DOLAR 27,4645
EURO 29,0371
ALTIN 1628,041
BIST 8334,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İlişkilerimizde maksimum kazanç, minimum sorun

Türki toplumu modernizme ,yeni dünya düzenine ayak uydurmada ,kalıplarını, zincirlerini kırma noktasında biraz şaşkın durumda. Anlaşılan dünyayı okuma biçimimizi baştan aşağı değiştirmemiz ve buna uygun davranmamız gerekiyor.


Ne kadar kısa zamanda bu konunun üstesinden gelirsek güzel günlere kavuşmamız o kadar yakındır. Her daim toplumumuzu olgunlaştıracak, kazandıracak konularda aydınlar, akademisyenler , eğitimciler olarak yazarak, konuşarak ışık , renk olmak durumundayız.Bugün kü konum ilişkiler yumağında en verimli sonuçları alma …Aslında bu alan uluslar arası ilişkilerimize kadar uzanıyor. Ancak biz bunu ikili ilişkiler boyutuyla sınırlayalım.

Yaşam zorluklarla, belirsizliklerle, süprizlerle doludur , Bizi mutlu kılacak, bulutların üstüne çıkaracak çok az faktör varken risk altında olmamıza depresif anlamlar yüklediğimizden mutsuz kılacak çok fazla şey bulunur. Kazanmak ta kaybette yaşamın bir parçasıdır. Bazen kazanırken kaybeder, kaybederken kazanırız. Bazen de mücadele azmimizle küllerimizden doğarız.

İlişkilerimizde maksimum kazanç aklımızı ,duyularımızı etkin kullanmakla olanaklıdır. Dört nala koşan olumsuz duygularımızı yönetebilirsek, dilimizi silah olarak değil de sevgi dili niyetiyle kullanırsak (tükenmeden,başkalarını tüketmeden) mutlu bir yaşam sürebiliriz. İlişkilerimizde kazan kazanı oyun haline getirebilirsek hem eğlenir, hem de yaşam sevincimizi artırırız. .Yoksa çekilmez bir yaşamın, zelzelenin ortasında kendimizi buluruz En masum işimizde ( bir türbe ziyaretinde) bile korna çalarak, bağıra bağıra telefonla konuşarak, otomobili yanlış yerde park ederek, beş dakikada geliyorum türünden yalan söyleyerek , kul haklarına giren düşüncesiz davranışları göstererek (başkalarına hayatı zindan ederek) gerçekte ne kazanabiliriz. Sorunları çözmesi gerekenler toplumdan yalıtılmış, kopuk (soyut) yaşarsa dillendirmek işte böyle bana düşüyor…

Birçok olayda şahit olduğumuz gibi gündelik çıkarlar peşinde koşup, beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın misali toplumu kuşatan basit insan sendromu (duyarsızlık) göstermekle hepimiz zarar görürüz .İyi (+) ve kötü(-) içimizde olduğundan bunların kontrolü özgür irademize bağlıdır. İyilik veya kötülüğün hangisini beslersek onu büyütür , kendimize çekeriz. Aklın sınırlarını aşan yüksek bilgi boyutunda düşünce ve sözle gerçekleşen titreşimler bile Allahın sadık çalışanlarınca kayıt altına alınır. Bu yüzden yaptıklarımıza dikkat etmeliyiz. Rahatsızlıklarla , ikilemlerle yüz yüze geldiğimizde ruhumuzu , kalbimizi samimiyetle iç sesimize açarsak koruyucu meleklerimizin yardımı ruhsal bir elle (içinize doğarak ) bize ulaşır. Meleklerin kalbimize etki edebilmesi ( hissedebilmek ) için içimizdeki düzensiz gürültüyü susturmamız, barış ve öz disiplini sağlamamız gerekir. Gözünü kulağını kapatanı ; işitmeyeceği ,görmeyeceği ,anlayamayacağı için bataklığa düşmekten (sıkıntı ,tehlikeden ) kimse kurtaramaz. Dengemizi, sakinliğimizi korumak için olumsuzluklara karşı uyanık olalım Her kötü düşünce bizi Allahın rahmetinden ,bereketinden uzaklaştırır. İnsan olmak güzelliğe, iyiliğe birlikte yürümek, kötülükleri de birlikte karşı durmaktır

İkili ilişkilerimizde duygusal tepki göstermek olumsuzluğu var eder. İnsanlar olumsuz uyaranlara olumlulardan daha çok duyarlıdır. Olgun davranışla yanıt vermek ise dengeyi , kazanmayı çağrıştırır. Tepki vererek konuşursanız kontrolü muhatabınıza vermiş, başarısızlığa şans (prim ) vermiş olursunuz .Olumsuz durumların yaşamımızı yönetmesine izin vermemeliyiz. Yaşam koşuşturması,ekmek kavgası içinde karşımızdakini yargılamaktan sevmeye,yardımcı olmaya zaman bulamamamız sorunlu alanlarımızdan birisidir.

Kazan / kazan ilişkisi kurmada sen / siz odaklı bir dil kullanmak müthiş faydalıdır. Karşımızdakiyle muhabbeti kurarken konuşma faslının yüzde doksanını etkileşimde olduğumuz kişinin kendini iyi hissettiği konularda sohbete, yüzde onunuda ona anlattığı konulardan hangisine nasıl destek olacağınıza ayırmak, ilişkiyi besleyici,büyütücü özenli bir tutumdur. Samimiyet düzeyiniz karşı tarafça algılanmadığı çok az durumda bazı arızalı insanlar için sorguya mı çekiliyorum kaygısı oluşturulmamalıdır.Kazan kazan ilişkisinde önceden teşekkür etmek , karşı tarafa nazik davranmak, başarılı bir sonucu samimiyetle takdir etmek önemlidir.

Ödüllendirilen davranış tekrarlanır.Ayrıca, muhatabın duygularını hissetmek, motive edilmemişi güdelemek , onu olmak istediği güç konumunda (bir üst pozisyon) görerek hitap etmek gururunu okşar ve harekete geçirir. Karşımızdaki kişiyi yüceltmek güzel bir davranış olduğundan insanlar bu tür kişileri severler . Ayrıca , bunun için bir neden bulmak kolaydır. Kazan kazan ilişkisinde gelişmiş insanın özelliği olan düşünceli olmak bize büyük fırsatlar sunar. Birbirimizin değerli olduğunu hissettirecek içtenlikli konuşmalar, davranışlar sergilersek ilişkilerde güven artar,dostluk kazanır.

Güven görüntünüze, konuşmanıuza, hoş görülmeyecek aşırı davranışlar yapmamamıza bağlıdır. Görgü ve nezaket kurallarıyla yoğrulmuş tutumlar sadece kişinin zarifliğini değil, karşısındakilere iç dünyasının ve bakış açısının zenginliğini de gösterir. Bir de bu özelliklere sağlam bir karekterin kanıtı olan dürüstlük ,fedekarlık ,cömertliği eklersek böyle bir kişiyle kim arkadaş,dost olmak istemez. İnsanlar çogunlukla duyguyla hareket ettiklerinden balla sinek bile yakalamak sirkeyle yakalamaktan kat kat fazladır. Anlamak beyinle, hissetmek kalple olduğundan her ikisini de etkili kullanarak seslere, çığlıklara duyarlı olalım.Kazan kazan ilişkilerinin insanlar arasında yaygınlaşması o toplumun ruh ve cep sağlığı açısından çok faydalıdır. Huzur dolu barış ortamı istiyorsak kendimize yakışanı yapalım.İlişkilerinizde maksimum kazançlar dilerim. …

 

Sevgilerimle

Dr Raci Hoşgör


YORUMLAR

Solve : *
27 − 20 =


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.