IMF: Türkiye'de cari açık genişledi!

IMF, Türkiye ekonomisinde aşırı ısınma işaretlerine dikkat çekti. IMF Araştırma Departmanı Direktörü Gian Maria Milesi-Ferretti, "Türkiye'nin yüzde 7'nin üzerine çıkan büyüme performansı elbette muazzamdı ancak aşırı ısınmaya dair birçok işaret ortaya çıktı." dedi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Araştırma Departmanı Direktörü Gian Maria Milesi-Ferretti, Türkiye ekonomisinde aşırı ısınma işaretleri gözlemlediklerini belirtti.

Milesi-Ferretti, "Türkiye'de cari açık genişledi, enflasyon yükseldi." dedi.

Milesi-Ferretti, "Türkiye'nin bu yıl yüzde 4,2 ve gelecek yıl yüzde 3,9 büyümesini bekliyoruz" dedi. IMF'nin pazartesi yayımlanan güncel DEG raporunda, Türkiye'ye yönelik bu yılki büyüme beklentisine yer verilirken, 2019 büyüme beklentisine değinilmemişti.

Nisan ayında yayımlanan bir önceki raporda ise Türkiye'ye yönelik 2018-2019 büyüme beklentileri sırasıyla yüzde 4,4 ve yüzde 4 olarak açıklanmıştı.

Direktöre göre yüzde 4 civarında büyüme, gelişen ülke ekonomilerine yönelik algının negatife döndüğü piyasa ortamı göz önününe alındığında iyi bir performans.

Benzer Yazılar

 • "Türkiye en sonunda IMF'ye gidecek"

  "Türkiye en sonunda IMF'ye gidecek"

  Dünya Bankası Eski Baş Ekonomisti ve Amsterdam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Sweder van Wijnbergen, Latin Amerika'nın 1980'lerdeki popülist yönetimlere benzettiği Türkiye'nin, son çare olarak IMF'ye başvurmak zorunda kalacağını söyledi.
 • Cari açıkta sürpriz gelişme

  Cari açıkta sürpriz gelişme

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılı Haziran ayı 'Ödemeler Dengesi' verisini (Cari Açık) açıklıyor. Buna göre haziranda cari açık 2.97 milyar dolar oldu.
 • Kur nedeniyle İthalatçı malı gümrükte beklemeye aldı

  Kur nedeniyle İthalatçı malı gümrükte beklemeye aldı

  Kurdaki hızlı yükseliş sonrası ithalatçı malı gümrükte beklemeye aldı, son bir haftada antrepolar doldu taştı. Maliyet artışı nedeniyle malını çekemeyen ithalatçıların müşteri kaybetmeye başladığı da dile getiriliyor.Aysel YÜCEL Kur artışı…
 • Türkiye'nin altın rezervi düşüşe geçti!

  Türkiye'nin altın rezervi düşüşe geçti!

  IMF'in yayınladığı rapora göre, Türkiye'nin altın rezervi 15.81 ton geriledi
 • Yüzde 7'lik büyüme sürdürülebilir mi

  Yüzde 7'lik büyüme sürdürülebilir mi

  Hürriyet yazarı Uğur Gürses, yüzde 7.4 olarak açıklanan büyüme rakamını değerlendirdi. Cari açıktaki yüksekliğe dikkat çeken Gürses, rekor denilen büyümenin sürdürülebilir olmadığı görüşünü paylaştı. İşte Gürses'in o yazısı:

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN