İndirimlerin enflasyona etkisi ne olur

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'na dair değerlendirmelerde bulundu

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR'nin Başkanı Orhan Ökmen bir kısım ürünlerin fiyatlarında sadece iki aylık dönem için, zincir mağazaları ve bazı kamu kurumlarında yüzde 10’luk indirime gidilmesinin enflasyonda kısa süreli düşüş etkisi yaratacağını, ancak kalıcı olamayacağını bildirdi.

Ökmen'in açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı, kampanyalı fiyat indirimi, kamusal ürünlerin fiyat ayarlamalarının ertelenmesi ve özel sektöre destek başlıklarıyla oluşturulan üç ayaklı ücret-fiyat kontrollerine dayanan bir makro ihtiyati tedbir olup, programın başarısı, kampanyanın geniş bir yelpazede çok taraflı rızaya dayalı sahiplenme düzeyine bağlı olarak şekillenecektir.

Kampanyaya bağlı olarak ortaya çıkacak olan kısa süreli enflasyon düşüşünün kalıcı olabilmesi için, ötelenen 2-3 aylık zaman içerisinde enflasyon sınırlanmasına ilişkin olarak Merkez Bankası politikalarıyla eş güdümlü kalıcı tedbirlerin hızlıca devreye alınması önem arz etmektedir.

"EN ÖNEMLİ EKSİK.."

Programın görünürdeki en önemli eksikliği, fiyat istikrarsızlığının öncelikli nedeni olan TL’nin değersizleşmesini, enflasyon algısını ve yapısal sebeplerini sınırlamaya dönük herhangi bir önlemi içermemiş olmasıdır.

Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı, üreticilerin birikmiş maliyet artışlarını perakendecilere ve tüketicilere yansıtabilmelerini ve faaliyet devamlılıklarını iyice zorlaştıracaktır: 2017 yılının başından bu yana ÜFE’nin yıllık değişimi sürekli olarak TÜFE’den yüksek gerçekleşmesi, üreticilerin maliyet artışının tamamını değil sadece belli bir kısmını tüketicilere yansıtabilmiş olduğunu, diğer kısmını ise kendi öz kaynaklarından karşılamış olduğunu gösteriyor. Sonuçta tüketim talebi fiyat değişimlerine daha az duyarlı olan gıda gibi mal grupları dışında kalan mal grupları için üreticiler maliyet artışlarını tam olarak yansıtmakta zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Maliyetlerin fiyatlara yansıtılmasındaki engeller esas olarak üreticilerin faaliyet devamlılıklarını ve ulusal üretim gücünü tehlikeye sokacaktır.

"KDV TEDBİRİ TERS ETKİ YARATIR"

Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı, ulusal tasarruf oranlarının azalmasına ve ekonominin küresel entegrasyon düzeyinin zayıflamasına sebep olacaktır: Kamusal koordinasyonla ulusal kampanya şeklinde sağlanmaya çalışılan fiyat indirimleri, şirketlerin içsel kaynak üretiminde düşüşe razı olmalarını zorlayan geçici tedbirler olup, düşük olan ulusal tasarruf oranlarının daha da azalmasına sebep olacaktır.

İlave talep yaratacağı için enflasyonu önleyici bir etkisi olmayan KDV iadelerinin hızlandırılmasına yönelik tedbire Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programında yer verilmesi, programın amaçladığı sonuçlara tam tersi etki yaratacaktır: KDV iadelerini erken yaparak piyasalara likidite sağlamak, esasen enflasyonu dizginleyici bir önlemden ziyade, ilave talep yaratarak enflasyonun yükselmesi yönünde etki yapacaktır.

Etiketler:

Benzer Yazılar

 • Müjde! Domates ve sebze fiyatlar düşecek

  Müjde! Domates ve sebze fiyatlar düşecek

  Antalya’da her yıl üretilen milyonlarca ton domates ile hem iç piyasada hem de ihracatta ülke ekonomisine çok büyük katkısı olan Aksu ilçesinde yüzlerce çiftçi domates hasadını yapmaya başladı. İlçede üretilen…
 • Albayrak'tan ekonomiye dair önemli açıklamalar!

  Albayrak'tan ekonomiye dair önemli açıklamalar!

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomideki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Albayrak, 'Bütçe disiplininde taviz yok. Ekonomideki dengeleme süreci başladı. Enflasyonla mücadele için güçlü bir program açıklanacak' dedi.
 • Şok: Eylül enflasyonu son 15 yılın rekorunu kırdı

  Şok: Eylül enflasyonu son 15 yılın rekorunu kırdı

  Türkiye İstatistik Kurumu eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon, eylül ayında yıllık yüzde 24,52 aylık yüzde 6,30 oldu.
 • Fiyat etiket yönetmeliğinde güncelleme!

  Fiyat etiket yönetmeliğinde güncelleme!

  Fiyat etiketi yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Yerli üretim malların tespiti ve ilan ediliş şekli ile farklılaştırılıyor. Kısaca yerli logo geliyor. Peki yerli logo nasıl olacak? İşte yerli logonun detayları...
 • Stagflasyon nedir ve mücadele yöntemleri nelerdir

  Stagflasyon nedir ve mücadele yöntemleri nelerdir

  Stagflasyon terimi son ekonomik verilerden sonra tekrar Türkiye ekonomisinin gündem,ine oturdu. Peki stagflasyon nedir,stagflasyon neden olur ve stagflasyonla mücadele yöntemleri nelerdir?

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN