Uzmanlar kadın ve erkek beyninde ciddi yapısal farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur; bu da olaylara nasıl tepki verdiğimiz ve uyaranlar açısından ciddi farklar yaratmaktadır.

Beyin düşüncelerin, duyguların, duyuların, temel yaşamsal işlevlerin, iradenin, öğrenmenin, davranışların kısaca hayatta kendimizi ifade etmedeki herşeyin yöneticisi. Bu durumda buradaki farklılıklara farkındalıkla yaklaşmak kadın-erkek hepimize yararlı bir bakış açısı kazandıracaktır.


Eşiniz, sevgiliniz, çocuklarınız anneniz, babanız, patronunuz, çalışanınız, arkadaşlarınız… kısaca çevrenizdeki herkesle empati kurmaya çalışırken bir de cinsiyetlerini gözönünde bulundurun. Hatta öncelikle kendinizi olduğu gibi kabul etmek için de. Bu tutum kendini suçlama ve başkalarını yargılama gibi iki içsel dürtüyü de azaltmış olur.


İşte bu farklardan sadece birkaçı. Kadınlar günü dolayısıyla biraz pozitif ayrımcılık yaptım, devamını bir sonraki yazımda paylaşacağım:

Kadın ve erkek beyni arasındaki farklılıklar

İnsan İlişkileri.


Kadınlar erkeklerden çok daha etkili iletişim kurabiliyorlar; sorunları daha iyi analiz edebiliyor, herkesin yararına sonuçlara daha kolay ulaşabiliyor, tonlama, vücut dili gibi dolaylı iletişim kanallarını daha iyi gözlemleyip kullanabiliyor ve daha iyi empati kurabiliyorlar. Erkeklerse daha çok görev odaklı, az konuşuyor ve izole kalıyorlar. Direkt olarak söylenmeyen duyguları anlamada daha çok zorlanıyor ve zaman harcıyorlar. Bu farklar erkekler ve kadınların neden zaman zaman iletişim zorlukları yaşadıkları ve kız-kıza ve erkek-erkeğe muhabbetlerin arasında farkları çok güzel açıklıyor.


Beyin Ve Sol Lob


Erkekler beynin sol lobunu daha etkin kullanırken kadınlar her ikisini de eşit olarak kullanmada daha becerikli. Bu fark sol-lobla ilgili eylemlerde ve görev odaklı bakış açılarıyla problem çözmede nasıl daha etkin olduklarını açıklıyor. Kadınların problem çözmeye yaklaşımıysa daha yaratıcı ve iletişimde duygulara daha çok önem veriyorlar.


Strese Tepki


Stres oluştuğunda kadın-erkek herkeste oksitoksin hormonu salgılanıyor. Erkekler stresli durumlara karşı “savaş ya da kaç” tepkisi verme eğilimindeyken kadınlar aynı durumlarda daha arkadaşça stratejiler geliştirebiliyorlar. Bunun nedeni de oksitoksinin östrojen ve testesteronla birlieştiğinde farklı reaksiyonlara girmesi.


Lisan


Beyinde dil becerilerinden sorumlu ik bölümün kadınlarda erkeklerden çok daha büyük olduğu saptanmış. Bu da kadınların dil öğrenme ve kullanma becerilerinin neden daha gelişmiş olduğunu açıklıyor. Bunun yanı sıra erkekler dil için beyinlerinin baskın olan yarısını kullanırken kadınlar her ikisini de kullanabiliyorlar.


Duygular


Kadın beynindeki limbik system daha büyük ve derin. Bu da onların duygularını daha iyi ifade etmelerine ve dolayısıyla da başkalarıyla daha derin ilişkiler kurmalarına neden oluyor. Bu onları annelik ve ihtiyacı olanlara bakım konusunda destekliyor. Ancak daha hassas olmalarına neden olduğu için depresyona da daha yatkın hale getiriyor.

Kadın ve erkek arasındaki biyolojik ve davranışsal farklar sadece pek çok araştırma konusu olmakla kalmamış aynı zamanda sanatın, mizahın ve daha birçok şeyin konusu olmuştur. Dilerim ki bu farklılık diğer herşeyde olduğu gibi bunda da ayrımcılık, haksızlık, şiddet, dışlama değil çeşitlilik, mizah, anlayış, mutluluk getirsin.

Sevgilerimle

Detoks Uzmanı

Reyhan Elmasri


Benzer Yazılar

 • Yataktaki yalanlar!

  Yataktaki yalanlar!

  Muhtemelen herkes için çok hassas bir konu, ama bu problemi çözmüş Svetlana diye bir arkadaşım vardı. Dürüst olmak gerekirse, onun gibi bir kadınlarla bir daha hiç tanışmadım.
 • Her kadının içinde bir erkek her erkeğin içinde bir kadın gizlidir!

  Her kadının içinde bir erkek her erkeğin içinde bir kadın gizlidir!

  ARAŞTIRMACI YAZAR-SOSYOLOG NİMET ERENLER GÜLKÖKÜ’NÜN HEYECANLA BEKLENEN BEŞİNCİ KİTABI “GAYANNA” EYLÜL AYINDA OKUYUCUYLA BULUŞUYOR..
 • Bağışıklık sisteminizi temelden güçlendirin

  Bağışıklık sisteminizi temelden güçlendirin

  Özellikle kışa girerken bağışıklık sistemimiz daha da önem kazanıyor. Hayat kalitemiz üzerinde çok fazla etkisi var. Peki, bağışıklık sistemi deyince aklınıza neler geliyor? Fiziksel olarak güçlü ve sağlıklı olmak, kolay…
 • Kadına ve erkeğe satış yapmanın farklılıkları...

  Kadına ve erkeğe satış yapmanın farklılıkları...

  Kadın ve erkeğin farklılıklarını işleyen çok sayıda kitap yazılmıştır ve halen de yazılmaktadır. Bu normaldir çünkü her iki cinsiyet de bir buçuk milyon yıldan fazladır Dünya üzerinde birlikte yaşıyor olmalarına…
 • Erkekler neden aldatır?

  Erkekler neden aldatır?

  “ANGELINA JOLIE BİLE ALDATILIRSA.... BRAD PITT BİLE ALDATIRSA....” diye başlayan düşünce ve konuşmalara başlamadan önce bunu okuyun...

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

  DEYADER 

 

 

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler