JPMorgan ikinci yarıda faiz artışı bekliyor!

JPMorgan Merkez'den faiz beklentisini ötelediJPMorgan faiz artış beklentisi yılın ikinci yarısına uzattı.


JPMorgan Ekonomisti Yarkın Cebeci imzalı 8 Şubat tarihli raporda, güçlü uluslararası ve yerel yatırımcı güveni, iyileşen makroekonomik veriler, politik görünümde toparlanma ve liranın istikrarlı seyri nedeniyle faiz artış beklentisinin yılın ilk yarısından ikinci yarısına ötelendiği belirtildi.

 

Daha önce Mart ve Temmuz’da 50 baz puanlık iki faiz artışı bekleyen JPMorgan, beklentisini Temmuz ve Eylül’de 50 baz puanlık iki faiz artışı olarak değiştirdi.

 

Cebeci, bu öngörünün ekonomik ve politik koşullara bağlı olduğunu vurgulayarak risk iştahının destekleyici olmaya devam etmesi, enerji fiyatlarının gerilemesi, politik ortamın sakin kalması durumunda TCMB’nin faiz artışını erteleyebileceğini, hatta hiç artırıma gitmeyebileceğini kaydetti.

 

Cebeci, yılın ikinci yarısında döviz arz/talep koşullarının mevsimsel olarak daha kötü olması ve seçimlerin gündeme gelecek olmasının piyasalarda gerginliği artırabileceğini, bu nedenle faiz artışlarının ikinci yarıda yapılmasının beklendiğini belirtti.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dövizden TL'ye dönmeyene 55 bin lira ceza!

  Dövizden TL'ye dönmeyene 55 bin lira ceza!

  Hazine ve Maliye Bakanlığı dövizden TL’ye dönüşün formülünü verdi. Kendisine yöneltilen sorulardan yola çıkarak 17 soruya yanıt veren Hazine Bakanlığı’nın hesabına göre;
 • Piyasaların gündeminde iki kritik tarih ve olası etkileri

  Piyasaların gündeminde iki kritik tarih ve olası etkileri

  Piyasaların gündemi bu hafta çok yoğun fakat bir tarih var ki tüm gözler ona çevrilmiş durumda. Rahip Brunson'davsının görüleceği 12 Ekim Cuma TL 'nin diğer para birimleri karşısındaki seyrini belirleyecek…
 • Dolar/TL'de 6,20'nin üstü görüldü, uzmanlar ne diyor?

  Dolar/TL'de 6,20'nin üstü görüldü, uzmanlar ne diyor?

  Enflasyon verisinin beklentinin üzerinde gelmesinin ardından yükselişe geçen dolar gün içerisinde 6,22 seviyesini gördü. Dolar şu sıralar ise 6,18'den işlem görüyor.
 • BDDK'dan yeni SWAP hamlesi!

  BDDK'dan yeni SWAP hamlesi!

  BDDK, yüzde 25 sınırlamasına dahil edilen SWAP ve benzeri işlemlerin hesaplanmasında 90 ile 360 gün vadeli işlemlerin yüzde 75, 360 gün ve üzeri vadeli işlemlerin ise yüzde 50 oranında dikkate…
 • Merkez Bankasının faiz kararı belli oldu

  Merkez Bankasının faiz kararı belli oldu

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu eylül ayı toplantısının ardından Merkez Bankası faizi 6.25 puan arttırdı ve yüzde 17.75'ten yüzde 24'e taşıdı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN