Cahit Görmez

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

İhracat teşvik mevzuatı nedir

Bir ülkede belirli bir konuda yürürlükte bulunan yasa, tüzük, yönetmelik, kararname gibi yasal düzenlemelerin tümüne mevzuat denir. Halen yürürlükte olan 12 tebliğ ile ihracat yapan firmalara farklı konularda ve başlıklarda teşvik imkânları sunulmaktadır.

İhracat teşvik mevzuatı herhangi bir ihracata desteğinin hangi koşullarda, kime ve hangi limitler dâhilinde yararlandırılacağı konusunda bilgi vermektedir. Faydalanıcıların daha sonrasında destek kapsamı dışında kalmaması için dikkat etmesi gereken noktalar da mevzuat içinde belirtilmiştir.

İhracat teşvik mevzuatında genel olarak teşviklere ait olan tebliğler ve bu tebliğlere ait uygulama usul ve esaslarına rastlarız. Tebliğler ile belirli başlıktaki teşviğin genel hatları belirlenirken, uygulama usul ve esaslarında tebliğin ne şekilde ele alınacağı, uygulamasının nasıl yapılacağı konularına açıklık getirilir.

İhracat teşvik başvuruları bu mevzuat çerçevesinde değerlendirilir ve başvuru yapan firmaların hak edişi olup olmadığı kararına varılır. Mevzuata göre ihracat teşviklerinde yürütme Ticaret Bakanlığı yetkisinde olmakla birlikte ihracatçı birlikleri gibi kurumlar da bakanlık adına başvuru almakta ve dosya sonuçlandırma yapmaktadırlar.


Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler