Sosyal Hizmetler Uzmanı / Fatih Kılıçarslan

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

İntihara sürükleyen oyun "mavi balina" tehditi

Çocuğun gelişimini etkileyen faktörler arasında aile ve okul ’un yanı sıra hızlı gelişen iletişim araçlarının önemli bir yeri vardır...

Televizyon, sinema, video, reklamlar ve internet yayınları çocuğu dolaylı yoldan etkileyen kitle iletişim araçlarıdır. Kitle iletişim araçlarının gelişimiyle internet oyunları çocuklar üzerinde fiziksel, sosyal ve psikolojik etkilerinin yanında birçok tehlikeler içerdiği de göz ardı edilemez bir gerçektir. Bilimsel araştırmalar, internet oyunlarının çocukların psiko-sosyal gelişmelerini olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır.


Mavi balina oyunu


Biruni Üniversitesi Sosyal Hizmet bölümünde öğrencim, Fatih Can beni uyararak mavi balina oyununun gençler arasında yayıldığı ve dünya çapında yüzlerce genci intihara sürüklediği, iddialara göre iki Türk gencin de ölümüne neden olduğunu söyledi. Oynayan kişilerin arkadaşlarının mail adresini vermesiyle yayılan oyun, verilen mail adresine gönderilen linkin tıklanmasıyla 50 görevi içeren uygulamayla başlıyor.

Oyun öncelikle gençler arasında kaygı, endişe ve korku gibi olumsuz duyguları tetiklediği, gençlerin tutum ve davranışlarında bozukluğa yol açtığı üstelik oyunun sapkınlık içeren kuralları kişilerin sosyal medya hesapları üzerinde yayıldığı belirtiliyor. Oyun ilk andan itibaren oyuncuların uygulaması gereken görevler el, bacak, göğüs gibi noktalardan belli resim ve görüntüleri kendi bedeni üzerine işleyerek devam ediyor. Sosyal medya aracılığı ile oyunculara saldırgan davranışlar içeren görevler veriliyor. Görevler daha çok oyuncunun kendine yönelik şiddet içeren davranışlarda bulunması yönünde rollerden oluşuyor.

Oyun bilgisayardan paylaşılan "Mavi Balina" etiketinin ardından kullanıcı/oyuncuya gönderilen "Emin Misin?" Mesajından sonra başlıyor. Elli gün süren bu oyunda görevleri yerine getiren kişinin psikolojisini olumsuz etkileyerek korku ve baskıya yol açan mesajlar, linkler ve videolardan oluşuyor. Ellinci günün sonunda ise oyunun yöneticisi yüksek bir yere çıkıp intihar etmesini istiyor. Birçok ülkede gösterilmesi yasak olan videolar ve yazılar doğrultusunda bazı sübliminal mesajlar oyuncuların bilinçaltına aktırılarak intihar için zemin hazırlanıyor.

Oyunculara aktarılan bazı mesajlardan bir tanesi ise korkunç derecede oyuncuyu tedirgin eden ve gençlerin bilinçaltına "Daha ne kadar sıkıcı hayatına devam edeceksin? İntihar et!" sözü sık sık tekrarlanıyor ve oyuncunun intihara yönelmesi amaçlanıyor. Oyuncu eğer görevleri yapmadığı takdirde bir takım sorunlar ile karşılaşmaya ve tehdit mesajları alarak oyuna devam etmesi yönünde baskı altına alınıyor.

Oyun içinde oyuncuya verilen görevlerde “kolunun üç damarını derin olmayacak şekilde kes ve bize gönder” veya “koluna bıçakla balina çiz” gibi saldırganlık dürtüleri harekete geçiriliyor. Görevler her aşamada zorlaşıyor ve tehlikeli bir hal alıyor. Oyun sonunda başarısız olan oyunculara ise ‘öl, nasıl olsa tekrar doğacaksın’ şeklinde telkinlerde bulunuluyor. Virüs yoluyla kişisel bilgileri ele geçiren mavi balina oyunu, şantaj yoluyla gençleri intihara sürükleyen komutları yerine getirmeye zorladığı ileri sürülüyor.


Kaliteli ilişkinin önemi


Meydan boşluk kaldırmıyor. Gençlerin boş zamanların etkili ve verimli olarak değerlendirmesi gerçekliği ile günümüzde teknoloji bağımlılığı, internet oyunlarının zararları ile toplumsal mücadelenin önemi artıyor. Teknolojinin zararları hususunda kamuoyuna yönelik bilgilendirme ve eğitim çalışmaları ile ebeveynlerin çocuk eğitimi konularında kendilerini geliştirme sorumluluğu büyük önem taşıyor.

Saygılarımla

Sosyal Hizmetler Uzmanı

Fatih Kılıçarslan

Benzer Yazılar

 • Kavanoz ve iki fincan kahvenin hikayesi

  Kavanoz ve iki fincan kahvenin hikayesi

  Modernizim toplumları dönüştürmeye tüm hızıyla devam ediyor. Sürekli hareket ve koşuşturmaca içinde insan sadece kazanma odaklı yaşamına yön veriyor. Değişen yaşam kültürü içinde etkilenen birey ’de kaygı, stres ve sıkıntılar…
 • Eğitim döneminde kariyer yönetimi

  Eğitim döneminde kariyer yönetimi

  Eğitim  dönemi, tüm hızıyla devam ediyor. Çocuklarımız stres, sıkıntı ve kaygıyla sınavlarda başarılı olma çabası içinde eğitimlerini sürdürüyorlar. Adeta her bir öğrenci yarış atı gibi, sınavlara hazırlanıyor. Sınavlarda başarılı olma,…
 • “Hedef belirleme” ve “Başarıyı yakalamak”

  “Hedef belirleme” ve “Başarıyı yakalamak”

  Öğrenciler sınava dayalı eğitim sisteminde başarılı olma, yüksen not alma, ne olursa olsun kazanma stres oluşturuyor. Ailelerinin yüksek beklentileri eklenince kaygılanarak başarısızlıktan korkuyorlar. Stres, kaygı, başarısızlık korkusu öğrencileri organize ediyor.…
 • Fatih Kılıçarslan'ın "10 adımda duygusal zeka" kitabı çıktı

  Fatih Kılıçarslan'ın "10 adımda duygusal zeka" kitabı çıktı

  Ekonomi Doktorunuz yazarı Sosyal Hizmetler Uzmanı Fatih Kılıçarslan'ın "10 adımda duygusal zeka"  isimli kitabı çıktı...
 • Dikkat! Şans oyunları yaygınlaşıyor

  Dikkat! Şans oyunları yaygınlaşıyor

  Kumar bağımlılığı dürtü-kontrol bozukluklarından biridir. Kendisine, ailesine ve sosyal çevresine maddi zarar yanı sıra iletişim sorunlarına yol açar.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

 

Pablo Escobar

Kategorilerden Seçmeler