Karşılaştırmak doğal bir eğilim dostlar.

Ancak sadece benzerlikleri ve farklılıkları değerlendirdiğiniz zamanlarda gibi bu yaklaşım tamamen nötr bir karşılaştırma olabilir.

Böyle bir karşılaştırma mantıklı bir değerlendirme için gereklidir. Eğer diğerlerinin etkileyici yönleri sizi özendirip harekete geçiriyorsa, bu son derece üretken bir ruh halini de beraberinde getirir.

Eğer kendinizi başkalarıyla, onların başarıları ya da avantajlarıyla karşılaştırmanız, sizde kıskançlık ve rekabet gibi duygular uyandırıyorsa, dikkat edin!

Hepimizin çeşitli nedenlerle farklı yetenekleri vardır. Her zaman bizden daha iyisini yapacak insanlar olacak. Ancak onları kıskanmak yerine, yeteneklerimize odaklanmalıyız.

İlginç olan şu ki, kendimizi bizden daha azına sahip olanlarla kıyaslayıp şükran duymaktan daha çok, bizden daha fazlasına sahip olanlarla karşılaştırıp eksik hissetmeye eğilim gösteriyoruz.

Ve maalesef toplum olarak karşılaştırmaya çok meraklıyız. Bu daha birinci günden başlıyor. Bebekler bir diğeriyle karşılaştırılıyor? Hangisi daha zeki, daha sevimli veya yaşına göre ileride? Ardından okul sıralarında devam ediyor.Ve iş hayatında daha politik veya daha popüler olma kavramıyla devam ediyor.

Kendinizi diğerleriyle kıyaslamak, insanlarla aranızdaki dostluk bağını zedeleyebilir ve hayattaki gerçek değeri bulmanızı zorlaştırır. Ya grubun en zayıf halkası olursunuz ya da diğerlerinden üstün bir şekilde zirvenin yalnızlığını hissedersiniz. Kendinize olan güveniniz çok basit bir şekilde sadece siz olmaktan kaynaklanmalıdır.

 

Kendini diğerleriyle kıyaslamak, kendine güvensizlik ve özgün bir yaşam yolunun olduğuna inancın eksikliğinin bir göstergesidir.

Ruhsal anlamda, kendi gittiğiniz yolu bir diğerininkiyle kıyaslamak elma ve armutları kıyaslamak gibidir.

 

Neden?

Çünkü sizin hayatınız tamamen sizin ruhsal gelişiminizi sağlamak için, size özel bir şekilde tasarlanmıştır. Karşılaştığınız her insan, her durum, sizi daha güçlü, daha sevgi dolu ve daha güvenli bir insan olmanız için zorlar.

Size verilen neşe ve zorlukların değerini bilin. Kendine güven bunu kabul etmekten ve bunun üzerinde her gün çalışmaktan gelir. Burada zamanınızı nasıl geçirdiğiniz tamamen size bağlı. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırarak bu zamanı niye ziyan edesiniz?

Zamanınızı yeteneklerinizi ve size verilen o eşsiz özellikleri parlatmaya ayırın, bırakın diğerleri kendi yolunda istediklerini gerçekleştirsin.

Harika bir hafta sonu dileğiyle

Sevgiler

 

Burcu Şen
İyibiriz Özde Dönüşüm Merkezi
Kurumsal Gelişim ve Dönüşüm Projeleri Danışmanı
Kadın Liderlik Gelişim Koçu-Nlp Koçu


Benzer Yazılar

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler