Eğitmen&Profesyonel Koç / Lale Kulaksızoğlu

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Her şey bir kahve eşliğinde,“Koçluk” ile tanışmamla başladı!

Çözüm yok gibidir veya çözüme ulaşmak çöldeki serap misali kocaman bir hayaldir.
Bundan tam 6 yıl önce, böyle bir ruh halindeyken, hayatım bir kahve molasında tanıştığım “Koçluk” ile değişti.
Bir anda olmadı tabii. Koçluk ile desteklenen değişim yolculuğumun eyleme geçme kısmıbir buçuk seneye varan uzun bir süreçti. Koçluk görüşmeleriyle atılan tohumlar gün oldu filizlendi, gün oldu kurudu gitti. Gene diktim, gene tutmadı. Sonra bir gün bir baktım tutmadı dediğim tohumların bir kısmı yeşermeye başlamış. Onlara sahip çıktım, korudum, besledim. Sevgi, şefkat ve sabırla bugünlere adım adım geldim.

Yaşarken bu ve bunun gibi onlarca hikaye ile karşılaşırız. Yaşadığımız zorluklar dışarıdan bakıldığında çözümü kolay, yaşayan için ise çoğu zaman dipsiz bir kuyudur.

Derler ki; doğduğumuzda 500 odalı bir sarayda yaşarken; kimi zaman çevre, kimi zaman da kendi oluşturduğumuz engellerle, bu sarayın odaları her olumsuz hikayede birer birer kapanır. Sevgi odası, güven odası, sadakat odası, başarı odası, özgüven odası, iletişim odası….Ve sonuçta elimizde kalan tek odalı bir evde potansiyelimizin farkında olmadan yaşar gideriz.
İnanıyorum ki; herkesin içinde mucizeler yaratma gücüne sahip “Biravucsimtozu” vardır. Ve biz; içimizdeki bu sim tozlarının farkına vardığımız sürece hayatımızı, hayallerimiz doğrultusunda, daha bilinçli ve keyifli yaşarız.

Bana göre; “Koçluk” bu noktada kendimizi keşfetmemizi sağlayan, farklı bakış açıları kazandıran, başarısızlık olarak algıladığımız şeyleri bir öğrenme sürecine dönüştüren, karar verme becerilerini geliştiren, hedeflerimiz doğrultusunda hızlı yol almamızı sağlayan, ilişkilerimizi veözgüvenimizi arttırançok değerli bir araçtır.
Hangi durumlarda bir koça ihtiyaç duyulur?

Mevcut durumdan memnun olunmayan durumlarda koçluk yapılır.Yani boşluk varsa koçluk vardır. Birkaç örnek vermek gerekirse;

 Kişinin kendini keşfetme süreci
 Bilgi, beceri veözgüvenin artırılması istenen durumlar
 Hedeflere bir plan doğrultusunda daha hızlı ulaşma isteği
 Kişinin zorlandığı bir durum, zorluk ya da fırsatı değerlendirme süreci
 Seçim sürecindeki kararsızlık
 İş ve özel yaşam dengesinin bozulması durumunda kişinin zarar görmeye başlaması gibi durumlarda koçluktan
    yararlanılabilir.

Koçunuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Koçluk sürecinde belki de en önemli nokta çalışacağınız “Koç”u seçmektir.
Çünkü koçunuz ile aranızda kimya uymaz ve güven bağı oluşmazsa bu sürecin verimliliği ciddi şekilde tehlikeye girecektir.
Herşeyden önce ICF onaylı bir koçluk programını tamamlamasının yanında, o kişinin hayat deneyimi, koçlukta yaptığı kilometreler, o kişi ile kimyanızın uyuşması, koçun kendini mesleki olarak yenileyebilmesi dikkate almanız gereken önemli noktalardır.Birlikte yapacağınız tanışma görüşmesinde; o kişinin deneyimleri, olaylara bakış açısı, yaklaşım tarzı, hissettiğiniz elektrik seçme sürecinizde size pusula olacaktır.

Özetle; Herkesin çözümü içindedir aslında. Bir koç sadece unuttuğumuz beni bize hatırlatmaya yardımcı olur. Yeter ki siz değişime hazır olun.

Koçluğa dair her türlü soru ve katkılarınız için iletişimde olmaktan mutluluk duyarım.

Lale Kulaksızoğlu

Eğitmen&Profesyonel Koç
ICF Adler Certified Professional Coach


Benzer Yazılar

 • Yüksek lisans şartları neler? Tezsiz yüksek lisans nedir?

  Yüksek lisans şartları neler? Tezsiz yüksek lisans nedir?

  Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’in açıklamaları ardından yüksek lisans konusuna dair araştırmalar çoğaldı. Daha önce ‘bütün öğretmenlerimiz asgari tezsiz yüksek lisans düzeyinde eğitim almalı’ açıklamasında bulunan Selçuk, öğretmenler…
 • Özel öğretime teşvik kademeli olarak kaldırılacak!

  Özel öğretime teşvik kademeli olarak kaldırılacak!

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Uygulama kademeli olarak kaldırılacak" açıklamasında bulundu
 • Alışkanlıkların gücü!

  Alışkanlıkların gücü!

  Üniversite sınıf arkadaşlarının yıllar sonra bir araya geldiği o akşam yemeğinde; karşılarında gördükleri Leyla’ya, sınıf arkadaşları hayretler içerisinde bakıyordu.
 • Aile Bakanlığı'ndan eğitim yardımı açıklaması

  Aile Bakanlığı'ndan eğitim yardımı açıklaması

  Aile Bakanlığı, 18 bin 925 şehit ve gazi çocuğuna eğitim yardımında bulunacağını duyurdu. Bakanlık, ilk yardımların hesaba bugün yatırıldığını belirtti
 • Okul korkusu nasıl yenilir?

  Okul korkusu nasıl yenilir?

  Okula yeni başlayan ve gitmek istemeyen çocukları okul korkusu hasta ediyor. Bu durumda ise ailelerin yaklaşım şekli oldukça büyük bir önem taşıyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Kategorilerden Seçmeler

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN