JPMorgan ikinci yarıda faiz artışı bekliyor!

JPMorgan Merkez'den faiz beklentisini ötelediJPMorgan faiz artış beklentisi yılın ikinci yarısına uzattı.


JPMorgan Ekonomisti Yarkın Cebeci imzalı 8 Şubat tarihli raporda, güçlü uluslararası ve yerel yatırımcı güveni, iyileşen makroekonomik veriler, politik görünümde toparlanma ve liranın istikrarlı seyri nedeniyle faiz artış beklentisinin yılın ilk yarısından ikinci yarısına ötelendiği belirtildi.

 

Daha önce Mart ve Temmuz’da 50 baz puanlık iki faiz artışı bekleyen JPMorgan, beklentisini Temmuz ve Eylül’de 50 baz puanlık iki faiz artışı olarak değiştirdi.

 

Cebeci, bu öngörünün ekonomik ve politik koşullara bağlı olduğunu vurgulayarak risk iştahının destekleyici olmaya devam etmesi, enerji fiyatlarının gerilemesi, politik ortamın sakin kalması durumunda TCMB’nin faiz artışını erteleyebileceğini, hatta hiç artırıma gitmeyebileceğini kaydetti.

 

Cebeci, yılın ikinci yarısında döviz arz/talep koşullarının mevsimsel olarak daha kötü olması ve seçimlerin gündeme gelecek olmasının piyasalarda gerginliği artırabileceğini, bu nedenle faiz artışlarının ikinci yarıda yapılmasının beklendiğini belirtti.

Benzer Yazılar

 • Altın yatırımcısını üzdü!

  Altın yatırımcısını üzdü!

  Altın fiyatları için yatırımcılar tedirgin. Altın fiyatları İstanbul Kapalıçarşı'da 154,80 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 155 liradan işlem görüyor. Altın fiyatları en kötü haftasını yaşıyor.
 • Citi: Türk Lirası yatırımında uzun vade düşünülebilir!

  Citi: Türk Lirası yatırımında uzun vade düşünülebilir!

  Türk varlıkları ile ilgili iyimser notlara Amundi'den sonra Citi de eklendi. 6 Aralık tarihli notta Citi stratejistleri Türk Lirası'nda uzun pozisyon tavsiye etti.
 • JPMorgan Türk hisselerinde "ağırlığı azalt" tavsiyesi verdi

  JPMorgan Türk hisselerinde "ağırlığı azalt" tavsiyesi verdi

  James Sullivan önderliğindeki JPMorgan stratejistleri, Cuma günü yazdıkları notta, gelişen piyasa hisse senetlerinin, kar büyümesinden ve değerlemelerdeki ilerlemeden aldıkları destek ile 2018'de de çift haneli yüzdelik kazançlar elde edeceğini belirtti.
 • TCMB:TL uzlaşmalı döviz ihaleleri başlıyor!

  TCMB:TL uzlaşmalı döviz ihaleleri başlıyor!

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın sitesinden yapılan açıklamada TL uzlaşmalı döviz ihalelerine 20 Kasım Pazartesi günü başlanacağı belirtildi, ihale tutarlarının detaylarına da aynı açıklamada yer verildi
 • Dolardaki artışın nedeni Yellen!

  Dolardaki artışın nedeni Yellen!

  ABD’de dün açıklanan kritik verilerde, kasırgalar nedeniyle tarım dışı istihdam istenilen seviyede artmasa da işsizlik oranının yılın dibine inmesi ve saatlik ücretlerdeki yüksek artış ABD Merkez Bankası FED’in faiz artıracağı…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN