İndirimlerden sonra konut kredisi faiz oranları...

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş trendi hızla devam ediyor. Sekiz bankada konut kredisi faiz oranları yüzde 2’nin altına düştü..


2018 Ekim ayında başlayan bankaların konut kredisi faiz indirim trendi 2019’da da devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 3’lere ulaşan konut kredisi faiz oranları yavaş bir seyirde olsa da son dört aydır düşüş ivmesinde.

2019 itibari ile düşüşü hızlanan konut kredisi faiz oranları sonrasında sekiz banka konut kredisi faiz oranlarını yüzde 2’nin altında seviyelere çekti. Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalamaları ise yüzde 2.26’ya geriledi. Söz konusu oran geçtiğimiz yılın ekim ayında yüzde 2.68 seviyelerindeydi.

Ayrıca bankaların konut sektörüyle gerçekleştirdiği anlaşma kapsamındaki sayılı sıfır konut projeleri için yüzde 0.98 faiz oranı ile 120 ay vadeye kadar konut kredisi kullandırım kampanyası devam ediyor. Kampanyada üç kamu bankasının haricinde 3 katılım bankası ve bir özel banka yer alıyor.


Konut sektörüyle anlaşmalı konutlar haricinde ise yapılan son indirimler sonrasında masraflar hariç uygulanan en alt seviye konut kredisi faiz oranı yüzde 1.86 oldu. En yüksek konut kredisi faiz oranı ise halen yüzde 2.8 seviyesinde.

Koşulsuz şekilde tüm konut projelerine ve ikinci el konutlara yüzde 2’nin altında faiz oranları ile konut kredisi kullandıran bankaları Kredi Pazarı araştırdı.

1- İNG Bank
İNG Bank geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği faiz indirimi sonrasında 60 aya kadar olan vadelerde yüzde 1.96, 61-120 ay aralığında olan vadelerde ise yüzde 1.86 konut kredisi faiz oranı sunuyor. Konut kredisine ek uygulanan sigortalarda kullanıldığında müşterinin kredi puanına bağlı olarak İNG Bank’ın 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı yüzde 1.84’e düşebiliyor.

2- ICBC Bank
ICBC Bank standart konut kredisi ürünü kapsamında yüzde 2.8 faiz oranı kullandırırken kampanyalı yeni evim konut kredisi ürünü dahilinde ise 120 ay vadeye kadar yüzde 1.89 faiz oranları ile konut kredisi sunuyor.

3- Kuveyt Türk
Kuveyt Türk Bankası gerçekleştirdiği konut finansmanı kar payı indiriminin ardından kar payı oranlarını 60 aya kadar yüzde 1.89, 61-120 ay vade aralığında ise yüzde 1.94 olarak güncelledi.

4- VakıfBank
VakıfBank standart konut kredisi kullandırımlarında 120 ay vadeye kadar yüzde 2,49 faiz oranı uygularken kampanyalı sarı panjur konut kredisi ürünü dahilinde 120 ay vadede yüzde 1.97 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

5- Ziraat Bankası
Ziraat Bankası 100 bin TL ye kadar olan konut kredilerinde 120 ay vade için yüzde 1.98 faiz oranı uygularken, 100 - 500 bin TL arası 120 ay vadeli konut kredilerinde yüzde 2.09 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

6- HalkBank
120 ay vadeye kadar yüzde 2.20 faiz oranı, 180 ay vadeye kadar ise yüzde 2.25 faiz oranları ile konut kredisi kullandıran HalkBank kampanyalı hesaplı evim konut kredisi ürünü kapsamında ise 100 bin TL’ye kadar yüzde 1.98’den başlayan faizlerle konut kredisi sağlıyor.

7- DenizBank
DenizBank 100 bin TL ye kadar olan konut kredilerinde 60 ay vadeye kadar yüzde 1.99, 61-300 ay arasında ise yüzde 2,29 faiz oranları ile konut kredisi kullandırıyor. .

8- Yapı Kredi Bankası
Yapı Kredi Bankası 120 ay vadeye kadar 100 bin TL’nin üzerinde kullandırdığı konut kredilerinde yüzde 2.09 faiz oranı uyguluyor. 100 bin TL’nin altında kullandırımlarda ise yüzde 1.99 faiz oranları ile konut kredisi kullandırıyor.


Benzer Yazılar

 • Konut satışları Mart'ta %5.3 azaldı

  Konut satışları Mart'ta %5.3 azaldı

  Türkiye genelinde konut satışları Mart ayında 5.3 düşüşle 105,046 adet oldu.
 • Tapusuz evler için son şans

  Tapusuz evler için son şans

  Konut piyasasında yeni dönem başlıyor. Nisana kadar konut stoku çıkarılacak. Tapusuz ev kalmayacak. İl ve ilçelerin konut değeri yeni kriterlere göre belirlenecek...
 • Konut yatırımlarında faiz baskısı ve etkileri

  Konut yatırımlarında faiz baskısı ve etkileri

  Faizlerdeki aşağı ve yukarı yönlü hareketler vatandaşın kredi ile konut alma iştahına doğrudan yansıdı. Maliyetin ve faizlerin yüksek olduğu dönemlerde kredi ile konut almak istemeyen vatandaş, faizlerin aşağı yönlü her…
 • Kira artış oranlarına enflasyon ayarı

  Kira artış oranlarına enflasyon ayarı

  Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte kiralara yapılacak zamlarda da değişiklik oldu. İşte yeni zam oranları...
 • Konut aidatları fahiş rakamlara ulaştı

  Konut aidatları fahiş rakamlara ulaştı

  İstanbul'da markalı konutlarda metrekare başına düşen ortalama aidat tutarı 3,62 lira olarak ölçülürken, bu rakam bazı projelerde 21 liraya kadar çıkıyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler