Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

Ekonomist - Danışman / Hikmet Baydar

 

1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur.CNBC-E, TRT, SKYTÜRK,vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır.Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır.Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.Uludağ İhracatçılar Birliği, İTKİB, KOSGEB, EBSO, Eskişehir Sanayi Odası, MÜSİAD, İSİAD gibi kurumlarda Global krizin şirketler üzerine etkileri ve şirketlerin alması gereken tedbirler, Faiz ve kur riskinden korunma yolları gibi konularda seminerler vermiştir.

Terrapinn tarafından birleşik Arap Emirliklerinde düzenlenen Funds World Middle East 2007 konferansına Türkiye’den konuşmacı olarak davet edilmiştir. Chicago Mercantile Exchange tarafından düzenlenen Currency futures yarışmasında “the Best Mega Trader” seçilmiştir.ABD’de Futures Options sertifika programına katılmıştır.Fransa’da SNCF’de Fransız demiryolu işletmeciliğini incelemiştir.SPK ileri düzey lisans belgesine sahiptir. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Döviz dalgalandıkça şirketler bazen işlem yaparken bazen de işlem yapmadan kurlardaki hareketliliğe bağlı olarak kur farkı kar veya zararları yazarlar. Kimi zaman bunun farkına bile varamazlar ve yıl sonunda bir anda önlerine gelebilir.
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından en son açıklanan verilere göre takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 28.8 arttı.
Gerek TCMB, gerekse TÜİK bir dizi veriler açıkladı. Bu veriler bizlere ne mesajlar veriyor, sırasıyla bakalım:
Eur/Usd paritesi analizine baktığımız period çok önemlidir. Kısa vade baktığınız zaman aşağı, biraz daha orta vade baktığımız zaman daha aşağı, ancak daha uzun vade baktığımızda belki çok az aşağı ancak ciddi yukarı potansiyeli olduğunu açıkça görüyoruz.
Son zamanlarda TL sepet bazında önemli değerler kaybetti. Ekonomik veriler sebebi konusunda hiç tatmin edici veriler vermiyor. Konu daha çok ekonomi dışı sebepler gibi görünüyor.
Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) 8 Kasım 2017 günü, eylül sanayi üretim verilerini açıkladı. Bu verileri yorumlamadan önce, hesaplama nasıl yapılıyor ona bakmalıyız. Çünkü hesaplamada kullanılan yöntem ve değerler sonuç üzerinde çok farklı etkilerde bulunabiliyor.
Ekonomide bir sürü teoriler var. Okullarda bol bol ezberlettirilir. Hepsi de belli varsayımlarla gerçekleşen bu teoriler, piyasalarda varsayımları çalışmadığı için tutmaz. Teorileri öğrenmek sadece sistemi çözebilmek içindir. ..
Türkiye İstatistik Kurumu 8 Eylül 2017 günü temmuz ayı sanayi üretim verilerini açıkladı. Bu verilere göre sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2.3, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 14.5 artmış görünüyor. Özellikle imalat sektörü verilerinde aylık artış yüzde 2.2, yıllık artış ise yüzde 16...
Piyasada genel olarak konuşulan ve bankaların verdiği faiz oranları nominaldir. Devlet tahvili ve hazine bonosu faizleri de nominal olarak hesaplanır. Nominal faiz aslında düz mantıkla ve basit bir şekilde hesaplanabiliyor. Yatırdığınız para ile dönem faizini çarptığınız zaman o dönem elinize geçecek getiriyi hesaplarsınız.
Türkiye İstatistik Kurumu 31/03/2017 günü Şubat 2017 dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Bu verilere göre; İhracat 2047 yılı Şubat ayında, 2016 yılının aynı ayına göre %1.9 azalarak 12 milyar 127 milyon USD, ithalat %1.6 artarak 15 milyar 820 milyon USD olarak gerçekleşmiştir.
Sayfa 1 / 2

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN