İş görüşmesinde nasıl giyinmelisiniz?

İş görüşmelerinde ilk izlenim bildiğiniz üzere çok önemli. İlk izlenimde ise hal tavır kadar giyim de çok etkili. Peki iş görüşmesinde ne giymeli?

Giyeceğiniz kıyafet, iş görüşmesine gittiğiniz firmanın, şirketin ya da küçük işletmenin konseptine uygun olmalı. Ciddi ve masa başı işlerde çalışacaksanız ceketler ve kalem etekler tam size göre. Simsiyah giyinmekten kaçının, mavi yeşil gibi doğal tonlar kullanın ama kombinlemekte zorlanırım diyorsanız siyahı ve beyazı beraber kullanabilirsiniz. Eğer yaratıcı bir işte uğraşacaksanız o zaman yaratıcılığınızı ortaya koymanız gereken bir stil ile işvereninizi işin hakkını verebileceğinize ikna edebilirsiniz. Tabii ki yine de çok sıra dışı olmamakta fayda var.

 

MAKYAJA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN İPUÇLARI

Makyaja gelirsek, iş görüşmelerinde ne kıyafetiniz ne de makyajınız sizin önünüze geçmemeli. Asıl konu sizsiniz. O nedenle makyajınıza dikkat edin ama kendinizle yarıştırmayın. Doğal tonlarda, toprak tonlarında bir makyaj kurtarıcınız olacaktır. Çok koyu renk rujlardan kaçının. Hem sürmesi zor hem de sizi fazla vamp gösterir. Nude tonlarda rujlar ve şeftali tonlarında bir allık işinizi görecektir. Eğer kontör uygulaması yapıyorsanız çok keskin olmamasına oldukça yumuşak ve doğal kalmasına özen gösterin.

Saçlarınız mümkünse düzgünce toplu olsun. Yüzünüzü kapatan saçlar kendinizi saklamak istediğinizi hissettirir ve işvereninize özgüvensiz olduğunuzu düşündürebilir.

Bunların hepsinin yanında temiz olmaya, temiz ve ütülü kıyafetler giymeye özen gösterin.


Benzer Yazılar

 • İş görüşmesinde yapılan başlıca hatalar!

  İş görüşmesinde yapılan başlıca hatalar!

  İş görüşmeleri esnasında kalıplara girmeden kendiniz olmanız, sonucun olumlu olma olasılığını her zaman arttıracaktır.
 • İş görüşmesinde sizi öne çıkaracak noktalar!

  İş görüşmesinde sizi öne çıkaracak noktalar!

  Cv hazırlama, iş başvurusu yapma ve mülakata katılma gibi aşamaların her bir başlığı çok önemli olmakla birlikte küçük bir dikkatsizlik sizin elenmenize neden olacaktır.
 • İş görüşmesinde etkileyici olmanın ipuçları

  İş görüşmesinde etkileyici olmanın ipuçları

  Adaylar için iş görüşmeleri son derece stresli geçerken İK tarafında süreç tamamen farklı. Bazen gün içinde birkaç görüşme birden yapan, gerçekten fark yaratan o çalışanı arayan İK uzmanının dikkatini çekmek…
 • "İngilizcem iyi diyen ve yanlış beyan verenler" tazminatsız kovulabilir

  "İngilizcem iyi diyen ve yanlış beyan verenler" tazminatsız kovulabilir

  Çalışanlar işe girerken CV'lerinde doldurdukları bilgilerin doğruluğundan emin olmalılar. Örneğin üniversiteden mezun olduğunu belirten bir kişi, işe girdikten sonra yalan söylediği ortaya çıkarsa tazminatsız çıkartılabilir.
 • Mülakatta başarılı olma

  Mülakatta başarılı olma

  İş görüşmelerinin hem aday hem de mülakatı yapan kişi için oldukça stresli bir konusu olan mülakatlarda, mülakatı yapana sizi önemsiyorum mesajı çok önemlidir. Görüşmeci mülakatın başından kırmızı kart almadan mülakatı…

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN