Cv hazırlama, iş başvurusu yapma ve mülakata katılma gibi aşamaların her bir başlığı çok önemli olmakla birlikte küçük bir dikkatsizlik sizin elenmenize neden olacaktır.

Ekonomik kriz ve işsizliğin, işten çıkarılmaların yoğun yaşandığı bu dönemde, tecrübeniz ve göreviniz ne olursa olsun Cv’nizi yenilemeniz, yeni mülakat tekniklerini araştırmanız faydanıza olacaktır.

 

CV Tasarımı

Görüşmeye girmeden önceki ilk intiba her zaman özgeçmişinizdedir. Gereksiz ayrıntılarla dolu bir cv’nin göz yoracağı gibi gerekli bilgilerin verilmediği cv de sizi geri planda bırakabilir. Cv’nizde vurgulamanız gereken noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Önyazı

Kısaca kendinizden bahsetmeniz cv’yi inceleyen kişi için bir hazırlık olacağı için bahsetmiş, vurgulamış olduğunuz noktalar karşı tarafa daha net ve akılda kalıcı iletilmiş olacaktır.

 

Şirketi Tanımak

Şirketi tanımak, nasıl işler yaptığını, kimlerle çalıştığını, hangi yöntemleri kullandığını bilmek kendi uzmanlık alanlarınızla şirketi bağdaştırmanıza yarayacaktır. Şirkete kendi uzmanlık alanlarınızla katkı sağlayacağınız izlenimi yaratmanız sizi tercih etmelerine neden olacaktır.

 

Yeni Fikirler Sunmak

Şirkete fayda sağlayacak yeni fikirler üretmeniz, bu fikirleri açık açık anlatmaktan ziyade üstü kapalı bir şekilde iletmeniz hem dikkat çekecek, hem de ilgi uyandıracağı için sizi yine bir adım öne çıkaracaktır.

 

Açık Sözlülük

Şirket ve çalışma şartları, yöntemleri hakkında tespit ettiğiniz eksileri yermeden ve negatiflik hissettirmeden açık bir şekilde söylemeniz, bu açıkları kapatabileceğiniz izlenimini yaratmanız gerekmektedir.

 

Yüksek Özgüven

Artı ve eksilerinizi biliyor ve bunları yönetebiliyorsanız, karşı tarafa bunu aktarabiliyorsanız özgüveninizi öne çıkarabiliyorsunuz demektir. Özgüvenli olmak her zaman yükselmede önemli bir adımdır.

 

Samimi – Mesafeli Davranma

Samimi davranmak özgüvenin önemli bir parçasıdır. Mesafeyi koruyarak karşı tarafa samimiyeti hissettirmek taleplerinizin önünü açacaktır.

 

İşe Karşı İstekli – Talepkar Olmak

İşe karşı istekli olduğunuzu hissettirirken dozu kaçırmanız, o işe muhtaç olduğunuz izlenimini yaratabilir. Şirkette çalışmak istediğinizi istekli bir şekilde ifade ederken diğer yandan talepleriniz de olduğunu, karşılıklı anlaşma çerçevesinde ilerlemek istediğinizi aksettirmeniz önemlidir.


Benzer Yazılar

 • İş görüşmesinde etkili 7 adım!

  İş görüşmesinde etkili 7 adım!

  İş görüşmeleri adaylar için stresli geçerken insan kaynakları tarafında süreç tamamen farklıdır. Bazen gün içinde birkaç görüşme birden yapan, gerçekten fark yaratan çalışanı arayan insan kaynakları uzmanının dikkatini çekmek istiyorsanız,…
 • İş görüşmelerini lehine çevirmek senin elinde!

  İş görüşmelerini lehine çevirmek senin elinde!

  İşe alım süreçlerini bir engel olarak görmek, elbette her zaman işi zorlaştırır. Zorlu mülakat etaplarını avantaja dönüştürmeye ne dersin? İşte, mülakatları lehine çevirmeni sağlayacak birkaç püf noktası…
 • Performans yönetimi!

  Performans yönetimi!

  Performans yönetimi, şirketin hedef ve stratejileri doğrultusunda yönetici ve çalışanların performanslarının ölçülmesi, değerlendirilmesi ve yönetilmesidir.
 • Kariyer danışmanlığı nedir ?

  Kariyer danışmanlığı nedir ?

  Kariyer Danışmanlığı;  bireylerin mesleklere, kariyerlere, kariyer rollerine ve sorumluluklarına , kariyer kararları verme ve planlama, serbest zaman aktiviteleri planlama, kariyer yolları ve diğer kariyer gelişim aktiviteleri gibi onların kariyerleri ile…
 • İş hayatında başarının yolu!

  İş hayatında başarının yolu!

  İş hayatında başarılı olmanın en önemli sebebi sevdiğiniz bir işi yapmanız ve mutlu bir çalışma ortamınızın olmasıdır.

Yorum Ekle

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN