Saygı Günenç

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

İş yerinde mobbing adli suçtur

İş yerinde yaşanan her olay mobbing midir? Çoğu zaman mobbing ile çalışanlara zarar veren diğer davranışlar birbirinden ayrılamamaktadır. Psikolojik taciz yani yıldırma kavramı, çatışma ve şiddet birbirinden farklıdır.

Her çatışma mobbing sayılamayacağı gibi, şiddeti içeren bir davranış aynı zamanda mobbingi de yaşatmaktadır. Kavramları biraz daha ayrıntılı işlemek bu konuya açıklık getirecektir.

 

Çatışma: iki ya da daha fazla kişinin, belli bir konuda/konularda anlaşamamasıdır. Belli düzeyde çatışma işyerlerinde normal hatta farklı fikirleri beslediği için yararlıdır. Peki bunu mobbingden nasıl ayırabiliriz?

Mobbingi çatışmadan ayıran en önemli özellik; ahlak dışı olmasıdır. Bu sebeple de verilen zararın büyük olması “çatışma”dan diğer bir farkıdır. Üstelik bir taraf güçlüyse (statü, durum, şartlar) ve aynı ya da benzer baskıyı sürekli olarak uyguluyorsa bu kesinlikle mobbingdir.

 

Çatışma ortamında, doğrudan bir iletişim, ortak bir amaçla bir arada bulunma, karşılıklı düşündüklerini ifade edebilme söz konusudur. Mobbing ortamı; fikirler ön planda sunulmadan, çalışan statüsünün, rolünün vurgulandığı, düşmanca davranışların sergilendiği, gizli kayırmaların, taraf tutmaların, şahsi eziyetlerin yaşandığı ortamlardır.

 

Şiddet: Bağırma, küfür etme, isim takarak alay etme, tehdit, dayak, silahla yaralama, soygun, cinayet olaylarının hepsi şiddet olarak tanımlanır. Şiddeti içeren bir davranışı mobbingden nasıl ayırabiliriz?

 

BİREYSEL BAŞARI KARIN DOYURMAZ, EKİPTEN AYRILMAYIN. TIKLAYIN!

 

Şiddet içerikli davranışlar; saldırı, cinsel taciz, fiili taciz, küfürlü konuşma, saldırma, eşyaya ya da kişiye zarar verme şeklinde oluşurken, mobbing olarak tanımladığımız psikolojik davranışlar ağır suç teşkil etmemektedir. (istisnalar hariç) Yani eğer çalışan fiili taciz görüyorsa “bu mobbing midir?” diye düşünmemeli bu davranışın zaten suç teşkil edici olduğunu bilmelidir…

Saygı Günenç

Benzer Yazılar

 • Hükümet'ten genç istihdamına süper formül

  Hükümet'ten genç istihdamına süper formül

  18-25 yaşlarındaki gençlerin 1 ve 3 işçi çalıştıran iş yerlerinde daha fazla yer alması gerektiğini vurgulayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, "1 senden, 1 benden diye yeni bir teşvik…
 • "İngilizcem iyi diyen ve yanlış beyan verenler" tazminatsız kovulabilir

  "İngilizcem iyi diyen ve yanlış beyan verenler" tazminatsız kovulabilir

  Çalışanlar işe girerken CV'lerinde doldurdukları bilgilerin doğruluğundan emin olmalılar. Örneğin üniversiteden mezun olduğunu belirten bir kişi, işe girdikten sonra yalan söylediği ortaya çıkarsa tazminatsız çıkartılabilir.
 • İyi bir lise eşittir iyi bir üniversiteye

  İyi bir lise eşittir iyi bir üniversiteye

  Lise demek artık ön üniversite demek. Küresel beceriler kazandıran ve sıkı akademik eğitim veren bir liseye gitmeniz, size dünyanın önemli üniversitelerinin kapısını açıyor.
 • Eğitim döneminde kariyer yönetimi

  Eğitim döneminde kariyer yönetimi

  Eğitim  dönemi, tüm hızıyla devam ediyor. Çocuklarımız stres, sıkıntı ve kaygıyla sınavlarda başarılı olma çabası içinde eğitimlerini sürdürüyorlar. Adeta her bir öğrenci yarış atı gibi, sınavlara hazırlanıyor. Sınavlarda başarılı olma,…
 • Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

  Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

  Meslek seçimi insanın hayatında vereceği en önemli kararlardan biri. Çünkü meslek seçimi kararınız tüm hayatınızı etkileyebilir. Kişiğinize, hayallerinize uygun olmayan bir seçim mutsuz bir iş hayatı ile birlikte hayallerinizin uçup…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler