amacı; “Afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemektir”

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE GEREKLİ EVRAKLAR

– TC. Kimlik fotokopisi
– Konut veya işyerinin tapu senedi
– Riskli bina tespit raporu inceleme formu
– Tahliye ettiğime dair yeni adresimi gösterir adrese dayalı nüfus kayıt örneği

41 soruda emlak barışına dair tüm bilinmeyenler. TIKLAYIN!

KENTSEL DÖNÜŞÜM SORGULAMA

Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm sorgulama sayfası (http://cbssr.ibb.gov.tr/kentseldonusum/) üzerinden, TC. Kimlik numaranız, ilçe, ada, parsel gibi konut bilgilerini doldurduktan sonra seçilen parselin kentsel dönüşüm alanında olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Aynı sayfada haritadan da parselin konumu görebilirsiniz. Ayrıca bilgi güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan sorgular kayıt altına alınır.


Benzer Yazılar

 • Kentsel dönüşüm kira yardımı alanlar dikkat!

  Kentsel dönüşüm kira yardımı alanlar dikkat!

  Evleri kentsel dönüşüme giren binalarda yaşayan vatandaşlara, talep etmeleri halinde 18 aya kadar kira yardımı yapılıyor. Peki kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır?
 • Kentsel dönüşümde yeni tapularda iptal riski

  Kentsel dönüşümde yeni tapularda iptal riski

  Yeni bir inşaat projesinden bir ev aldınız. Müteahhit firma bu işi dönüşüm kapsamında kat karşılığı anlaşma ile aldı ama tamamlayamadı. İşte o noktada bir tek hak sahipleri değil yeni tüketici…
 • Kentsel dönüşüm kira yardımı il il artırıldı

  Kentsel dönüşüm kira yardımı il il artırıldı

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, 2018'de ödenecek kentsel dönüşüm kira yardımları, Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki (TÜFE) artışa göre güncellendi. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki kira yardımı 860 liradan 960 liraya yükseltildi.
 • Kentsel dönüşümde belediyelere faizsiz kredi verilecek!

  Kentsel dönüşümde belediyelere faizsiz kredi verilecek!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, belediyelere faizsiz kredi verileceğini açıkladı.
 • Kentsel dönüşüme elektronik tebligat zorunluluğu geliyor

  Kentsel dönüşüme elektronik tebligat zorunluluğu geliyor

  Bu yıl 5’incisi düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, dönüşüm sürecinde vatandaşı yanlış yönlendiren kişilerin olduğuna dikkat çekerek, “Mesela hileli hisse devriyle adresi yurtdışına taşıyorlar…

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler