DOLAR 8,4787
EURO 10,0636
ALTIN 493,82
BIST 1.414
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak
İstanbul
36°C
Sıcak
Cum 38°C
Cts 30°C
Paz 32°C
Pts 33°Cİş Hayatına Yeni Atılacak Bireyler için 10 Öneri

13.07.2021
176
A+
A-

Kariyer adımlarınızı atarken bir kariyer koçluğuna ihtiyaç duyabilirsiniz. On iki senelik pazarlama ve marka liderliği tecrübem sonucundan en önemli olduğum top on öneriyi sizler için aşağıda sıraladım. Kariyerinize başlarken aşağıda sıraladığım her maddeyi göz önünde bulundurmanızı öneriyorum.

1. Öğrenmeye İstekli Olmalısınız: İlk iş günlerinizde sizlerden kimse kusursuz olmanızı ve her şeyi bilmenizi beklememektedir. Bunun sebebi ise henüz yeni olmanız ve tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilmemenizdir. Burada önemli olan şey, ilk günlerde sizde bulunan öğrenme isteği, heves ve merakla sorduğunuz sorulardır. Bunun yanında bir de notlar almanızdır. Eğer yeni bir işe başladığınız şirketin kendine ait kılavuzları varsa bunları detaylı bir biçimde incelemeli ve sormak istediklerinizi belirlemelisiniz. Sormak istediğiniz soruları da ekip arkadaşınıza oryantasyon sürecinde sormalısınız. Öte yandan uygun bir zamanda sorulmayan soru cevap alamamaya yol açabilir. İş dünyasında yoğun olan ekip arkadaşınız sizlere o an geri dönüş sağlayamayabilir. Bir süre geçtikten sonra size bir geri dönüşte bulunmazsa tüm öğrenme merakınız ile yeniden sormalısınız.

2. İlk Altı Ay Ekstra Dikkat Gerektirir: İlk işiniz olduğu için daha fazla işin içine girmek isteyecek ve size daha fazla iş öğretilsin isteyeceksiniz. Bu oldukça normal bir durumdur. Aynı zamanda doğal bir beklentidir fakat ekibin sizden beklentilerini de karşılamanız oldukça mühim olacaktır. Ayrıca öğrenmek istediğiniz her şeyi zamanı geldiğinde uygun bir biçimde sormalı ve öğrenmeye çalışmalısınız. Unutmamalısınız ki ilk 6 ayınız öğrenme ile geçecektir. Bu süreçten sonra kendinizden emin adımlarla iyi işler çıkarmaya başlayabilirsiniz. Yeni olduğunuzdan değil sistem bunu gerektirdiği için bazı işleri çabucak yapmanız bazılarını ise yapmamanız gerekmektedir. İlk günden yüksek risk içeren bir işin size verilmesini istemezsiniz. Zamanla sorumluluğunuz siz istemeseniz de devamlı bir şekilde artacaktır. Burada önemli olan öğrenme hevesini ve uygulama bölümündeki her süreci içinize sinerek gerçekleştirmektir. Öğrenme isteği ve uygulama bölümü sizin iç motiveniz ile doğru orantılı çalışmaktadır. Herkesin yoğun bir şekilde çalıştığı kurumda kimse size özel birebir iş anlatmayabilir. Bu nedenle sizin sorularınız ve merakınız, işi daha hızlı kavramanıza neden olacaktır.

3. Gerçekleştirdiğiniz İşe ve Kendinize Güvenmelisiniz: İlk kez işe girmiş olabilir ya da yıllarca bir işte çalışmış olabilirsiniz. İki türlü de kendi konfor alanınızdan çıkıp farklı bir çalışma ortamına katılacaksınız. Bu yüzden yeni bir işe başlama stresinin olağan bir durum olduğunu dile getirmeliyiz. Ancak sağlıklı ve devamlı bir iş hayatı istiyorsanız bu stresin hem size hem de yaptığınız işe olan güveninizi etkilemesine izin vermemelisiniz.

Hiçbir iş yeri başarısız olacağını varsaydığı birini işe almaz. Bu yüzden kendinize güvenmemenizde hiçbir engel yoktur. Stresinizin kaynağı şirket bünyesinde alışık olmadığınız metotlar veya sorumluluğunuz altındaki yeni işler olabilir. Bu tip durumlara da zamanla alışacaksınızdır. Bir çeşit sorun olarak gördüğünüz bu tip durumlar gerçekte üstesinden gelebileceğiniz durumlar olabilir. Burada önemli olan nokta, sadece öğrenmeye istekli olmanızdır. Aynı zamanda kendinize, yaptığınız işe ve çalıştığınız yeni şirkete alışmak için zaman tanımalısınız. Bir de kendinize güvenmelisiniz.

Özgüven sahibi olmanız kendinize ve yaptığınız işe güvenmektir. Bu özellik kariyerine yeni başlamış birinde olması gereken en önemli özelliklerden biridir. Ancak bu noktada hata yapabilirsiniz. Bu hataları kabul etmek ise hem işe yeni başladığınız süreçte hem de kariyerinizin ilerleyen zamanlarında gelişiminize katkıda bulunabilir. Bu sayede yaptığınız hatalardan ders çıkararak daha iyi noktalara gelebilirsiniz.

4. Cesaret İle Uygulamaya Geçmelisiniz: İlk uygulamalarda her çalışan hata yapabilir. Bu yüzden sizde ilk uygulamalarda hata yaptığınızda kendinize kızmamalısınız. Bunun yerine aynı hatayı tekrardan yapmamak için hatanın nedeni araştırmalısınız. Yeniden denemekten ise kesinlikle vazgeçmemelisiniz. Ekibinizde yer alan herkesin sizin geçtiğiniz yollardan geçtiğini unutmamalısınız. Bu yüzden ekip sizin zamana ihtiyacınızın olduğunu bilmektedir. Öğrendiğiniz ilk iş sürecini uygulamaya koyulduğunuzda onay için sormaktan çekinmemelisiniz. Çünkü bunlar ilk basamaklardır. Bu yüzden daha tecrübeli birinin gözünden yorum alarak ilerlemeniz öğrenme sürecinizi de hızlandıracaktır.

5. Sınırlarınızı Zorlayarak En İyisini Yapmaya Çalışın: Her zaman ne halde olursanız olun elinizden gelenin en iyisini yapmaya özen göstermelisiniz. Ofiste alışmanız için verilen küçük işleri dahi tüm konsantreniz ve özverinizle en iyi şekilde yapmalısınız. O an önemsiz gelen küçük işler bile zamanı geldiğinde size önemli katkılarda bulunacaktır. Bu yüzden hiçbir işi önemsiz ve değersiz görmemelisiniz. Ayrıca zaman ilerledikçe bu tür işleri gözünüz kapalı yapmaya başlayacağınızı da unutmamalısınız.

6. Zaman Her Şeyin İlacıdır: İş dünyasında genel olarak uzmanlığınız ve çalıştığınız konular değişiklik göstermektedir. Onun dışında her şey zaten sizin çalışma alışkanlıklarınız ile başarıya ulaşmaktadır. Zaman ilerledikçe birçok çalışmayı artık deftere bakmadan, üzerinde defalarca düşünmeden ve otomatik bir şekilde yapar hale geleceksiniz fakat bunun için kendinize zaman ayırmalısınız. Ayrıca yeni bilgiler de öğrenerek günler ilerleyecek ve çalıştığınız konu üzerindeki tecrübeniz gelişecektir. Böylece iş dünyasında artık adım adım büyüdüğünüze şahit olabilirsiniz.

7. İlk İzlenim Çok Önemlidir: İlk iş gününüzde çalışma arkadaşlarınızla tanışıp, işleri daha yakından tanıma fırsatına sahip olacaksınız. Bu yüzden ilk izlenimin ne denli önemli olduğunu unutmamalısınız.

Temiz ve düzenli bir şekilde giyinmek, tanıştığınız insanlara karşı güler yüzlü olmak ve kibar tavırlar sergilemek oldukça önemli davranışlardır. İletişim esnasında kelimelerin gücünü de unutmamak gerek. Bunun yanında sözsüz iletişimin de oldukça önemli olduğunu bir kenara not almalısınız. Eğer isterseniz sözsüz iletişim hakkında okuma yapabilir ve iletişim kabiliyetinizi daha da güçlü hale getirebilirsiniz. Var olan bir ortama yeni girmiş bulunmaktasınız. Bu yüzden iş arkadaşlarınızın da sizi tanımak istemesi gayet normal bir durumdur. Onların size sordukları sorulara soğukkanlılıkla cevap vermeniz iyi bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir.
8. Olabildiğince Planlı Bir Şekilde Çalışmalısınız: Şirket bünyesindeki uyum bir yana size verilen işi ne derecede ne kadar disiplinli bir şekilde yaptığınızda oldukça önemlidir. Örneğin son teslim tarihi dün olan fakat sizin bugün gönderdiğiniz bir iş, müşterinizi zor durumlara sokabilir. Bu yüzden sizin de gerçekleştirdiğiniz işlere işveren tarafından pek de değer vermediğiniz anlamına gelebilir. Tüm bunların sonucunda ise planlı olarak çalışmak oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca iş planınızı da eksiksiz bir şekilde ortaya çıkarmak için not alarak çalışmayı tercih edebilirsiniz.

9. Kaldıramayacağınız Derecede Sorumluluk Almamalısınız: Zaman yönetimini gerçekleştirebilmek için doğru yöntemleri kullanabilmek oldukça önemlidir. Ancak var olan iş planınızı tamamlayamamanıza sebep olabilecek sorumlulukları da almamak gerekir. Çünkü ne derecede disiplinli bir şekilde çalışırsanız çalışın, büyük ölçüde sorumluluk almak, mesai saatleriniz içerisinde işlerinizi yetiştirmenize fırsat vermeyebilir. Bu yüzden iş planınızın yükünü artıracak ve diğer işleri dahi aksaklığa uğratabilecek sorumluluklarınız hakkında yöneticinizi bilgilendirmek sizin açınızdan yararlı olabilir. Bu bilgilendirme konuşmasını yapmak, işini önemseyen bir çalışan ve doğru takım arkadaşı olduğunuzu kanıtlayabileceğiniz fırsatlar arasında yer almaktadır.

10. Yardım Almalı ve Yardım Etmelisiniz: İşlerin aksadığı durumlarda veya proje oluşturma sürecinde etkili olmadığınız bir konuda ekip arkadaşlarınızdan yardım almanız sizin açınızdan iyi olabilir. En başta bunun bir güçsüzlük göstergesi olmadığını kabul etmeniz gerekmektedir. Aslında burada önemli olan çalıştığınız şirket adına gerçekleştirdiğiniz hizmetlerdir. Bu yüzden yardıma ihtiyacınız olduğu zamanlarda yardım almaktan çekinmemelisiniz. Tabii ki de yardım almak, yardım etmek kadar normal bir durumdur. Arkadaşlarınızın size ihtiyacı olduğunda iş planınızda gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra destek sağlamalısınız. Kısacası yardımsever olmalısınız.

Kariyer yolculuğunuzda netlik kazanma, özgüveninizi yaratma ve kişisel markanızı oluşturma yolunda eğer profesyonel bir destek isterseniz info@baharselman.com üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.