Zaman hızlı akıyor ve biz iyiden iyiye sabırsız olduk bugünlerde. Hep bir telaşımız var, hep bir yetişememe halindeyiz ve hep bir mükemmeliyet peşinde koşma gayretiyle çırpınmaktayız.

Bir düğmeye basınca her şeyin olduğunu ve/veya olacağını sandığımız ve hatta bunu yaşadığımız zamanlardayız.

Sabırsısız! ‘Tahammül’ kelimesini lügatten de hayatlarımızdan da atmış gibiyiz sanki yaşarken. Kimseyi beklemez olduğumuzdan beri eski aşkların tadı da kalmadı. İstiyoruz ki hemen sevelim, hemen sevilelim, bütün mesafeleri kapatalım 1-2 görüşmede. Hızla tüketelim sevgiyi de her şey gibi ve sonra akışa kaptıralım kendimizi yeniden, durmadan dinlenmeden ve düşünmeden üstünde! Fast food olarak kültürümüze giren yeme içme alışkanlığı şimdi kavramsal olarak hızlı hayatlara evrildi hepten. Bir kitap okurken, bir film izlerken, bir şarkı dinlerken bile ‘hadi ama, çabuk bitsin’ diye acele eder olduk ki bir sonrakine hemen geçebilelim. Huzurla keyfini çıkarmak varken acele ile bir sonrakine geçmek daha cazip gelmeye başladı. İşin aslı birşeyi özümsemek için insan ne kadar yavaş hareket ederse o kadar hızlı ilerler.

Diğer yandan yaşamdaki deneyimlerimiz, doğadaki  dengeye bağlı ise şunu biliyoruz ki; Hiç bir şey kolay olmuyor hayatta, her şey kendi zamanını bekliyor. Beklediğinin gelmesi, hayalinin olması, bir acının dinmesi, içine sinmesi, ağacın büyümesi, meyvesini vermesi, karanlık gecelerin sabahlara ermesi, o işin, o terfinin, o makamın gelişi... İnsanoğlu sabırsız, mevsimin kara kış olduğunu bilir de o yine bahar bekler, yaz bekler! O bahar da, o yaz da gelecek gelmesine ama önce o fırtına kopacak, o yağmur, o kar inecek başından işte, illa ki ıslanacaksın, illa ki üşüyeceksin, kaçış yok, sabredeceksin! Arada güneş açacak, ısınacaksın, umutlanacaksın ama yine de bu mevsim kış bileceksin! O çiçek şimdi açmaz, baharı bekleyecek. Hal'lere aldanmayıp,mevsimleri düşüneceksin. Ayrıca kim inkar edebilir ki çok beklenen, çok istenen, çok emek verilen şeyin çok da kıymetli olacağını!

Hayatlarımıza baharın geleceği günleri bekliyoruz sabırla, özlemle, birlikte, sevgiyle, saygıyla, umutla, yakında...


Benzer Yazılar

 • Sınırlarını Aşan Lider Sohbetleri!

  Sınırlarını Aşan Lider Sohbetleri!

  İyibiriz’le Sınırlarını Aşan Lider Sohbetleri ile amacımız; Liderlerimizin hikayelerinden ilham alarak toplumun gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunmak.
 • Zamanın ruhunda kendini kaybetmek!

  Zamanın ruhunda kendini kaybetmek!

  Hepimiz ne kadar da başarılıyız değil mi? Ne kadar da mutluyuz baksana instagrama!
 • Bir Umut Hikayesi!

  Bir Umut Hikayesi!

  Bundan birkaç yıl önce tiyatrocu bir arkadaşım aradı ve bir arkadaşının kardeşinin üniversite sınavlarını kazandığını ve ailenin zor durumda olduğunu ve benim bu çocuk için burs bulup bulamayacağımı sordu.
 • 40'lar ve Sorgular!

  40'lar ve Sorgular!

  Hergün hızla ve durmadan dinlenmeden yaşamaya devam ediyoruz. Ama 40lı yaşlara geldiysek yok öyle koştur koştur nefes almadan  yaşamak!

Yorumlar   

# Guest 08-04-2019 11:53
Bu yorum yönetici tarafından silinmiştir

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler