İş görüşmesinde etkileyici olmanın ipuçları

Adaylar için iş görüşmeleri son derece stresli geçerken İK tarafında süreç tamamen farklı. Bazen gün içinde birkaç görüşme birden yapan, gerçekten fark yaratan o çalışanı arayan İK uzmanının dikkatini çekmek için bazı noktalara dikkat etmekte fayda var.

İnsan Kaynakları uzmanı pozisyona uygun olduğu kadar enerjisi yüksek, ifadesi kuvvetli ve fark yaratan adayları arıyor, görüşmede kendisini etkileyen adaylara daha çok odaklanıyor. Bu noktada kendine güvenen ve ne istediğini bilen bir profil çizmek, sadece soru sorulmasını beklememek aynı zamanda soru sormak, özenli bir fiziksel görünüme ek olarak güçlü bir anlatım tarzını benimsemek etkileyici olmada oldukça etkili.

“İstediğin işi nasıl alırsın?” kitabının yazarı John Lees, püf noktalarını paylaşıyor:

Rahat olmak

Görüşmede rahat olmak çok önemli. İnsan Kaynakları uzmanının görüşmeyi yönlendirmesine izin veren adayın kendisini iyi ifade etmesi ve güler yüzlü olması oldukça kritik. İK uzmanının adayın hem saygılı hem de rahat olduğunu görmesi büyük bir artı. Kısa ama öz, karşı tarafın beklenti listesinde yer alan soruları karşılayacak cevaplar vermek gerekiyor.

Profesyonel imajınızı geliştirmenin yolları. TIKLAYIN!

İşe odaklanmak

Lees, en büyük görüşme sorunlarından birinin adayın İK uzmanının tek amacının ihtiyaç duyulan pozisyonu doldurmak olduğunu unutarak sadece kendisine odaklanması olduğunu söylüyor. Bunun için önceden rolü analiz etmek, kısa ama etkili kişisel örnekler vermek ve sadece pozisyon odaklı bilgi vermek oldukça önemli.

Mülakata çağırılmamanıza neler sebep olabilir? TIKLAYIN!

İlgili yetenekler

Lees, adaylara sadece yeteneklerini madde madde sundukları bir görüşme tarzından uzak durmaları gerektiğini söylüyor. Yetenekleri işin gerektirdikleriyle örtüştürerek anlatmak karşı tarafı daha çok etkiliyor.

Somut ifadeler kullanmak

İşveren ya da İnsan Kaynakları uzmanı teknik becerilerinizi her zaman çok iyi anlamayabilir. Bu nedenle becerilerden bahsederken karşı tarafın zihninde kolayca canlanabilecek, örneklerle dolu bir ifade tarzı kullanmak gerekiyor.

Öngörülebilir olmaktan kaçınmak

İnsan Kaynakları uzmanını etkileyebilmek için yapılması gereken en önemli şeylerden biri de klişeden kaçmak. Adayların görüşmelerde sık kullandığı bazı ifadelerden kaçınmak ve orijinal olmak çok önemli.

Dinlemek ve beklemek

İyi bir dinleyici olmak kadar dinledikten sonra biraz duraklayıp cevabı söylemeden önce tartmak da önemli. Bu kısa duraklama anı, karşı taraf için cevap vermekte acele etmediğinizi, üzerine kafa yorduğunuzu göstermesi açısından takdir nedeni olmakla beraber aynı zamanda da merak uyandırıcı. Yazar Çiğdem Çalık/ Kariyer.net


Benzer Yazılar

 • İş görüşmelerini lehine çevirmek senin elinde!

  İş görüşmelerini lehine çevirmek senin elinde!

  İşe alım süreçlerini bir engel olarak görmek, elbette her zaman işi zorlaştırır. Zorlu mülakat etaplarını avantaja dönüştürmeye ne dersin? İşte, mülakatları lehine çevirmeni sağlayacak birkaç püf noktası…
 • İKAMİD çalışma hayatına yeni bir soluk getiriyor!

  İKAMİD çalışma hayatına yeni bir soluk getiriyor!

  İnsan kaynakları alanında faaliyet gösteren yönetici ve uzmanların yanı sıra, çalışan ve şirket bazında insan kaynakları danışmanlarının bir araya gelerek oluşturduğu İnsan Kaynakları Mesleki İşbirliği Derneği (İKAMİD), faaliyetlerine başladı. İKAMİD’in…
 • İş görüşmesinde yapılan başlıca hatalar!

  İş görüşmesinde yapılan başlıca hatalar!

  İş görüşmeleri esnasında kalıplara girmeden kendiniz olmanız, sonucun olumlu olma olasılığını her zaman arttıracaktır.
 • İş görüşmesinde sizi öne çıkaracak noktalar!

  İş görüşmesinde sizi öne çıkaracak noktalar!

  Cv hazırlama, iş başvurusu yapma ve mülakata katılma gibi aşamaların her bir başlığı çok önemli olmakla birlikte küçük bir dikkatsizlik sizin elenmenize neden olacaktır.
 • İş görüşmesinde nasıl giyinmelisiniz?

  İş görüşmesinde nasıl giyinmelisiniz?

  İş görüşmelerinde ilk izlenim bildiğiniz üzere çok önemli. İlk izlenimde ise hal tavır kadar giyim de çok etkili. Peki iş görüşmesinde ne giymeli?

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN