IMF: Türkiye'de cari açık genişledi!

IMF, Türkiye ekonomisinde aşırı ısınma işaretlerine dikkat çekti. IMF Araştırma Departmanı Direktörü Gian Maria Milesi-Ferretti, "Türkiye'nin yüzde 7'nin üzerine çıkan büyüme performansı elbette muazzamdı ancak aşırı ısınmaya dair birçok işaret ortaya çıktı." dedi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Araştırma Departmanı Direktörü Gian Maria Milesi-Ferretti, Türkiye ekonomisinde aşırı ısınma işaretleri gözlemlediklerini belirtti.

Milesi-Ferretti, "Türkiye'de cari açık genişledi, enflasyon yükseldi." dedi.

Milesi-Ferretti, "Türkiye'nin bu yıl yüzde 4,2 ve gelecek yıl yüzde 3,9 büyümesini bekliyoruz" dedi. IMF'nin pazartesi yayımlanan güncel DEG raporunda, Türkiye'ye yönelik bu yılki büyüme beklentisine yer verilirken, 2019 büyüme beklentisine değinilmemişti.

Nisan ayında yayımlanan bir önceki raporda ise Türkiye'ye yönelik 2018-2019 büyüme beklentileri sırasıyla yüzde 4,4 ve yüzde 4 olarak açıklanmıştı.

Direktöre göre yüzde 4 civarında büyüme, gelişen ülke ekonomilerine yönelik algının negatife döndüğü piyasa ortamı göz önününe alındığında iyi bir performans.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

 • Dolar/TL kuru ne oldu? - 17.04.2019

  Dolar/TL kuru ne oldu? - 17.04.2019

  Dolar/TL dün 22 Mart'tan beri ilk kez 5.8250'nin üzerine çıkarken, bankacılar piyasada İstanbul başta olmak üzere seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin baskısının sürdüğüne dikkat çekiyor.
 • Cari açık nedir? Türkiye'de cari açık neden oluştu?

  Cari açık nedir? Türkiye'de cari açık neden oluştu?

  Ülke ekonomileri için çok önemli olan ve piyasaları direkt etkileyen cari açık rakamları yada cari denge nedir? Cari açık neden önemli? Türkiye neden cari açık veriyor? Cari açık rakamlarını nasıl…
 • Cari açık Aralık'ta azaldı

  Cari açık Aralık'ta azaldı

  TCMB, Aralık ayı ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre cari işlemler hesabı Aralık ayında 1.44 milyar dolar açık verdi. Uzmanlar ne dedi?
 • Asya borsaları geriledi!

  Asya borsaları geriledi!

  Asya borsaları ve ABD endeks vadeli işlemleri, küresel büyümeye ilişkin kötümserliğin yatırımcıları riskli varlıklardan uzaklaştırmasıyla gerilerken, sterlin İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit konusundaki B planının ilerleme kaydetmeyecek gibi görünmesiyle temkinli…
 • "Türkiye'de ekonomik daralma beklenenden daha derin olacak"

  "Türkiye'de ekonomik daralma beklenenden daha derin olacak"

  IMF: Türkiye Uluslararası Para Fonu'nun küresel büyüme raporunda Türkiye'de ekonomik daralmanın beklenenden daha derin olacağı belirtildi.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler