IMF: Bankalar temettü ve geri alımları durdursun

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Georgieva, bankalara temettü ödemeleri ve geri alımları durdurmaları çağrısında bulundu


Uluslararası Para Fonu İdari Direktörü Kristalina Georgieva, bankaların koronavirüs pandemisi ortamında finans sisteminin gücünü sağlamlaştırmak içi hissedarlara kâr payı ödemelerini ve hisse geri alımlarını durdurmaları gerektiğini söyledi.

FITCH'TEN HALKBANK, GARANTİ, ZİRAAT VE VAKIFBANK'A KÖTÜ HABER. TIKLAYINIZ!

Georgieva, Financial Times için kaleme aldığı makalede, bankaların yeni kredileri desteklemek için güçlü sermaye ve likidite pozisyonlarına sahip olmaları gerektiğini söyledi ve banka tamponlarının süregelen operasyonlardan elde edilen kârların bünyede tutulması ile güçlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

MOODY’S'TEN TÜRK EKONOMİSİNDE YÜZDE 1,4 DARALMA BEKLENTİSİ. TIKLAYINIZ!

IMF'in hesaplamalarına göre, küresel sistem açısından önemli 30 banka geçen yıl 250 milyar dolar tutarında temettü dağıtımı ve geri alım yaptı. Georgieva, sermayeyi koruma ihtiyacının daha geniş bir şekilde kabul edilmesi gerektiğini söyledi.


Sayfada bulunan bilgiler tavsiye veya yönlendirici niteliği taşımayıp, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Benzer Yazılar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN